Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Greyfurt Yağı Faydaları

Greyfurt Yağı Faydaları

Greyfurt Yağı Faydaları

Greyfurt Yağı faydaları arasında bağışıklık sistemi fonksiyonunun iyileştirilmesi, endokrin fonksiyonun desteklenmesi, vücuttan toksinlerin çıkarılması, kilo kaybının desteklenmesi, akne ve sivilcelerin yönetilmesi, ruh halinin iyileştirilmesi ve saç büyümesinin desteklenmesi sayılabilir. Diğer yararları, solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesini, doğal deodorant olarak işlev görmeyi, mantar tedavisine ve adet ağrısını hafifletmeyi içerir.Greyfurt Yağı aynı zamanda uçucu bir yağdır.

 

Greyfurt Yağının Faydaları

 

 1. Bağışıklık Sistemi Fonksiyonu Geliştirir

Greyfurt esansiyel yağı, özellikle C vitamini olmak üzere zengin bir antioksidan kaynağına sahiptir ve diğer antioksidanlarla birlikte kullanıldığında, bağışıklık sisteminin serbest radikallerle mücadelede ve ortadan kaldırılmasındaki işlevini geliştirerek hastalıklara karşı etkili vücut korumasına yol açabilir. Bu nedenle, düzenli olarak greyfurt esansiyel yağı kullanımıyla enfeksiyonlara yatkınlığınız azalır.

 1. Endokrin Fonksiyonu Teşvik

İnsan vücudunun her parçası, yaşamı teşvik etmede özel bir role sahiptir ve çoğunlukla, yaşamın korunmasına ilişkin bu talimatlar endokrin hormon salgılanması ile düzenlenir. Greyfurt esansiyel yağı, endokrin sistemi uyararak hormonları ve enzimleri salgılayarak vücut metabolizmasında bir artışa neden olabilir. Ayrıca, kolesistokinin ve salgılanan gıda parçacıklarını bağırsaklardan geçiren sindirim sistemi hormonlarının aktif salgılanmasını da teşvik edebilir. Böylelikle diyabet ve azalan metabolizma, greyfurt esansiyel yağı kullanımıyla hafifletilebilir, çünkü insülinin etkileri de artar.

 1. Toksin Kaldırma Ve Lenfatik Sağlığa Yardımcı Olur

Toksinler normal vücut fonksiyonlarına müdahale ederek, sağlık problemlerini önlemek için böbreklerin, bağırsakların bir kısmının ve karaciğerin yardımı ile alınmalarını önemli kılar. Lenfatik sistem, vücudun bu zararlı maddeleri kan ve vücut dokularından süzerek toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Greyfurt esansiyel yağı, lenfatik sistemin işlevini artırabilir, toksinleri gidermek için aktivitelerini arttırır. Bu esansiyel yağ ayrıca bir idrar söktürücü olarak işlev görebilir ve kandan toksik maddelerin akışını artırabilir, böylece idrar yoluyla atılabilir ve toksin birikiminden kaynaklanabilecek sağlık komplikasyonları önlenir.

 1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Greyfurt esansiyel yağı, iştahı bastırmanın sağlıklı bir yoludur, çünkü vücuttaki metabolizma oranını artırabilir. Bu, kalorinin yakılma hızını arttırır, böylece kilo kaybını artırır. Greyfurt esansiyel yağının solunması, tek başına aroması, hipotalamusun doygunluk merkezine etki edebildiği ve lenfatik sistemin işlevini artırabildiğinden, fazla suyun çıkarılması ve kilo kaybının başlatılması için yeterli olabilir.

 1. Akne ve Sivilce Önlemeye Yardımcı Olur

Saç kökleri ölü cilt hücreleri ile tıkandığında, bakteri, aşırı yağ, akne ve sivilce oluşabilir. Greyfurt esansiyel yağı, sivilce döküntülerini tedavi eder ve saç köklerini temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, yağ bezlerinin aktivitelerini düzenleyerek ve enfeksiyon ve şişmeye neden olabilecek bakteri birikimini önleyerek sebum üretimini ve salgılanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağ cildi tamamen temizler ve dezenfekte eder.

 1. Zihni Temizlemeye Yardımcı Olur

Greyfurt esansiyel yağı, zihni temizlemeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek hoş ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir. Bu esansiyel yağ, beyindeki ruh hali değişikliklerinden, özellikle dopamin ve serotonin den sorumlu nörotransmitterleri dengeleyerek semptomları hafifleten doğal bir antidepresan olarak da işlev görebilir.

 1. Saç Uzamasını Destekler

Saç kökleri uygun şekilde uyarıldığında, saç büyümesi artar. Greyfurt esansiyel yağının kullanılması sağlıklı saç büyümesini kolaylaştırabilir, çünkü saç derisinde kan dolaşımını artırarak, besin açısından zengin kanın foliküllere ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisinde biriken kir, bakteri ve sebumun giderilmesine de yardımcı olabilir.

.

 1. Solunum Yolları Tedavisine Yardımcı Olur

Solunum yolu enfeksiyonları çok yaygındır ve çoğunlukla boğazı, akciğerleri ve özofagus kanalını etkiler. Bu enfeksiyonlar genellikle viral ve bakteriyel enfeksiyonların bir sonucudur, oldukça bulaşıcıdır ve üst veya alt solunum yollarını etkileyebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasının önlenmesi, iyi bir hijyen uygulamasının yanı sıra greyfurt esansiyel yağı gibi doğal antibakteriyel ve antiviral ajanların kullanılmasını da içerir. Bu esansiyel yağ, solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu olan bakteri veya viral hücrelerin büyümesini önleyerek rahatlama sağlayabilir.

 1. Doğal Deodorant

Greyfurt esansiyel yağı, ter bezlerinden ter üretimini azaltarak ve bakterilerin üremesini engeller ve vücut kokusunu azaltan doğal bir ilaçtır Bu, terlemeyi önleyici ve anti-bakteriyel bir deodorant olarak işlev görür, ferahlatıcı aromasıyla harika kokar.

 1. Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Ediyor

En yaygın maya enfeksiyonu türü kandidiyazis olup, esas olarak ağızda (pamukçuk) veya kadınlarda vajinada görülür. Greyfurt esansiyel yağı, kandidiyazis için sorumlu mantar olan kandidi hücrelerinin hücre duvarlarını keserek ve yırtılmaya yol açar ve hızlı büyümesini engelleyebilir.

 1. Adet Ağrısını Giderir

 

Greyfurt esansiyel yağı kullanımıyla adet ağrıları azaltılabilir. Ağrının hissedildiği bölgeye kan dolaşımının arttırılması ve adet ağrısının azalması için masaj yapılabilir, veya ağrı giderici özelliklerinden faydalanmak için tüketilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz