Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Düzenli beslenmenizde  ve ek formda mevcut olan göz sağlığı için birçok vitamin vardır , bunların hepsi sizin gözleriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Vitaminler vücudumuzun hemen hemen her metabolik süreç ve fonksiyon için ihtiyaç duyduğu temel mikro besinlerdir . Göz sağlığına gelince, vitamin eksiklikleri gözlerin savunmasını azaltabilir ve işlevlerini bozabilir, bu nedenle bu vitaminlerin yeterli olmasına her zaman dikkat etmeliyiz.

Özellikle yaşlandıkça ve oksidatif stres ve yıpranma olarak gözlerinizi daha savunmasız hale getirdiğinizde, göz sağlığı için vitaminleri anlamak ve bunları sizin yararınıza kullanmak  çok önemlidir.

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Göz sağlığı için üst düzey mikrobesinler ve vitaminler C ve E vitaminleri, lutein ve zeaksantin içerir . Vitaminlerin göze yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi sayılabilir.

Lutein

Lutein, portakal sebzeleri , yapraklı yeşil sebzeler , ananaslar ve portakallar gibi gıdalarda yüksek miktarlarda bulunan bir anti- inflamatuar karotenoid bileşiğidir . Bu biyoaktif bileşik, gözlerde bir antioksidan görevi gördüğü için maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir .

C vitamini

Bu genel bağışıklık sistemi , gözdeki iltihaplanmayı kontrol edebildiği ve aynı zamanda gözlerin dokularına herhangi bir hasarın onarılması için gerekli olan kolajen üretiminin de bir parçası olduğu için, C vitamin için göz sağlığı açısından çok iyidir.Portakal,limon,greyfurt,biber,kuşburnu vb gıdalardan C vitamini kolaylıkla alınabilir. Vücudda depolanmadığı için C vitamini sürekli alınmalıdır.

A vitamini

  • Bu vitamin, bir yaralanmayı veya ameliyatı takiben gözdeki iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
  • A vitamini Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt ,Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz gibi gıdalarda bulunur

 

Çinko

Çinko gözün dokularında yüksek konsatrasyonlarda bulunur. Bu mineral, iltihaplanmanın giderilmesinde ve görme sorunlarına neden olabilecek atık ürünlerinin elimine edilmesinin önemli bir parçasıdır.

Zeaxanthin

Sıklıkla lutein ile birlikte bulunan zeaksantin, gözün makulalarını doğrudan koruyabilen ve maküler dejenerasyon ve oksidatif stresi önleyen başka bir karotenoiddir .

Omega-3 yağlı asitler

Bu anti-inflamatuar yağlar, vücut boyunca doku bütünlüğü için faydalıdır.Diyabet hastalarında yaygın olarak görülen gözlerde herhangi bir hasarı önleyebilir .

Sağlık yararları

Vitaminlerin göze en önemli yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi ve katarakt gelişiminin yavaşlatılması yer almaktadır .

Katarakt

Beslenmenizde uygun göz vitaminlerine sahip olmak, yaşlandıkça daha düşük katarakt oluşumu ve gelişmiş görme anlamına gelir.

Göz yorgunluğu

Göz kaslarınızı güçlü ve odaklanmış halde tutmak ve doğru vitaminlere sahip olmak, gözlerin tüm gün açık kalabileceğinden ağrı ve yorgunluk hissi yaşamazsınız

Glakom

Glokom, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Tamamen uygun göz vitaminleri seviyesi ile yavaşlatılabilir veya önlenebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz