Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Güzellik ve Bakım » Göz altı morlukları neden olur ? Göz altı morlukların tedavi yöntemleri

Göz altı morlukları neden olur ? Göz altı morlukların tedavi yöntemleri

Göz altı morlukları neden olur ? Göz altı morlukların tedavi yöntemleri

Alt göz kapaklarının altındaki morluklar kadınlarda ve erkeklerde yaygındır. Çoğunlukla çantalar eşliğinde, bu koyu mor halkalar sizi daha yaşlı görünmenizi sağlayabilir. Daha da kötüsü, kurtulmak zor olabilir.

Bu koyu göz altındaki mor halkalar insanlarda en yaygın olanıdır:

 • Yaşlılar
 • Bu duruma genetik yatkınlık var ( periorbital hiperpigmentasyon)
 • Beyaz olmayan etnik gruplardan ( koyu ten rengi tonları göz çevresi çevresinde hiperpigmentasyona daha yatkındır)

Aşırı yorgunluk alkol, sigara bu durum için en mantıklı açıklama gibi görünebilir.Çoğu durumda, endişe nedeni yoktur ve tıbbi müdahale gerektirmezler.

Göz altı morluklarına ne sebep olur?

Göz altı morlukları için bir takım faktörler vardır. Bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Göz altı morluklarında, Yorgunluğun etkisi

Aşırı uyku hali, aşırı yorgunluk ya da normal uyku sürenizi birkaç saat geçmeden gözlerinizin altında koyu renkli daireler oluşmasına neden olabilir. Uyku yoksunluğu cildinizin donuk ve solgun olmasına neden olur, cildinizin altındaki koyu dokuların ve kan damarlarının görülmesini sağlar.

Uykusuzluk, gözünüzün altında sıvı birikmesine de neden olarak, kabarık görünmesine neden olabilir. Sonuç olarak, gördüğünüz karanlık daireler aslında göz kapaklarınızdan kaynaklanan gölgeler olabilir .

Göz altı morluklarında ,Yaşlılığın etkisi

Doğal yaşlanma, gözleriniz altındaki koyu halkaların ortak bir nedenidir. Yaşlandıkça, cildiniz daha incedir. Ayrıca cildinizin elastikiyetini korumak için gerekli yağ ve kollajeni de kaybedersiniz. Bu meydana geldiğinde, cildinizin altındaki koyu renkli kan damarları, gözünüzün altındaki alanın koyulaşmasına neden olarak daha görünür hale gelir.

Göz yorgunluğu, göz altı morluklarına davetiye çıkarır

Televizyonunuza ya da bilgisayar ekranınıza bakmanız gözünüze önemli ölçüde baskı yapabilir . Bu suş, gözünüzün etrafındaki kan damarlarının büyümesine neden olabilir. Sonuç olarak, gözlerinizi saran cilt koyulaşabilir.

Alerjiler’de göz altı morluklarına sebep olur

Alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu koyu halkaları tetikleyebilir. Alerjik reaksiyonunuz olduğunda, vücudunuz zararlı bakterilere karşı bir cevap olarak histaminleri serbest bırakır. Kaşıntı, kızarıklık ve kabarık gözler dahil olmak üzere rahatsız edici semptomlara neden olmak dışında, histaminler de kan damarlarınızın genişlemesine ve cildinizin altında görünmesine neden olur.

Alerjiler ayrıca gözlerinizdeki kaşıntılı deriyi ovalamak ve kaşıntıya teşvik etme isteğinizi arttırabilir. Bu hareketler semptomlarınızı kötüleştirebilir, iltihap, şişlik ve kan damarlarına neden olabilir. Bu, gözleriniz altındaki karanlık gölgelere neden olabilir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon (İnsan vücudu, normal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücudunuz, aldığınız sıvı miktarından daha fazlasını kaybederse, dehidrasyon ortaya çıkar) , gözleriniz altındaki koyu halkaların yaygın bir nedenidir. Vücudunuz uygun miktarda su almıyorsa, gözlerinizin altındaki cildiniz donuklaşmaya başlar ve gözleriniz batırılır. Bunun nedeni, altta yatan kemiğe olan yakınlıklarından kaynaklanmaktadır.

Göz altı morluklarına Aşırı Güneşe maruz kalmak sebep olabilir

Güneşe aşırı maruz kalmak, cildinize renk veren pigment olan melanin fazlalığı üretmenize neden olabilir. Çok fazla güneş – özellikle gözleriniz için – çevreleyen ciltte pigmentasyonun koyulaşmasına neden olabilir.

Genetik

Aile öyküsü, gözleriniz altında koyu halkaların gelişmesinde de rol oynar. Çocukluğun erken döneminde görülen kalıtsal bir özellik olabilir ve yaşlandıkça ya da yavaş yavaş kaybolurken kötüleşebilir. Tiroit hastalığı gibi diğer tıbbi durumlara ilişkin primler de gözleriniz altında koyu halkalara neden olabilir.

Göz altı morluklarının tedavisi

Evde bakımlar

Koyu göz çemberleri için tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Bununla birlikte, bu durumu yönetmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları vardır. Daha yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

 

 • Soğuk kompres uygulayın. şişmeyi azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olabilir. Bu, şişliğin görünümünü azaltabilir ve koyu halkaları ortadan kaldırabilir. Temiz bir bezde birkaç buz küpü sarın ve gözünüze uygulayın. Bir bezi bir soğuk suyla nemlendirebilir ve aynı etki için 20 dakika boyunca gözünüzün altındaki cilde uygulayabilirsiniz. Bez ısınırsa veya buz erirse bu işlemi tekrarlayın.
 • Ekstra uyku al. Uykuya dalmak ayrıca koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Uyku yoksunluğu cildinizin soluk görünmesine neden olarak koyu halkaları daha belirgin hale getirebilir. Koyu halkaların görünmesini önlemek için yedi ila sekiz saat dinlenmeye bırakın.
 • Başını kaldır. Uyku yoksunluğu gözlerinin altında o karanlık torba üretiminde rol oynayabilir iken, bazen öyle nasıl Gözlerinin altında biriken sıvıların şişmesini önlemek için başınızı birkaç yastık ile yükseltin, bu da onları şişkin ve şişmiş görünmesine neden olabilir.
 • Gözünüze çay poşetleri uygulayın Gözünüze soğuk çay poşetleri uygulamak onların görünümünü iyileştirebilir. Çay, kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarınızı daraltmaya ve cildinizin altındaki sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olan kafein ve antioksidanlar içerir. Beş dakika boyunca iki siyah veya yeşil çay poşeti sıcak suda ıslatın. Buzdolabında 15 ila 20 dakika soğumalarını bekleyin. Soğuk olduklarında, çay poşetlerini kapalı gözünüze 10 ila 20 dakika süreyle uygulayın. Çıkardıktan sonra, gözlerinizi serin su ile durulayın.
 • Makyaj ile gizlemek. Makyaj ve kozmetikler koyu göz çemberlerini tedavi etmese de, bunları kamufle etmeye yardımcı olabilirler. Kapatıcılar koyu lekeleri kapatarak normal cilt renginize uyum sağlar. Ancak, herhangi bir topikal tedavi veya makyaj ürününde olduğu gibi, uygun bakım kullanın. Bazı ürünler semptomlarınızın kötüleşmesine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Herhangi bir topikal tedaviden düzensiz semptomlar yaşamaya başlarsanız, hemen kullanmayı bırakın ve doktorunuzla bir ziyaret planlayın.

Göz altı Morlukların’da Tıbbi tedaviler

Daha etkili ve kalıcı bir çözüm için, morlukların görünümünü azaltmak için bazı tıbbi tedaviler mevcuttur. Daha yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

 

 • pigmentasyonu azaltmak için kimyasal peeling
 • Cildi yeniden ortaya çıkarmak ve cildi sıkılaştırmak için lazer ameliyatı
 • cilt bölgelerini inceltmek için pigment enjekte etmek için tıbbi dövmeler
 • Gözlerinizin altında cilt renginin değişmesine neden olan kan damarlarını ve melanini gizlemek için doku dolgu maddeleri.
 • Fazla yağ ve cildin çıkarılması için yağın alınması, daha pürüzsüz ve daha düzgün bir yüzey ortaya çıkarır.
 • Yağ veya sentetik ürünlerin cerrahi implantları

Herhangi bir kozmetik prosedüre karar vermeden önce, seçeneklerinizi bir doktorla tartışın. İnvazif tıbbi tedaviler pahalı, ağrılı olabilir ve genellikle uzun bir iyileşme süresi gerektirir.

Birçok insan için, Bu karanlık mor daireler geçicidir ve genellikle yaşlanmanın ya da uyku eksikliğinin bir göstergesidir. Gözlerinizin görünümünü iyileştirmek için bir dizi evde ve tıbbi tedavi mevcut olsa da, koyu halkalar genellikle alarm için bir sebep değildir. Bununla birlikte, renk değişikliği veya şişlik zamanla kötüleşirse, doğru teşhis konulduğundan ve en iyi tedaviyi aldığınızdan emin olmak için doktorunuz veya dermatoloğunuzla bir ziyaret planlayın.

 

Aynı zamanda aşırı sitresden uzak durun ,hergün en az 8 saat uyku uyumalısınız. Aşırı alkol ve sigara ile uyuşturucu maddelerden uzak durun bunlar göz altı morluklarının dışında sağlığınız içinde çok zararlıdır. Tüm bunlara dikkat ediyorsanız ve hala göz altı morluklarınız var ise sizde artık yaşlanıyorsunuz demektir ve evde çözümleri deniyerek yaşınızın tadını çıkarın..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz