Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Gıda Alerjisi Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Gıda Alerjisi Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Gıda Alerjisi Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Gıda Alerjisi Belirtileri

Besin alerjisi belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve nadir durumlarda ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiye yol açabilir. Anafilaksi nefes almayı bozabilir, kan basıncında dramatik bir düşüşe neden olabilir ve kalp atış hızınızı değiştirebilir. Tetikleyici gıdaya maruz kaldıktan sonra sadece birkaç dakika içinde ortaya çıkabilir. Bir gıda alerjisi anafilaksiye neden olursa, ölümcül olabilir ve bir epinefrin enjeksiyonu ( adrenalinin sentetik bir versiyonu) ile tedavi edilmelidir .

Gıda alerjisi semptomları deriyi, gastrointestinal sistemi, kardiyovasküler sistemi ve solunum yollarını içerebilir. Bazı yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Kusma
 • Karın krampları
 • Öksürme
 • Hırıltı
 • Nefes darlığı
 • Yutma güçlüğü
 • Dilin şişmesi
 • Konuşamama veya nefes alamama
 • Zayıf nabız
 • Baş dönmesi
 • Soluk veya mavi renkli cilt

Gıda alerjisi belirtileri çoğu, alerjeni yedikten sonraki iki saat içinde ortaya çıkar ve genellikle dakikalar içinde başlar.

Egzersize bağlı gıda alerjisi, bir gıda alerjeninin alınmasının egzersiz sırasında bir reaksiyona neden olması durumudur. Egzersiz yaparken vücut ısınız yükselir ve egzersizden hemen önce bir alerjen tüketirseniz, kurdeşen geliştirebilir, kaşınabilir ve hatta sersemlemiş hissedebilirsiniz. Egzersize bağlı gıda alerjisinden korunmanın en iyi yolu, herhangi bir egzersizden en az 4 ila 5 saat önce gıda alerjeninden tamamen kaçınmaktır.

Gıda İntolerans Testi

Teşhise yönelik sistematik bir yaklaşım, dikkatli bir öyküyü, ardından laboratuvar çalışmalarını, eliminasyon diyetlerini ve genellikle bir tanıyı doğrulamak için gıda zorluklarını içerir. Bir sağlık uzmanı veya alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi önemlidir. Gıda alerjilerinin kendi kendine teşhisi, özellikle çocuklarda gereksiz diyet kısıtlamalarına ve yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Son zamanlarda, gıda alerjileri için artan sayıda ticari testler tüketicilere ve sağlık uzmanlarına pazarlanmaktadır. IgG veya gıda intolerans testi, gıda hassasiyetlerini, gıda intoleranslarını veya gıda alerjilerini tanımlamak için basit bir araç olarak çalışmak içindir, ancak araştırmacılar bunun doğrulanmamış bir test şekli olduğuna inanmaktadır. Test, bir kişinin kanında, belirli bir alerjenik gıdayla savaşmak için vücut tarafından oluşturulan bir antikor olan immünoglobulin G (IgG) olup olmadığını kontrol eder.

Alınan kan, in vitro olarak bir gıda ve gıda bileşeni paneline maruz bırakılır. Gıdalardan herhangi birinin bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmadığını belirlemek için her bir besine toplam IgG antikorunun bağlanma derecesi ölçülür. Duyarlılık veya alerji derecesi daha sonra bir sınıflandırma ölçeği ile derecelendirilir.

Bu tür gıda alerjisi testleriyle ilgili sorun, alerjilerden sorumlu olan IgE antikorlarının aksine , hem alerjik hem de alerjik olmayan kişilerde IgG antikorlarının bulunmasıdır. IgG, enfeksiyonlarla savaşmak için vücut tarafından üretilen normal antikorlardır. Araştırmacılar, gıdaya özgü IgG’nin varlığının aslında gıdaya maruz kalmanın ve toleransın bir göstergesi olduğuna ve mutlaka bir alerji belirtisi olmadığına inanıyor. Bu nedenle, normal, sağlıklı yetişkinlerde ve çocuklarda gıdaya özgü IgG için pozitif test sonuçları beklenmelidir. Bu nedenle yanlış tanı olasılığı artar ve gıda intoleransı testinin verdiği bilgilerle insanların kafası karışır.

Bu tür testlerin olası yanlış kullanımı nedeniyle, gıda duyarlılığı için testler konusunda tartışmalar vardır ve birçok araştırmacı bu testlerin gıda alerjisi teşhisi koymak için uygun olmadığına inanmaktadır.

Allergy, Asthma & Clinical Immunology’de yayınlanan araştırmaya göre , bu tür testlerin en büyük potansiyel riski, yaşamı tehdit eden anafilaksi için önemli bir risk altında olan gerçek bir IgE aracılı gıda alerjisi olan bir kişinin çok iyi durumda olmayabilmesidir. kendi alerjenlerine karşı yüksek spesifik IgG seviyelerine sahipler ve bu potansiyel olarak ölümcül alerjeni diyetlerine yeniden dahil etmeleri uygunsuz bir şekilde önerilebilir.

Kendi kendine teşhis veya kanıtlanmamış testlere bağlı kalmak yerine, kapsamlı bir tıbbi öykü alarak başlayacak bir alerji uzmanına görünün. Bir alerji uzmanı, genellikle bir teşhis sağlamak için kendisine yeterli bilgiyi verecek testlerin bir kombinasyonu ile tıbbi bir öyküyü takip edecektir. Bu testler, bir deri hilesi testi, kan testi, ağızdan gıda yüklemesi ve gıda eliminasyon diyetini içerebilir.

Gıda Alerjisi Doğal Tedavisi

Şu anda gıda alerjilerini önlemek veya tedavi etmek için herhangi bir tedavi mevcut değildir. Gıda alerjisi yönetimi, sorumlu alerjenin tüketilmesinden kaçınmak ve istenmeyen bir tüketme durumunda ne yapılması gerektiğini bilmekten oluşur. Besin alerjisi doğal tedavisi, semptomlarla başa çıkmanıza ve onları daha az şiddetli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

 1. GAPS Diyeti

GAPS’nin diyeti , bağırsak duvarını tamir, bağışıklık sistemini güçlendirmek, toksik artışını durdurmak ve kan dolaşımına toksinlerin girmesini engellemek için tasarlanmış bir yemek planıdır. Otoimmün hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diyet, sindirimi zor ve bağırsak florasına zarar veren gıdaların çıkarılmasına ve bağırsak astarına iyileşme ve mühürleme şansı vermek için besin açısından yoğun gıdalarla değiştirilmesine odaklanır.

GAPS diyeti kapsamında işlenmiş gıdalardan, tahıllardan, işlenmiş şekerden, nişastalı karbonhidrat ve patateslerden, yapay kimyasallar ve koruyuculardan ve geleneksel et ve süt ürünlerinden uzak durursunuz. Bu iltihap yapıcı gıdaları yemek yerine kemik suyu , nişastalı olmayan sebzeler, organik yabani etler, sağlıklı yağlar ve probiyotik açısından zengin gıdalar gibi şifalı gıdalar tüketmeye odaklanın .

 1. Sindirim Enzimleri

Gıda proteinlerinin eksik sindirimi, gıda alerjileriyle bağlantılı olabilir ve gastrointestinal semptomlara neden olabilir. Yemeklerle birlikte sindirim enzimleri almak , sindirim sisteminin gıda parçacıklarını tamamen parçalamasına yardımcı olabilir ve hayati bir gıda alerjisi ilacı olarak hizmet eder.

 1. Probiyotikler

Probiyotik takviyeleri bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir ve gıda alerjisi geliştirme riskini azaltır. 2011 tarihli bir araştırma,şüpheli inek sütü alerjisi olan 230 bebeği değerlendirdi. Bebekler, dört hafta boyunca dört probiyotik suş veya plasebo karışımını rahatlatan gruplara rastgele ayrıldı. Sonuçlar, probiyotiklerin bağırsağın hem iltihaplanmasını hem de bağışıklık savunmasını artırabileceğini gösterdi. Probiyotik tedavisi, probiyotik verilen bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarına karşı artan direnç ve gelişmiş aşı antikor yanıtları gösterdiğinden, bağışıklık sisteminin olgunlaşmasını daha da uyardı.

 1. MSM (Metilsülfonilmetan)

Araştırmalar, MSM (insanlarda,hayvanlarda ve bitkilerde doğal olarak bulunan kükürt içeren bileşik) takviyelerinin alerji semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir . MSM, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek, iltihabı azaltmak ve sağlıklı vücut dokusunun yenilenmesine yardımcı olmak için kullanılan organik kükürt içeren bir bileşiktir. Alerji semptomlarıyla ilişkili sindirim sorunlarını ve cilt rahatsızlıklarını gidermek için kullanılabilir.

 1. B5 Vitamini

B5 Vitamini adrenal fonksiyonu destekler ve gıda alerjisi semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilir. Sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasında ve bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesinde önemlidir.

 1. L-glutamin

L-glutamin , kan dolaşımında en bol bulunan amino asittir ve sızdıran bağırsağı onarmaya ve bağışıklık sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, sızdıran bağırsak veya bağırsak geçirgenliğinin alerjiler de dahil olmak üzere çeşitli patolojilere neden olabileceğini gösteriyor. Glutamin gibi bileşikler, inflamasyonu ve oksidatif stresi inhibe etme mekanik potansiyeline sahiptir.

Son düşünceler

 • Gıda alerjileri, avrupa ve diğer ülkelerde ciddi bir sağlık sorunu haline gelen bağışıklık temelli hastalıklardır.
 • Besin alerjisi semptomları, nahoş bir besine karşı bir bağışıklık sistemi tepkisinden oluşur. Vücut, belirli bir gıdadaki bir proteinin zararlı olabileceğini algılar ve kendini korumak için histamin üreterek bir bağışıklık sistemi tepkisini tetikler.
 • Gıda alerjilerinin yüzde 90’ından fazlası inek sütü, yumurta, soya, buğday, yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünlerinden kaynaklanır.
 • Bir gıda alerjisini teşhis etmek için, çeşitli testler ve tıbbi öykü kullanacak bir alerji uzmanına görünmek önemlidir.
 • Gıda alerjisini tedavi etmenin tek yolu alerjenden kaçınmaktır. Probiyotikler, sindirim enzimleri, B5 vitamini ve GAPS diyeti gibi gıda alerjisi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı doğal çözümler vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz