Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Geceleri Depresyon, Gece Depresyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Geceleri Depresyon, Gece Depresyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Geceleri Depresyon, Gece Depresyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyon, günlük yaşantınıza müdahale eden duygusal ve fiziksel semptomların eşlik ettiği bir duygudurum bozukluğudur.

Herkes depresyonda farklı deneyimler yaşar. Bazı insanlar gece depresyon belirtilerinde önemli artışlar yaşarlar . Daha fazla semptomla karşılaşabilirler veya semptomları şiddette artabilir. Gece depresyonu uykusuzluk yaratır ya da daha da kötüleştirebilir , sizi daha uzun süre uyandırabilir ya da uykuya dalmayı daha da zorlaştırabilir.

İşte bilmeniz gerekenler ve nasıl baş edeceğinize dair bazı ipuçları:

Geceleri depresyon belirtileri

Geceleri depresyon yaşamak farklı insanlar için farklı belirtiler olabilir. Bazı insanlar depresyon belirtilerinin şiddetinde bir artış yaşayabilirler. Diğerleri geceleri izolasyon, umutsuzluk ve boşluk hissi artabilir.

Ayrıca uyku zorluklarına yol açabilecek yarış düşünceleri ve ajitasyon da meydana gelebilir.

Geceleri depresyon neden olur

Geceleri artan depresyona katkıda bulunabilecek birçok sebep vardır.

Artış için yaygın olarak önerilen bir sebep, dikkat dağınıklığı olmamasıdır. Gün boyunca, bazı insanlar için – özellikle hafif veya ılımlı depresyona sahip olanlar – kendilerini meşgul etmek için biraz daha kolay . İş, okul veya sosyal aktiviteler gün boyunca dikkat dağıtıcı bir rol oynar. Ama geceleri uyumaya gittiğinizde, siz ve düşüncelerinizden başka bir şey yoktur.

Araştırmacılar gece depresyon belirtilerimizi artırabilecek diğer şeylere baktılar. 2013 yılı hayvanlarla ilgili araştırmalara göre , gece parlak ışıklar (özellikle mavi ve beyaz) sadece bizi uyanık tutamaz, aynı zamanda depresyon belirtilerini de arttırabilir. Çalışmada, karanlık bir odada televizyona sahip olmak bile, hayvanın kortizol seviyelerini arttırdı ve hipokampuslarında değişiklikler yarattı, her ikisi de depresif belirtileri artırabilir.

Ayrıca sirkadiyen ritminiz bozulursa depresyonun tetiklenebileceği veya semptomlarınızın şiddette artabileceği düşünülmüştür. 2009 yılında yapılan bir çalışmada artan yapay ışığın, sirkadiyen ritimimizi önemli ölçüde bozabileceği, depresyon gibi duygudurum bozukluklarına neden olduğu veya arttığı bulunmuştur.

Başa çıkmak için ipuçları

Neyse ki, geceleri meydana gelen ya da şiddetinde artış gösteren depresyonla başa çıkmanın birçok yolu vardır . Depresyon belirtileri için, günün hangi saatinde olursa olsun, doktorunuzun reçetelediği tedavi planını korumalısınız . Bu, kendinizi iyi hissettiğinizde bile ilaçlarınızı almayı içerir.

Depresyon belirtileriniz sizin için yeniyse veya şu anda tedavi edilmiyorsa, bir doktora görünmek için randevu almalısınız. Size bir tanı verebilir ve sizin için işe yarayan tedaviyi bulmanızda yardımcı olabilirler .

Gece depresyonunu için ne yapmalıyız

  • Yatmadan en az iki saat önce gevşeyin. Bu, vücudunuzun yavaşlamaya başlamasına ve uykuya hazır hale gelmesine izin verir. İyi uyku genel sağlık ve esenlik için önemlidir.
  • İş hayatını, yatak odasının dışında tutun. Bu, uyku alanınızı daha sakinleştirici ve pozitif hale getirmeye yardımcı olabilir. Yapabiliyorsanız, yatak odanızı ekran içermeyen bir oda yapmayı düşünün.
  • Stres giderici faaliyetler. Boyama veya yemek yapma gibi stresi azaltan sakinleştirici aktiviteler gece depresyonunuzla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Yoga ve meditasyon , yatmadan önce stresi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.
  • Parlak ekranlardan kaçının. Yataktan en az iki saat önce parlak ekranlara bakmamaya çalışın ve ışıkları olabildiğince azaltın.
  • Alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın. Bunların ikisi de depresyon belirtilerini artırabilir. Gün içinde bolca alınan kafein de uykunuzu bozabilir.Alkol sanıldığı gibi uyku getiren ve sakinleştiren bir çözüm değildir.Alkol kullanımı o anda anlık sizi iyi eder.Sabah kalktığınızda sizin depresyonunuza daha fazla katkı sağlar alkol’den uzak durun ve sizin depresyonunuza iyi geleceğini sakın düşünmeyin.

Depresyon hapları ; Depresyon haplarınızı doktorunuzun size beliriediği ölçülerde kullanın.Kendinizi kötü hissettiğinizde aşırı doz almaktan kesinlikle uzak durun.Bu size alkol gibi yalancı rahatlık sağlıcaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz