Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Fungal Akne Nedir? Fungal Akne Belirtileri ve Tedavisi

Fungal Akne Nedir? Fungal Akne Belirtileri ve Tedavisi

Fungal Akne Nedir? Fungal Akne Belirtileri ve Tedavisi

Fungal akne diğer adıyla mantar sivilce olarak bilinir.Yakın zamanda bir antibiyotik tedavisi aldıysanız veya bağışıklık sisteminizi etkileyen kronik bir durumunuz varsa (otoimmün hastalık veya diyabet gibi), fungal aknesi olan belirli cilt rahatsızlıklarını geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Fungal aknesi, diğer aknelerden biraz farklıdır çünkü aslında bir maya enfeksiyonundan kaynaklanır. Teknik olarak bir tür folikülit tir (saç köklerinin enfeksiyonu) ve sırtta, göğüste, boyunda, omuzlarda ve bazen üst kol ve yüzde beyaz nokta kümeleri veya şişlikler oluşturur..

Fungal Akne Nedir?

Dermatologlara göre, mantar sivilcelerinin adı yanıltıcıdır. Çünkü bu cilt durumu aslında bir tür sivilce değildir. Aslında sivilceye benzeyen küçük sivilcelere yol açan mayanın neden olduğu bir cilt problemidir .Bu mantar sivilceyi yani fungal akneyi bakterilerin neden olduğu diğer sivilce türlerinden farklı kılar.

Mantar aknesi aslında saç köklerinin bir enfeksiyonudur. Teknik olarak pityrosporum foliküliti veya Malassezia foliküliti olarak adlandırılır.Mayanın aşırı büyümesinden kaynaklanıyorsa neden “fungal akne” olarak adlandırılıyor? Maya biyolojik olarak bir mantar türüdür.

Fungal Akne Nedenleri ?

Mantar sivilce neden olur? Yukarıda bahsedildiği gibi, Malassezia olarak bilinen belirli maya türlerinin aşırı büyümesinden kaynaklanır. Bu, saç köklerinde küçük enfeksiyonlara yol açarak onların tahriş olmasına, kızarmasına ve iltihaplanmasına neden olur.

Herkesin cildinde bu tür mantarlar/mayalar vardır ve bu her zaman bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte, çok fazla çoğaldığında , cildin kırılmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir.

Aynı maya, kuru cilt ile karakterize edilen seboreik dermatit de dahil olmak üzere farklı semptomları olan bazı diğer cilt rahatsızlıklarına da neden olabilir .

Fungal akne neden olur ? Bu, özellikle terledikten sonra veya bağışıklıkla ilgili veya genetik nedenlerle cildinizi düzgün bir şekilde temizlemezseniz olabilir.Antibiyotikler ayrıca cildinizde yaşayan maya ve bakterilerin normal dengesini bozabilir .

Dermatologlar bunun her zaman önlenebilir olmadığını düşünüyorlar, ancak iyi hijyen uygulayarak ve egzersiz yaparak bunu yaşama olasılığını düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Bunlar, fazla mikropları cildinizden ve saç foliküllerinden temizlemeye yardımcı olur.

Isıyı ve teri vücuda hapseden giysiler giymek de bir risk faktörüdür.

Fungal akne hakkında benzersiz olan başka bir şey, potansiyel olarak bulaşıcı olabilmesidir, yani maya yayılabilir. Diğer akne formlarında durum böyle değildir.

Fungal Akne Belirtileri

Mantar sivilcesi belirtileri nasıl anlaşılır ? İşte fungal akne belirtileri:

  • Deride tipik olarak küçük beyaz nokta kümeleri şeklinde küçük çatlaklar.
  • Genellikle bunlar göğüste, omuzlarda ve sırtta papül ve püstül gibi görünür. Fungal aknesinin vücudun giysilerle kaplı kısımlarını etkilemesi daha olasıdır ve bu da mayanın daha kolay büyümesini sağlar.
  • Fungal akne beyaz kafaları/çarpmaları genellikle diğer sivilce türleri gibi ortaya çıkmaz.
  • Kızarıklık gibi iltihap belirtileri gelişebilir.
  • Bazen cilt de çok kaşınabilir .
  • Semptomlar terlemeyle veya dışarısı sıcak ve nemli olduğunda daha da kötüleşebilir.

Fungal Akne Tedavisi

Mantar sivilce tedavisi nasıl olur ? Sivilcelerinizi temizlemek için bir dermatologu ziyaret ederseniz, fungal akne tedavileri tipik olarak vücut temizliğini veya bazen istenmeyen mantarları /mayaları ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçları almayı (ağızdan veya topikal) içerir .

Doktorunuz antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip bir topikal kükürt yıkama kullanmanızı önerebilir.

Fungal Akne Doğal Tedavisi

1. Cildinizi Uygun Şekilde Temizleyin

Sivilce için en basit çözümlerden biri cildinizi temiz ve nemli tutmaktır. Bu, yağ üretimini dengelemeye ve mikropların gözeneklere veya saç köklerine sıkışmasını önlemeye yardımcı olur.

Cilt tipinize bağlı olarak yüzünüzü ve vücudunuzu günde bir veya iki kez yağı gideren ancak cildinizi aşırı kuru veya tahriş etmeyen bir temizleyici ile yıkamalısınız. Akneye meyilli cilde sahip kişiler genellikle salisilik asit içeren bir temizleyici kullanmaktan fayda görebilirler.

Probiyotik içeren temizleyiciler, cildinizin mikrobiyal dengesini kontrol altında tutmak için başka bir seçenektir.Reaksiyonunu test etmek için küçük bir miktar kullandıktan sonra vücudumuzda veya yüzümüzde vücut peelingini deneyin .

Peeling ve temizlemeden sonra, akneye meyilli cilt üzerinde biraz cadı fındığı kullanın. Cadı fındığı faydaları, kaşıntı ve iltihaplanma dahil tahrişi yatıştırırken, bakterilerle savaşır.

Cildi akneye meyilli hale getirmeden nemli tutmak için temiz cilde hindistan cevizi yağı sürmeyi deneyin . Hindistan cevizi yağı, mantar öldürücü etkiye sahip orta zincirli yağ asitleri içerir. Bu özel yağlar, mantarları öldürebilecek güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkiler sergiler.

Neem yağı , deriyi bakteri ve bazı mantar enfeksiyonlarından kurtarabilen başka bir yağdır. Derideki mantar enfeksiyonunu gidermek için üç damla neem yağını bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile karıştırın ve ardından uygulayın.

2. Antifungal Krem Uygulayın

Doktora gitmeden önce ev yapımı bir mantar önleyici kremi deneyebilirsiniz.Topikal mantar önleyici kremler, güçlü bitki bazlı antibiyotikler olan kekik yağı ve çay ağacı yağı gibi bileşenler içerir. Araştırmalar, bu yağların mantar ve zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek önemli antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

Kekik yağı, timol ve karvakrol dahil olmak üzere fenoller olarak bilinen antiseptik bileşiklerin yüzde 71’ini içerir. Yanma hissine neden olabilir ve bir taşıyıcı yağ ile yoğun şekilde seyreltilmelidir ayrıca hassas cildi veya vücudun bazı bölgelerini tahriş edebilir, bu nedenle uygularken dikkatli olun.

Çay ağacı yağı ayrıca maya ve mantar oluşumunu azaltabilir ve birden fazla akne türü için faydalıdır. Çay ağacı yağını banyo suyuna ekleyebilir veya doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı bazı insanlarda ters reaksiyona neden olabileceğinden, kullanmadan önce göze çarpmayan bir alanda küçük bir test yaması yapın. Sorun yoksa duş suyu içine 5-6 damla damlatın İyice masaj yapın, cildinizde veya saçınızda beş dakika kadar bekletin ve iyice durulayın.

3. Kepek Önleyici Şampuan Deneyin

Fungal akneyi önlemek için kepek önleyici şampuanlar kullanarak da iyi sonuçlar alabilirsiniz.Şampuanı suyla köpürtün, sorunlu bölgelere uygulayın ve iyice durulamadan önce yaklaşık beş dakika bekletin. Birkaç dakika ciltte bırakmak, mantar ve mayanın bir kısmının çıkarılmasına yardımcı our

4. Terlemek İçin Egzersiz Yapın

Egzersiz ve terleme, kan akışını artırmanın ve gözeneklerimizi temizlemeye yardımcı olmanın doğal yollarıdır. Hatta bazı doktorlar, oral antifungal hapları aldıktan yaklaşık 24 saat sonra insanların terlemesini tavsiye ediyor. Bu, mayanın ter bezlerinden ve saç köklerinden dışarı taşınmasına yardımcı olur.

Terledikten veya egzersiz yaptıktan sonra cildinizi temizlediğinizden ve kuru tuttuğunuzdan emin olun. Terli kıyafetlerinizi değiştirin ve cildinizin nefes almasını sağlayan bir şeyler giyin. Bu, mikropların gözeneklerinizde sıkışmasını önlemeye yardımcı olur.

5. Zerdeçal Tüketin

Zerdeçal, anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip bir bitkidir, bu nedenle folikülit  (saç köklerinin enfeksiyonları) dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı için faydalıdır .

Yüksek kaliteli bir zerdeçal takviyesinden günde üç kez 600 miligram alın .Topikal olarak, yaş zerdeçal ezmesi bir enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.

Yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu hindistancevizi yağı veya biraz su ile karıştırarak macun haline getirin. Etkilenen bölgelere nazikçe yayın ve gece boyunca bir bandajla örtün.Bunu birkaç gece üst üste deneyin. (Cildiniz biraz turuncuya dönerse endişelenmeyin – bu zamanla geçecektir.)

Riskler ve Yan Etkiler

Yukarıdaki adımları uyguladıktan yaklaşık bir ay sonra fungal akne belirtileri azaldığını göreceksiniz. Doğal tedavileri takiben semptomlar bir aydan fazla devam ederse, yardım için bir dermatoloğa gidin.

Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarını önlemeye çalışın, böylece yayılmaya ve çıbanlara, yara izine, koyu lekelere ve kalıcı saç dökülmesine neden olmazlar.

Sonuç

  • Mantar aknesi, mayanın (bir tür mantar) aşırı büyümesinin neden olduğu ve onu bakteriyel akneden farklı kılan bir cilt durumudur.
  • Bu durum, neden olduğu belirli mantar türü için teknik olarak pityrosporum foliküliti veya malassezia foliküliti olarak adlandırılır .
  • Saç köklerinin iltihaplanması nedeniyle genellikle beyaz nokta kümelerinden oluşan kanamalara yol açar. Bazen cilt de kaşıntılı ve kırmızıdır.
  • Cildinizi düzgün bir şekilde temizleyin ve hindistancevizi yağı gibi doğal bir nemlendirici uygulayın; Cildinizdeki mikropları temizlemeye yardımcı olmak için terleyin ve egzersiz yapın, ancak terli giysilerinizi sonrasında değiştirin; Kekik yağı ve çay ağacı yağı gibi doğal mantar önleyici maddeleri cildinize sürmeyi deneyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz