Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Fesleğen Çayı Faydaları

Fesleğen Çayı Faydaları

Fesleğen Çayı Faydaları

Fesleğen Çayı Nedir? – Reyhan Çayı Nedir

Fesleğen çayı,halk dilinde reyhan çayı olarakda bilinir, fesleğen bitkisinin yapraklarından yapılmış sağlıklı ve rahatlatıcı bir demlemedir. Fesleğen çayı, dünyada tüketilen en popüler içecek türü olmasa da, tüketildiğinde birçok sağlık yararı sağlayabilen eşsiz bir besin profiline sahiptir.

Tabii, muhtemelen yemek pişirirken zaman zaman kullanıyorsunuz, ancak düzenli olarak çay içerek kazanılacak çok daha fazlası var. Bazı avantajların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz


Fesleğen Çayının sağlığa yararları arasında ;

Bağışıklık sağlığının desteklenmesi,
Kanser gelişiminin önlenmesi,
İltihaplanmanın azaltılması,
Antibakteriyel özelliklere sahip olma,
Depresyonla mücadeleye yardımcı olma, 

Adaptojen olarak işlev görme,
Kardiyovasküler sağlığı teşvik etme,
Karaciğer fonksiyonunu ve detoksifikasyonu artırma,
Asit alkalin dengesini artırma,
Afrodizyak özellikleri kullanma ve yardımcı olur
Diyabet ve metabolik sendromu yönetir.

Fesleğen Çayının Sağlığa Faydaları – Reyhan çayı faydaları

 1. Bağışıklık Sağlığını Destekler

Fesleğen çayı tüketmenin en popüler sağlık yararlarından biri, bağışıklık sistemini uyarma üzerindeki etkisidir. Fesleğen çayı, vücudu enfeksiyondan korumaya yardımcı olan suda çözünür antioksidanların varlığı sayesinde beyaz kan hücresi fonksiyonunu uyarmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle geleneksel olarak fesleğen çayı, enfeksiyon gelişimini önlemeye ve direnci arttırmaya yardımcı olmak için tüketilir.

 

 1. Kanser Gelişimini Önleyebilir

Bağışıklık özelliklerine benzer şekilde, fesleğen çayı, serbest radikal etkisinin bir sonucu olarak hücresel hasarı önlemeye de yardımcı olabilir. Fesleğen çayında bulunan antioksidanlar, kromozomal kusurların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir ve bu da hücre mutasyonlarının ve kanserli değişikliklerin ortaya çıkma olasılığını azaltır. Fesleğen çayı, şu anda remisyonda olan insanlarda tekrar oluşmasını önlemek için kanser önleme yönetiminde olası bir adjuvan olarak öne sürülmüştür.

 

 1. Enflamasyonu azaltır

Fesleğen çayı, vücutta iltihaplanmayı teşvik eden enzimleri inhibe edebilen birçok farklı uçucu yağ içerir. Enflamasyon normal bir vücut yanıtı olmasına rağmen, kronik olarak yükselen inflamasyon durumları, vücutta romatoid artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok uzun süreli bozukluğun nedenidir. Sağlığı korumak için pro- ve anti-inflamatuar süreçlerin oranını dengede tutmak önemlidir ve neyse ki fesleğen çayı bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

 

 1. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Fesleğen ekibinin düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilmesinin bir başka nedeni, bakteriyel büyümeyi baskılama yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Çalışmalar, fesleğen ekstraktının antibiyotiğe dirençli bakteriyel enfeksiyonları yönetmeye yardımcı olabileceğini veya bakteriyel direncin gelişimini azaltmak için bir adjuvan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Topikal bir yaranız var mı? Demlenmiş fesleğen çayı da uygulayabilirsiniz. Sadece enfeksiyonu önlemekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırmaya ve iltihaplanma nedeniyle hissettiğiniz ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olur.

 

 1. Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin ruh halini destekleyen sentezini arttırma yeteneği sayesinde düzenli fesleğen çay tüketiminin ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nörotransmitterler, genel olarak beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen iyi ruh hallerinin korunmasında önemlidir.

 

 1. Adaptojen Olarak Fonksiyonlar

Çalışmalar, fesleğen çayı tüketiminin, vücudun adaptojen dediğimiz işlevini yerine getirerek stres ve aşırı kortizol salgısı ile başa çıkmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir adaptojen, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan herhangi bir bileşiktir. Fesleğen çayı, vücudun oksidatif stresi işleme biçiminde önemli gelişmeler veya yüksek stres altındaki kişilerde yaygın olarak görülen kardiyovasküler stresörlerde artış sağlayabilir. Aynı şekilde, rahatlamanıza da yardımcı olabilir.

 

 1. Kardiyovasküler Sağlığı Teşvik Eder

Fesleğen çayı, trombosit agregasyonunu ve pıhtı oluşum olasılığını önlemeye yardımcı olabilecek, felç ve kalp krizi riskini azaltan anti-enflamatuar özellikler uygulamak gibi kardiyovasküler sağlığı teşvik etmek için birçok şey yapar. Buna ek olarak, kanın incelmesini teşvik etmeye ve kan damar duvarlarında kolesterol birikimini azaltmaya yardımcı olabilir, bu da hepsi kalbin sağlığına fayda sağlayabilir.

 

 1. Karaciğer fonksiyon ve detoksifikasyon teşvik

Kemirgenlerde yapılan çalışmalar, sadece beş günlük bir süre boyunca fesleğen ekstraktı verilenlerin, vücut tarafından üretilen detoksifiye edici enzimlerin miktarında iyileşmeler yaşadıklarını ve yüksek seviyelerde karaciğer enzimlerini başlangıç ​​seviyesine sıfırlayabildiğini göstermiştir. Buna ek olarak, fesleğen çayının alkolik olmayanlarda yağlı karaciğer hastalığı semptomlarını yönetmeye yardımcı olabileceği de bulunmuştur.

 

 1. Asit Alkali Dengesini Artırır

Vücut en iyi, dışında birçok rahatsızlığın ortaya çıkabileceği çok dar bir pH aralığında çalışır. Özellikle, fesleğen çayı, sindirim, bağışıklık ve probiyotik bağırsak kültürleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan vücudu alkalize etmeye yardımcı olabilir. Vücudun alkalizasyonunu teşvik etmek de asit reflü hastalığının önlenmesine yardımcı olur ve bakterilerin gelişmesini zorlaştırır.

 

 1. Doğal Afrodizyak Özellikler

Yüzyıllar boyunca fesleğen bitkilerinin yaprakları, genital bölgelere kan akışını iyileştirdikleri inancı nedeniyle İtalya’da doğal afrodizyak olarak kullanılmıştır. Bilim bugün, sağlıklı testosteron seviyelerine doğrudan katkıda bulunan stres seviyelerini ve iltihabı azalttığı da biliniyor. Hindistan’da, kutsal fesleğen yaygın olarak kullanılır ve sağlıklı üreme işlevini teşvik etme yeteneği sayesinde yaşam iksiri olarak da adlandırılır.

 

 1. Diyabet ve Metabolik Sendromu Yönetmeye Yardımcı Olur

Çalışmalar, fesleğen çayının kan şekeri seviyelerini yönetmeye ve dolaşımdaki kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, diyabet semptomlarını yönetmede ve tam gelişmiş metabolik sendrom geliştirme olasılığını azaltmada son derece etkili ve yardımcı olabilir. Fesleğen çayı tüketmek, özellikle reçeteli ilaçlar kullanmaktan korkuyorsanız, diyabet veya yüksek kolesterol semptomlarını yönetmeye yardımcı olan etkili bir doğal ilaçtır.

Fesleğen çayı nasıl yapılır – Reyhan çayı nasıl yapılırFesleğen yapraklarından yemeklere az miktarda atarak faydalanabilirsiniz. Bunun yanında yeşil yapraklarını yaklaşık 30 gr kadar alıp kaynar suda bekletebilirsiniz. 30 gr yaprağa 3 bardak kaynar su yeterlidir.15 dk kadar demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Diğer fesleğen yaprağı çayı çeşidide kurusundan çay yapmaktır.Kurutulmuş fesleğen yapraklarınıda kaynamış suda bekletip çayını yapabilirsiniz.

Fesleğen içinde bulunan fesleğen yağı çok faydalıdır. Fesleğen yağından faydalanmak için yaş olarak yapraklarından çay yapmanızı önermekteyiz.

Fesleğen çayı zararları

Kanı sıvılaştırma etkisinden dolayı kan sulandırıcı vb. ilaçlar kullanıyorsanız fesleğen çayı içmeden önce doktorunuza danışın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ