Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Erkek ve Kadınlarda Üreme ve Cinsel Bölgelerimiz

Erkek ve Kadınlarda Üreme ve Cinsel Bölgelerimiz

Erkek ve Kadınlarda Üreme ve Cinsel Bölgelerimiz

Üreme ve cinsel anatomi, cinsel organlarınızı ve içsel cinsiyetinizi içerir. Herkesin üreme ve cinsel anatomisi biraz farklı görünür.

Cinsel Bölgelerimiz

Üreme ve cinsel anatomi (aynı zamanda seks anatomisi olarak da bilinir) vücudunuzun dış kısmındaki cinsiyet organlarını ve vücudunuz içindeki cinsiyet ve üreme organlarını içerir. Seks organlarının bazı örnekleri vajina ve penisdir. Üreme organları uterus ve testisler gibi şeyleri içerir.

Demek ki, vücudunun herhangi bir kısmı cinsel olabilir. Beyninizin en önemli cinsel organınız olduğunu duymuş olabilirsiniz. Çünkü cinsel tepkinizi kontrol eder.Vücudunuzun uyarılma, cinsiyet ya da mastürbasyona nasıl tepki verdiği. Ayrıca cinsel fantezilerinizin ve kimliğinizin olduğu yerdir

Ayrıca, milyonlarca hassas sinir ile cildinizi bir büyük seks organı olarak da düşünebilirsiniz. Vücudunuzun dokunduğunuzda sizi uyandırdığını hissettiğiniz bölümlere ” erojen bölge ” denir. Herkesin aynı cinsel bölgeleri yoktur, ancak yaygın olan cinsel bölgelerimiz, göğüsler ve meme uçları, anüs, boyun, dudaklar, ağız, dil, sırt, el ve ayak parmakları, eller, ayaklar, kulak memeleri ve iç uyluklardır. Ayrıca vücudunuzun herhangi bir kısmı sizi nasıl hissettirdiğine bağlı olarak cinsel bölge olarak kabul edilebilir.

Herkes aynı cinsel anatomiye sahip mi?

Herkesin cinsel anatomisi biraz farklı. Çoğu insanın penisi ya da skrotum ya da vulva vardır, ancak her bireyin cinsel organları kendine özgüdür.

.

Bazı kişilerin cinsiyet ve cinsiyet kimliği, hemen hemen aynı veya birbirleriyle uyumludur. Bu insanlar cisgender denir. Diğer insanlar, doğuşta atandıkları cinsiyetin cinsiyet kimlikleriyle uyuşmadığını düşünüyor. Yani, örneğin, bir kişi bir penisle doğabilir, ancak kadın olarak tanımlanabilir. Bu insanlar genellikle kendilerini transseksüel veya trans olarak adlandırır.

 

Kadın üreme sistemi anatomisi bölümleri nelerdir?

Tipik olarak dişi olarak adlandırılan cinsel anatomi, uterus ve yumurtalıklar gibi vulva ve iç üreme organlarını içerir.

Vulva tüm kadın genital paketidir – labia’nız, klitorisiniz, vajinal açılımınız ve idrar yoluna (işlediğiniz deliğe). Vajinalar vulva’nın sadece bir kısmı iken, çoğu insan vulva anlamına geldiğinde “vajina” der. Fakat vulva, vajinadan çok daha fazlası var.

Labia

Labia (dudak), vajinal deliğinizin etrafında deri kıvrımlarıdır. Labia majora (dış dudaklar) genellikle etli ve kasık kıllarıyla kaplıdır. Labia minora (iç dudaklar) dış dudaklarınızda. Klitoriste başlıyorlar ve vajinanın açıklığıyla bitiyorlar.

Labia kısa veya uzun, buruşuk veya pürüzsüz olabilir. Genellikle bir dudak diğerinden daha uzundur. Ayrıca pembe renklerden kahverengimsi siyahlara da değişirler. Labia’larınızın rengi yaşlandıkça değişebilir. Bazı insanlar iç dudaklarından daha büyük dış dudaklara sahiptir ve birçoğunun dış dudaklarından daha büyük iç dudakları vardır. Her ikisi de hassastır ve açıkken şişer.

Klitoris

Klitorisin ucu, iç dudaklarınızın buluştuğu vulva’nın tepesinde bulunur. Bir bezelye bezinden daha büyük bir bezelye boyutundan büyüktür. Ve klitoral başlık tarafından kaplıdır.

Bu sadece klitorisin başlangıcıdır. Vajinanın her iki tarafında vücudunuzun içinde ve arkasında uzanır. Şaft ve crura (kökler ve bacaklar) denen bu kısım yaklaşık 5 inç uzunluğundadır.

 

Üretranın Açılması

Üretral açıklık, klitorisinizin hemen altında bulunan, idarar yapılan küçük deliktir.

Vajina Açılışı

Vajinal açılış, üretral açıklığın hemen altındadır. Burada adet kanı vücudunuzu bırakır ve bebekler vajinal açıklıktan doğarlar.

Anüs

Anüs (AKA butthole) rektumunuza açılan alandır. Anüs birçok hassas sinir uçlarına sahiptir, bu nedenle bazı insanlar anal ilişkiden cinsel zevk alırlar.

Mons pubis

Mons Pubis, senin vulva üzerindeki etli höyük. Ergenlikten sonra, kasık kıllarıyla kaplıdır.

Kadın iç cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Kadın cinsel anatomisinin iç kısımları (veya tipik olarak kadın olarak adlandırılan) şunları içerir:

 

Boyun

Serviks, vajinayı ve uterusu ikiye doğru yerleştirir. Ortada küçük bir deliği olan bir çöreğe benziyor. Bu delik rahminizi ve vajinayı birbirine bağlar. Menstrüel kanın dışarı çıkmasına ve sperm yapmasına izin verir. Rahim boynunuz doğum sırasında açılır (genişler).

Serviksiniz vajinayı vücudunuzun geri kalanından ayırır, böylece tamponlar veya diğer nesneler gibi şeyler sizin için “kaybolmaz”.

Uterus

Rahim, küçük bir yumruğun büyüklüğüne göre bir armut biçimli kas organıdır. Bazen rahim denir çünkü hamilelik sırasında bir fetusun büyüdüğü yerdir. Cinsel uyarılma sırasında, uterusunuzun alt kısmı göbek deliğinize doğru kaldırılır. Bu yüzden vajinanız açık olduğunuzda uzar. Buna “çadır” denir.

Fallop tüpleri

Fallop tüpleri 2 dar tüpdür. Yumurtalıklarından yumurtalarını rahmine taşırlar. Sperm yumurtanızı döllemeye çalışmak için onlardan geçiyor.

Fimbriyalar

 

Fimbrialar, her bir fallop tüpünün ucunda minik parmaklar gibi görünürler. Yumurtalık bir yumurtayı serbest bıraktığında, onu fallop tüpünüze süpürür.

Yumurtalıklar

Yumurtalıklar yumurtalarınızı saklar. Ayrıca östrojen, progesteron ve testosteron da dahil olmak üzere hormonlar üretirler. Bu hormonlar, döneminiz ve hamileliğiniz gibi şeyleri kontrol eder. Ergenlik döneminde, yumurtalıklarınız her ay bir yumurta bırakmaya başlar. Menopoza kadar yaparlar. Bazen yumurtalıklarınız birden fazla yumurtayı serbest bırakır.

Bartholin’in bezleri

Bartholin’in bezleri vajinal açılışınızın yakınında. Açıkken vajinayı yağlayan sıvıyı serbest bırakırlar (ıslatır).

 

Skene’nin bezleri

 

Skene’nin bezleri, üretral açıklığınızın her iki tarafında. Dişi boşalma sırasında sıvı açığa çıkarırlar. Ayrıca paraüretral bezler veya kadın prostat bezleri de denir.

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, açıklığın bir kısmı boyunca vajinaya uzanan ince, etli bir dokudur. Hymens, vajinal açıklığınızın ne kadarını kapladığından çok farklıdır ve bazen vajinaya bir şeyler koyduğunuzda birkaç kez kanamaya neden olabilir (bazen her zaman değil).

G noktası

G noktası veya Gräfenberg noktası, vajinanızın önünde veya göbek tarafında bulunur. Vajinanın içinde birkaç santim var. G-spot’unuz açıldığında artar. Bazı insanlar G-spotlarına sahip olma hissini severler.

 

Erkek cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Tipik olarak erkek denilen cinsel anatomi, penis ve skrotum (dış erkek cinsel organı) ve testisler gibi iç üreme organlarını içerir.

Erkek dış cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Penisiniz ve skrotumunuz erkeğin (ya da genellikle erkek denilen) dış seks anatomisinin (vücudunuzun dışında) iki kısmıdır.

Penisiniz 3 tabakalı süngerimsi dokudan oluşur. Açtığınızda, kan bu dokuları doldurur. Bu, penisinizin sertleşmesini ve ayağa kalkmasını sağlar, ki bu da bir ereksiyon veya sertleşme denir.

 

Bir yetişkin dik (sert) penisin ortalama büyüklüğü 13-16 cm uzunluğundadır. Penisinizin elastikiyeti (yumuşak) boyutunun, çok zor olduğunda boyutuyla çok fazla bir ilgisi yoktur.

 

Penis Ucu

Birçok insan için, penisin en hassas kısmı.

Şaft

Penisin şaft ucu ucundan alt karnına bağlandığı yere kadar uzanır. Bir tüp gibi görünüyor. Üretra, şaftın içinde.

 

Skrotum (toplar )

Skrotum, penisin altında asılı kalan deri kesesidir. Skrotumunuz testislerinizi tutar ve onları doğru sıcaklıkta tutar. Çok soğuksa, skrotum testislerinizi vücudunuza daha yakın çeker. Çok sıcaksa, testisleriniz vücudunuzdan uzak duruyor.

Skrotumun kırışık cilt ve saçlarla kaplıdır. Skrotumunuz büyük veya küçük olabilir, çok az veya çok tüylü olabilir ve rengine göre değişir. Bazı insanlar skrotum diğerinden daha büyüktür.

Skrotum süper hassastır, bu nedenle herhangi bir vurma veya bükme son derece ağrılıdır. Ancak pek çok insan, skrotumunun seks yaparken hafifçe dokunduğunu sever.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz