Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Erkek ve Kadınlarda Doğurganlığı Arttırmanın Doğal Yolları

Erkek ve Kadınlarda Doğurganlığı Arttırmanın Doğal Yolları

Erkek ve Kadınlarda Doğurganlığı Arttırmanın Doğal Yolları

Sağlık uzmanları infertilite nedenleri nin (kısırlık nedenleri ) çoğunlukla tıbbi ve kalıtsal olduğuna inanmaktadır. Çoğu durumda, yaşam tarzınızın kalitesi doğurganlığınızı etkiler. Üreme sisteminizi olumsuz etkileyen ana faktörleri anlamanız gerekir. Bununla birlikte, deneyebileceğiniz doğurganlığı arttırmanın birkaç doğal yolu vardır.

 

Bazı çalışmalar, infertilitenin nedenlerinin ileri yaşta evlenmeyi, obeziteyi ve aşırı stresi içerdiğini göstermektedir. Her faktörü kontrol etmek mümkün olmayabilir.

 

Neyse ki,  doğurganlığı artırmak için çok çeşitli tedaviler var. Aynı zamanda, bu tedavilerde yan etkileri vardır ve bu yüzden onlarla devam etmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Biyolojik saatin tahmin edilemez. Bununla birlikte, istediğiniz sonuçları elde etmek için her zaman alternatif yolları tercih edebilirsiniz. Doğurganlık seviyenizi şaşırtıcı derecede kısa bir sürede uzatmanın güvenli ve doğal yollarından bazıları:

 

Doğurganlığı Artırmanın Doğal Yolları

Hamile kalmak için ne yapmalı işte doğal yoldan hamile kalma nın sırları

  1. Multivitaminlerin Günlük Dozu

 

Multivitaminlerin önemini göz ardı etmeyin. Çeşitli sağlık hizmeti sağlayıcıları hem erkekler hem de kadınlar için doğurganlığı arttırmak için A, C, D ve E vitaminlerini tüketmeyi tavsiye ederken, günlük beslenmenize yeterli seviyede folik asit eklenmesi de şarttır. Ayrıca, çinko, omega-3 yağ asitleri ve demir gibi diğer besinler kısırlığın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Bu besin maddelerini dengeli bir beslenme ile elde edebilirsiniz. Hamile kalmak için Yumurta, keten tohumu, çilek, güçlendirilmiş tahıllar, ıspanak, fasulye, portakal ve yeşil yapraklı sebzeler gibi gıda seçenekleri yukarıda belirtilen besinleri içerir.

 

  1. Pestisitlere karşı korumanın sağlanması

 

Dünyanın dört bir yanındaki tıp uzmanları, herbisitlerin ve böcek ilaçlarının yumurtalıkların işlevini etkileyebilecek toksinler içerdiği konusunda hemfikirdir. Bu faktörlerin erkeklerin genel sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Bu bağlamda yapılan bir çalışma, pestisitle muamele edilmiş meyvelerin sperm sayısının azalmasına ve sperm hareketliliğini hafifletmeye katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Böylece, pestisitlerin doğurganlığın üzerindeki etkilerini önlemek için organik sebze ve meyveler tüketmelisiniz.

 

  1. Kafein tüketmeyin

 

Doğurganlığı artırmak istiyorsanız kafein alımını tamamen kesmeniz gerekir. Aşırı çay veya kahve tüketimi hayal gücünüzün ötesinde hasara neden olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, en az kafein tüketmeyen kadınların kafein bağımlılığı olan kadınlardan daha fazla gebe kalma ihtimalini desteklemektedir. Ayrıca, kafein, özellikle kadınlarda hormon seviyelerini etkiler. Böylece, doğurganlığı artırmak için derhal kafeini kesin.

 

  1. Kontrollü Vücut Ağırlığı

Tıp uzmanları, obez kadınların kısırlığa yatkın olduğunu belirtiyor. Sert egzersizler yapmak kaslarınızı güçlendirebilir ve fazla kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak üreme sistemine faydası yoktur. Düzenli bir egzersiz yapmak iyi bir yoldur. Yüzmeyi veya yürümeyi güvenli ve aynı zamanda istediğiniz sonuçları elde etmek için iyi bir seçenektir. Hamile kalmak için yapılması gerekenler arasında hem erkeklerde hemde kadınlarda düzenli spor yapmak şarttır.

 

  1. Alkol Tüketimi Önlemek

 

Bir miktar kırmızı şarabın içilmesi zaman zaman zararlı görünmeyebilir. Veya bira, votka vb. Bununla birlikte, alkolün kadınlarda ve erkeklerde FSH, LH ve östrojen düzeylerini tetikleyerek doğurganlık sorunlarına katkıda bulunduğunu belirtmekte fayda var. Üreme sağlığınızı korumak için tamamen alkol almaktan kaçınmalısınız.

 

  1. Beslenme Değişiklikleri Yapın

 

Diyetiniz kısırlıkla baş etmek konusunda da önemli bir rol oynar. Sağlık uzmanları, özellikle kadınlarda vitamin ve mineral eksikliklerinin, daha uzun adet döngüsü ve daha az yumurtlama gibi çeşitli sorunlara yol açtığına inanmaktadır. İşlenmiş yiyecekleri ve şekerli içecekleri yapraklı yeşillik, fasulye, mercimek, kepekli tahıllar ve fındık ile değiştirmeniz gerekir. Bu besin kaynakları vücudu güçlendirir, doğurganlığı etkileyen faktörlerin üstesinden gelmesini sağlar.

 

  1. Kolay Hamile Kalmak İçin Sigarayı bırakın

 

Sigara içmek belki de doğurganlıkla ilgili en tehlikeli alışkanlıktır. Bir araştırma, sigara içiminin uterus zarında olumsuz değişikliklere yol açtığı ve gelişen yumurtalara zarar verdiği sonucuna varmıştır. Ayrıca, günlük olarak sigara içen kadınlar, sonuçta kısırlığa yol açan çeşitli hormonal sorunlarla karşılaşmaktadır.

 

  1. Fiziksel ve Zihinsel Stres Yönetimi

 

Her türlü stres, hamile kalma şansınızı engeller. Sürekli bir stres durumunda yaşamak sadece kısırlığa katkıda bulunmaz, aynı zamanda hormonal bir dengesizliğe neden olabilir. Dahası, stres seviyenizi azaltmak için çalışmalısınız. Ayrıca, doktorunuza danışmadan stresi kontrol altına almak için ilacı seçmeyin.

 

  1. Yüksek Yağlı Süt Ürünleri Tüketin

 

Yüksek yağlı süt ürünlerinin kısırlığı azaltmasında oldukça etkileyicidir. Tam yağlı süt ürünlerini günlük diyetlerine dahil eden kadınlar nadiren kısırlıkla karşılaşırlar. Üreme sorunlarını uzak tutmak için en az bir porsiyon yüksek yağlı süt tüketmelisiniz.

 

  1. Hayvansal Proteinleri Azaltın

 

Hiç kuşkusuz, hayvansal proteinler, ölçülü olarak tüketirseniz, bir dizi sağlık yararı içerir. Doğurganlık sağlığı uzmanları, bitki bazlı protein kaynaklarına geçerek kısırlığın tedavisini önerir. Ana organlarınızın en iyi şekilde çalışması için bol miktarda proteine ​​ihtiyaç vardır. Bu nedenle, doğurganlığınıza zarar vermeden gerekli miktarda protein almak için günlük olarak fındık, tohum ve fasulye tüketmelisiniz.

 

  1. Rafine Karbonhidratlardan Kaçının

 

Beyaz pirinç, makarna, ekmek veya unla hazırlanan yiyecekler kesinlikle lezzetlidir. Ancak, problemli olan rafine karbonhidratlar içerirler. Üstelik, bu gıda kaynakları normalde belirgin bir yumurtlama kısırlığı riskiyle ilişkili olan yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Bu nedenle, rafine karbonhidrat tüketiminden kaçının ve bunun yerine tam tahıl seçeneklerini seçin.

 

  1. Antioksidanlar Alımını Artırın

 

Antioksidanlar, serbest radikallerin vücudunuzdaki etkilerini nötralize etmek için esastır. Serbest radikaller sperm ve yumurta hücrelerini söker ve kısırlık riskini arttırır. Portakal, çilek, lahana ve ananas gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketerek bunu önleyebilirsiniz.

 

  1. Ağrı kesicilerden uzak durun

 

Ağrı kesici, bazı ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, doğurganlığınız için iyi değillerdir. Doktorlar, olumsuz etkilerden kaçınmak için, özellikle yumurtlama zamanında herhangi bir ağrı kesici almamalarını önerir. Ek olarak, bazıları üreme sağlığınıza zarar verebilecek kimyasallar içerdiğinden, ağrı kesici seçmeden önce her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

 

  1. Yağlı Balıkları Tüketin

 

Somon gibi yağlı balık tüketiminizi artırmalısınız. Bu balık, hormonların sağlıklı çalışması için çok önemli olan omega-3 bakımından zengindir. Haftada bir kez taze somon balığı servisiyle kısırlık sorunlarını etkili bir şekilde önleyebilirsiniz.

 

  1. Bazı İlaçlardan Kaçının

 

Esrar ve kokain gibi eğlence amaçlı ilaçları tercih etmek, kadınlarda yumurtlama sorunlarına katkıda bulunur. Uzmanlar erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı sürdürmek için küçük bir dozu bile yasaklamaktadır.

Alt çizgi

Neden hamile kalamıyorum diyorsanız,Kısırlık, doğal yollarla bir dereceye kadar kontrol edebileceğiniz stresli bir sağlık durumu olabilir. Ancak, bu doğal yöntemleri kullanarak sonuç alamazsanız mutlaka bir doktora danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz