Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları

Yaz aylarında ve sonbahar aylarında pazarlarda veya markette gördüğünüz yuvarlak kırmızı erikler, hastalık ve yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Ayrıca kırmızı eriğin faydaları saymakla bitmez

Eriğin geleneksel tıpta şifa ve besleyici etkileri için neden değerli olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Erik nedir ? Erik Neden sağlığa çok faydalıdır.

Erik tek bir sert çekirdeği çevreleyen etli bir meyvedir

Erikler çok çeşitli renk ve boyutlarda olabilirler. Bazıları diğerlerinden daha sert, ve renkler sarıdan beyaza, yeşile ve kırmızıya değişmektedir.

Erik meyveleri taze yenildiğinde sulu ve lezzetlidir, ayrıca kurutulabilir, reçel yapımında kullanılabilir ve diğer tariflere de eklenebilir.

Erik çeşitli antioksidanlar içerirler ve sayısız erik yararını hesaba katarak üst antioksidan yiyecek olarak kabul edilirler. Taze erikler ve kuru eriklerin müshil etkileri olduğuda bilinir. Bu, meyvelerde diyet lifi, sorbitol ve isatin gibi çeşitli bileşikler bulunur. Sindirim sistemine yardımcı olduklarından , kuru erik ve kuru erik suyu, sindirim sisteminin işleyişini düzenlemeye yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır.

Kuru erik ayrıca kabızlığı ve muhtemelen kolon kanserini önleyerek gastrointestinal sistemi de etkiler. Kurutulmuş eriklerdeki biyoaktif bileşikler ve bunların metabolitleri, hem gastrointestinal hem de idrar yollarında antibakteriyel maddeler olarak da işlev görebilir.

 

Eriğin Sağlığa Faydaları

 

1. Yüksek Antioksidanlar Kaynağı

 

En önemli erik faydası, güçlü antioksidan özellikleridir. Erikler, C vitamini ve lutein, kriptoksantin, zeaksantin, neoklorojenik ve klorojenik asit gibi bitkisel besinleri içerir. Yüksek antioksidan yiyecekler , bazı hücre hasarlarının önlenmesine yardımcı olur.

 

Bazı oksijen molekülü türlerinin vücutta serbestçe dolaşmasına izin verildiğinde, oksidatif hasar  meydana gelir.Vücut, oksijenin neden olduğu zararlardan korunmak için antioksidanlar kullanır.

 

Yapılan bir çalışma , eriklerin doğal antioksidanlar açısından zengin olduğunu ve granülositleri (bir tür beyaz kan hücresi) oksidatif strese karşı koruduğunu öne sürüyor. Erik ve diğer antioksidan yiyecekleri yemenin diğer yararları arasında daha yavaş yaşlanma, parlayan cilt, azalmış kanser riski, detoksifikasyon desteği ve daha uzun ömür vardır.

 

2. Sindirim Yardımları

 

Erikler iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle kuru erik faydaları kabızlık gibi sindirim bozukluklarına yardımcı olarak daha etkilidir. Günde iki kez erik ve diğer yüksek lifli yiyecekleri tüketmek kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, eriklerin hem çözünür hem de çözünmeyen lifleri olmasıdır.

 

Eriğin içeriğinde bulunan çözünen lif, yapışkan bir kitleye dönüşür. Bu kitle yağları, şekerleri, bakterileri ve toksinleri hapseder ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Karbonhidratları parçalar, kötü kolesterol seviyelerini düşürür ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.

 

Bir erik derisinde bulunan çözünmez lif sert bileşenleri, sindirim sistemi astarını temizler mukoza plağını, sıkışmış toksinleri ve diğer maddeleri giderir. Böylece, erik yararları arasında en iyi doğal kabızlık ilaçlarından biri olmak yer almaktadır.

 

3. Kolesterolü Düşürür

Kuru erik faydaları arasında doğal olarak kolesterol seviyesini düşürmede vardır . Kuru eriklerde çözünür lif varlığı, diyet kolesterol emilimini engelleyerek LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Kuru erik, safra asitlerine bağlanarak ve bunları vücuttan atarak kolesterolü düşürür. Bu safra asitleri, yağı sindirmek için kullanılan bileşiklerdir.

 

  1. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

 

Antiinflamatuar yiyecekler , yüksek kolesterol, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık koşullarını önlemeye yardımcı olur.

Eriklerde bulunan K vitamini de kalp için faydalıdır, bu nedenle çok yaygın olan K vitamini eksikliğini erik tüketerek gidermeye çalışın . Bu vitaminin, kalp krizlerinin önde gelen nedenlerinden biri olan arterlerin kireçlenmesini önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kalsiyumu arterlerden uzaklaştırarak çalışır ve sert, tehlikeli plak birikintileri oluşturmasına izin vermez.

 

K Vitamini arterlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur, çünkü kalsiyumun atardamarlarınızdan ve vücudunuza zarar verebileceği diğer vücut dokularınızdan uzak tutulmasını sağlar.

 

Bazı çalışmalar, K vitamininin hem damarları hem de atardamarlar dahil olmak üzere kan damarlarını kaplayan hücreleri enflamasyonu azaltmak ve korumak için kritik bir besin olduğunu göstermektedir. Uygun seviyelerde K vitamini tüketmek, yüksek tansiyonu önlemek  ve kalp durması riskini azaltmak için önemlidir . Yeşil erik faydaları arasında K vitamini bakımından zengin olmasıdır.

 

5. Bilişsel Sağlığı Destekler

 

Eriklerin yaş ile ilgili nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu ve Alzheimer ve Parkinson hastalıkları için doğal tedaviye yardımcı olduğu anlamına gelir . Erik suyunun faydaları Alzheimer hastalarına umut olmaya başlamıştır.

Araştırmacılar, eriklerinin yüksek kolesterol diyetine dahil edilmesinin nörodejeneratif koşulların (veya beyindeki nöronların) semptomlarını iyileştirebileceği sonucuna varıyor.

 

  1. Cilt sağlığı yardımcı olur

 

Eriklerdeki C vitamini içeriği cilt ve kan damarlarına bir fayda sağlamaktadır

C vitaminin cildin bakımı için önemlidir.C vitamini cildin, tendonların, bağların ve kan damarlarının yapılmasına yardımcı olan önemli bir protein oluşturmak için kullanılır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve skar dokusu oluşturur.

 

  1. Bağışıklık Sistemini Artırır

 

Eriklerdeki C vitamini içeriği, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilere faydalıdır. Stres toplumumuzda yaygın bir durum haline geldiğinde, yeterli miktarda C vitamini alımı, kişinin genel sağlığı için ideal bir araç olabilir.

 

Çalışmanın sonuçları, C vitamini ve çinkonun klinik koşullar üzerindeki etkilerini test ederek, yeterli miktarda C vitamini ve çinko alımının semptomları iyileştirdiğini ve soğuk algınlığı önleme de dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısalttığını buldu .

 

8. Diyabet riskini azaltır

 

Diyabet kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olan bir hastalıktır. Pankreas uygun miktarda insülin üretmezse veya hücrelerimiz insülini uygun şekilde işleyemiyorsa, diyabetle sonuçlanır.

Erikler düşük glisemik indekse sahiptir ve erik özleri vücuttaki kan şekeri ve trigliserit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Flavonoidlerin varlığı başka bir erik yararıdır, çünkü vücudu insülin direncine karşı korurlar. Aynı zamanda eriklerde çözünebilir liflerin bulunması, kan şekeri seviyelerinin normalleşmesine yardımcı olur ve diyabet için doğal bir ilaç olarak kullanılır . Çözünebilir lif, midenin daha yavaş bir oranda boş kalmasına yardımcı olur. Bu kan şekeri seviyelerini etkiler ve insülin duyarlılığı üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda diyabetin kontrolüne yardımcı olur.

 

  1. Kemik Sağlığını Artırır

 

Eriklerdeki polifenoller ve potasyum kemiklere faydalıdır çünkü kemik yoğunluğunu arttırır ve kemik kaybını önler. Bu osteoporozlu insanlar için son derece yardımcı olabilir. Eriklerde bulunan potasyum, kemiklerin zayıf ve eğilimli kırılma veya kırılmaya karşı korunmasına yardımcı olmak için gereklidir.

Erikteki vitaminler arasında A vitamini ,K vitamini ve C vitamini en çok bulunanlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz