Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ergenlik Döneminde Diyet ve Zayıflama

Ergenlik Döneminde Diyet ve Zayıflama

Ergenlik Döneminde Diyet ve Zayıflama

Ergenlik döneminde alınan kilolar birçok genç üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ergenlik döneminin gözle görülen en büyük değişimlerin başında hızlı büyüme ile ruhsal ve sosyal bakımdan görüşlerin değişmesi ve belirlenmesi gelmektedir.

Gözle görülebilen bu değişimler ergenlik yaşındaki bir gencin, düşünceleri, çalışma durumu, davranışları ve alışkanlıklarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Bu yaşlara uygun bir şekilde evlatlarını hazırlayan aileler, ergenlik dönemini daha kolay atlatmaktadır.
Özellikler kız çocukları için ergenlik önemli bir dönemdir. Vücuttaki belirli bölgelerin gelişmesi ve daha belirgin olması ile birlikte bu bir miktar rahatsızlık etkisi yaratmaktadır. Kişiye kilo verme ihtiyacı duyuran hormonsal gelişimler olumsuz etkiler yaratmakta oldukça etkilidir.

Ergenlik döneminde alınan kilolar aslında geçicidir. Gelişen metabolizma ve yaşa göre bir miktar kilo almanız normaldir. Tabi ki burada fazla yağlardan ve aşırı kilolardan bahsetmemekteyiz. Eğer fazla kilonuz var ise, uygun bir diyet programı hazırlayarak kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Ergenlik Döneminde Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Ergenlik dönemlerinde bilinçsiz bir şekilde uygulanan zayıflama ve diyet yöntemleri, kişinin vücuduna zarar vermekte ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yanlış bir şekilde uygulanan diyetler yerine, günlük düzenli bir şekilde beslenilmesi ve spor ile desteklenmesi, ergenlik döneminde sizler için en uygun yöntemdir. Kişinin bu şekilde kas gelişimi de artmakta ve fazla yağlarından kurtulmaktadır.

Erkeklerde 13, kızlarda ise 11 olan gelişme çağı oldukça dikkatli geçirilmelidir. Büyümenin hızlı olduğu bu dönemlerde aileler tarafından alınan önlemler kesinlikle uygulanmalıdır. Bu yaşlarda boy ve kilo oranlarında aşırı derece de fazlalık olur.

Uygulayacağınız diyetler ile kısa sürede bu fazla kilolarınızdan kurtulacağınız gibi, bunu doktor kontrolü ile yapmanızda fayda vardır. Tüm sağlık kontrolleri doğrultusunda size özel hazırlanan diyet programını uygulayarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. İdeal kilonuzu bilmiyorsanız; dilerseniz diyetisyende ölçüm yaptırabilir, dilerseniz online olarak İdeal Kilo Hesaplama bölümlerini inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz