Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Epidermolysis bullosa nedir?Kelebek Hastalığı Nedir

Epidermolysis bullosa nedir?Kelebek Hastalığı Nedir

Epidermolysis bullosa nedir?Kelebek Hastalığı Nedir

Epidermolozis bülloza (Epidermolysis bullosa) veya kelebek hastalığı ciltte ağrılı kabarcıkların (bül) oluşmasına neden olan bir hastalık grubudur. Bu kabarcıklar, hastalık bulaştığında ciddi sorunlara neden olabilir.Genel olarak ağız içi, genital bölge, anal bölge, göz, burun, nefes yolu, yemek borusu gibi vücut bölgelerinde ortaya çıkar

Hastalığı az olan bazı insanlar, az miktarda kabarcığı olan hafif bir şekle sahiptir. Diğerlerinde ciltte birçok kabarcıklar vardır. Bazı insanlarda vücutta, ağız, mide, boğaz ve mide arasındaki tüp ve mesane gibi yerlerde kabarcıklar geliştirir.

Deri kabarcıkları, epidermolizis bullosanın en önemli belirtisidir.

Bu Hastalık deriyi deri altına bağlayan yapıların oluşturduğu liflerdeki maddelerin bazılarının eksik yapılmasına bağlı olarak gelişir. Bu bağlar çok hafif bir darbe ile bile kopar ve deri altında boşlık oluşur bu boşluğa çevre dokulardan sıvı sızarak bül gelişimine sebebiyet verir. Hastalık kalıtsal olduğu için kişinin ömrü boyunca devam eder. Epidermolozis bülloza hastalığının henüz kalıcı bir tedavi yöntemi bulunamamıştır.

 

Epidermolysis Bullosa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Epidermolysis bullosa, cildin kolayca yaralandığı ve ağrılı kabarcıkların oluşmasına neden olan bir hastalık grubudur. Bu kabarcıklar, hastalık bulaştıklarında ciddi sorunlara neden olabilir.
  • Bir doktor hastalığı küçük bir cilt parçası alarak ve mikroskop altında bakarak tanımlayabilir.
  • Tedavi, kabarcıkları önlemek, uygun kabarcıkları ve enfeksiyonları tedavi etmek için iyi bir cilt bakımı ve iyi bir diyet içerir. Daha ciddi vakalarda cerrahi gerekebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz