Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Enginarın Faydaları ve Zararları

Enginarın Faydaları ve Zararları

Enginarın Faydaları ve Zararları

Enginar Nedir ?

Genellikle “kalp” olarak adlandırılan enginarın yenilebilir kısmı, çiçek çiçeklenmeye başlamadan önce oluşan enginar çiçeğinin tomurudur. Tomurcuklanan çiçek başı bitkinin yenilebilir tabanı ile birlikte birçok küçük tomurcuklanan çiçeklerin bir kümesidir. Bir enginar bitkisi, altı metre çapında ve üç ila dört metre yükseklikte büyüyebilir.

Enginar, Kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesi için güçlü bağları, karaciğer ve sindirim sistemi üzerindeki besleyici etkileri, tehlikeli vücut çapında inflamasyonu azaltma yeteneği ve tabii ki Yemek tariflerindeki lezzet ve çok yönlü kullanım alanıyla en dikkat çeken sebzelerdendir

Enginar yapraklarını çok çabuk atmayın  yapraklar aslında enginardaki en güçlü besinlerin çoğunun depolandığı yerdir.

Aslında, son yıllarda kalp sağlığı geliştirici yararları nedeniyle daha popüler hale gelen enginar özü takviyeleri, büyük ölçüde bitkisel yapraklardan elde edilir.

Enginarın  Sağlığa Faydaları

 1. Enginar Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Antioksidan Gücüne Sahiptir

Enginarlar kesinlikle quercetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi bir dizi hayati antioksidan barındırır. Enginarlar bu sebepten dolayı ilk 10 a giren antioksidan kaynağıdır.

Enginarlar, vücuttaki oksidatif stresle savaşma konusunda güçlü bir yetenek olması nedeniyle özel bir sebzedir.

Yüksek miktarda antioksidan içeren bir yiyeceğin en önemli faydalarından biri, kanser türlerinin oksidasyon ve kısmen kontrolsüz bırakıldığında vücutta “serbest radikal” oluşumu nedeniyle kısmen büyüyebilmesinden dolayı, çeşitli kanser türlerini yakalayabilme yeteneğidir. .

Antioksidanlar, serbest radikallerler mücadele etmek ve yaşlanan popülasyonlarda sıklıkla görülen hastalıkların başlangıcını yavaşlatmak için vücudumuzun istediği şeydir . Enginarlarda bulunan antioksidanlar kanserli hücrelerin büyümesini azaltmak ve dolayısıyla kanserli tümörlerin çoğalmasını önlemek için oldukça faydalıdır.

 1. Kardiyovasküler Hastalıklarla Mücadele

Enginar ve enginar özü tüketmek, sağlıksız kolesterol seviyelerini düşürmek, vücutta iltihabı yatıştırmak ve kan akışını iyileştirmek ile ilişkilidir.

Daha yüksek kolesterol düzeyine sahip kişiler kalp hastalığı geliştirme ve kalp durması ya da felç geçirme riski altındadır, ancak şans eseri enginarlarda bulunan güçlü madde sinarin kolestrolu sağlıklı bir seviyeye getirmenin en iyi yollarından biridir. Enginarın lipidik ve glisemik indirgeyici etkisi, koroner kalp hastalığının ve metabolik bozuklukların önlenmesine yardımcı olur .

 1. Enginar Karaciğer ve Sindirim Sistemini düzenler

Sindirim safra üretimini artırmak ve vücudun detoks yetenekleri yüzünden, enginar üzerine içerdiği  diyet özellikle sindirim sistemini besler ve uygun bağırsak sağlığını geri oluşturur.

Enginar gibi diyet onaylı gıdalar sindirim hastalığı ile ilişkili belirtilerin azaltılmasına bağırsak florasının iyileştirilmesi ve aynı zamanda bağışıklık artırılması ile ilişkilidir. Enginar, etkili bir karaciğer koruyucu olan güçlü bir antioksidan flavonoid silymarin içerir .

Sinarin adı enginara özel bir madde pozitif karaciğer tarafından üretilen ve sindirimi mümkün kılan ve besin emilimine yardımcı olmak için, nihai olarak bir safra üretimini uyardığı gösterilmiştir. Uygun safra üretimi olmaksızın, iyi beslenmenin sağlığa yararlı olması için kullanılamaz, çünkü gerekli besin maddelerinin ve yağ asitlerinin çoğu uygun şekilde emilmez.

Ayrıca enginarının karaciğer hücrelerini yenileme özelliği vardır.Düzenli tüketimde karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur.

Araştırmalar ayrıca, enginar yaprağı ekstresinin dünyanın önde gelen sindirim bozukluklarından biri olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili semptomların giderilmesinde çok yararlı olabileceğini göstermiştir. IBS genellikle kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı ve daha fazlası gibi ağrılı semptomlara neden olan bir durumdur.

 1. Kilo Kaybına yardımcı olur

Enginar vücutta çok sayıda fonksiyon için çok önemlidir,Enginarda Lif çok yüksektir, Lif sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar ve kabızlık ve ishal gibi durumları hafifletir.

Vücudun atıkların, ekstra kolesterolün, şeker ve toksinlerin detoksunun, ayrıca karaciğer fonksiyonunu kolaylaştırmak için lif hareketlerinin ve yemeğimizi yedikten sonra kendini tam anlamıyla iyi hissetmemize yardımcı olmasında önemli bir rol oynar.

Çalışmalar, enginarlarda bulunan türdeki gibi, çok fazla çözünür lif tüketmenin , organlarınız etrafında biriken ve çeşitli hastalıklara yol açabilen tehlikeli visseral yağları uzak tutmak için harika bir yol olduğunu göstermiştir .

Lif bakımından yüksek bir diyet sağlıklı bir kiloyu korumakla ve aynı zamanda kolon kanseri, kalp hastalığı ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi durumlar için riski azaltma ile ilişkilidir.

Esasen lif bağırsak yoluyla gıda çeken maddedir ve onsuz aşırı aç, kabızlık, enerji Yükselişleri ve düşüşleri, ruh hali, kilo alma ve şişkinlik hissi gibi hastalıkları ortaya çıkarır.

5. Diyabet Kontrol Yardımı

Enginarlarda bulunan yüksek miktarda lif, kanşekeri seviyelerinin sitabil kalmasına yardımcı olmaktadır. Enginardaki lif, glikozun kanda daha yavaş emilmesini sağlar ve lif, sindirilebilen ve insülin gerektirmeyen bir maddedir, çünkü lif, tükettiğiniz karbonhidrat veya glikoz miktarına bakmaz.

6. Anemi önlemeye yardımcı olur

Enginarın bir fincanlık porsiyonu, önemli bir demir içerir buda ortalama kişinin günlük ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu sağlar.

Demir eksikliği kadınlarda, özellikle menopoz öncesi kadınlarda, vede çocuklar arasında en yaygın olanıdır. Düşük demir seviyeleri, yorgunluk, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, zayıf konsantrasyon ve odaklanma kabiliyetinin yanı sıra irritabl bağırsak hastalığı gibi sindirim bozuklukları ile sonuçlanabilir .

Anemi vücut yeterince hemoglobin üretemediğinde ortaya çıkar ve bu nedenle kırmızı kan hücreleri, vücut boyunca oksijeni düzgün bir şekilde dağıtamaz. Demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi, demir eksikliğiyle ilişkili anemi ve negatif semptomları önlemenin harika bir yoludur.

7. Cilt Sağlığını ve Görünümünü Artırın

Yediğiniz yiyecekler vücudunuzun antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri nasıl aldığını gösterir, bu da görünüşünüzde ortaya çıkar ve cildinizin katmanlarını oluşturur. Antioksidanlar, vitamin ve mineraller şeklinde cildinizin yaşlanmasını, kurumasını ve iyi görünümünü kaybetmesini önler.

Örneğin,kolajen cilt hücrelerinizin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur ve antioksidan C vitamini sağlıklı kollajen gelişimine en çok katkıda bulunanlardan biridir. Bu nedenle, vitamin ve antioksidanlar içeren yeterli yiyecekleri yememek, genellikle düşük kollajen üretimi ve cildin erken yaşlanmasına neden olan diğer cilt ile ilgili durumlarla sonuçlanır.

Sağlıklı bir cilt korumak için güçlü bir bağışıklık sistemi de çok önemlidir.Enginarın bu nedenle bağışıklık sisteminizin vücudunuzu  ve cildinizi enfeksiyondan ve sağlıksız bakterilerden ne kadar iyi koruyabildiğini sakın unutmayın.

Enginarların sindirim sistemi ve karaciğeri üzerindeki olumlu etkileri, bağışıklık sisteminizin hasarlı, yanmış veya yaygın toksinler ve kirleticilerle temas ettiğinde cildinizi hızlı bir şekilde iyileştirmek için iyi donanımlı olduğu anlamına gelir.

8. Enginar suyu Zayıflatırmı

Enginarın idrar söktürücü özelliği vardır.Bu sayede yağların yakımını hızlandırır ve düzenli kullanımlarda kilo vermenize yardımcı olur.Enginar suyunu doğal olarak tüketirseniz zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Enginar Besin Değeri

Bir orta boy haşlanmış enginar (yaklaşık 120 gram) içerir:

 • 64 kalori
 • 3 gram karbonhidratlar
 • 5 gram protein
 • 4 gram yağ
 • 3 gram fiber
 • 7 mikrogram B12 vitamini (yüzde 27 DV)
 • 8 mikrogram K vitamini (yüzde 22 DV)
 • 9 miligram C vitamini (yüzde 15 DV)
 • 4 miligram magnezyum (yüzde 13 DV)
 • 3 miligram manganez (yüzde 13 DV)
 • 343 miligram potasyum (yüzde 10 DV)
 • 6 miligram fosfor (yüzde 9 DV)
 • 2 miligram bakır (yüzde 8 DV)
 • 1,3 miligram niasin (yüzde 7 DV)
 • 1 miligram riboflavin (yüzde 6 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 5 DV)
 • 7 miligram demir (yüzde 4 DV)
 • 1 miligram tiamin (yüzde 4 DV)
 • 3 miligram pantotenik asit (yüzde 3 DV)
 • 2 miligram (yüzde 3 DV)
 • 5 miligram çinko (yüzde 3 DV)

Enginar nasıl alınır ve kullanılır

Enginarlar akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılmakta ve dünyanın farklı yerlerinde sıklıkla farklı mutfaklarda kullanılmaktadır. Enginar seçerken, en ağır ve en sağlam enginar en iyisidir.

Enginar sağlıklı yeşil renk olmalı ve taze görünmeli, susuz olmamalıdır. Yaprakları hala kapalı olmalıdır; Bu, enginarın taze olduğu ve yemek yerken ihale olacağı anlamına gelir. Yaprakları kendilerine doğru bastırırsanız, hafif bir gıcırtı sesi çıkarır ve bu da enginarın taze olduğunun iyi bir göstergesidir.

Enginarı hava geçirmeyen plastik bir torbada saklayın ve depolanırken bozulmasını önlemek için sapın kenarını kesin. Mümkünse bir hafta içinde enginarı tüketmek en iyisidir.

Enginarın yan etkileri

İnsanların küçük bir yüzdesi için. Enginarlar bağırsak gazı ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Marigolds, papatyalar ve diğer benzer bitkiler gibi bitkilere alerjisi olanlar, alerjik reaksiyona sahip olma riski altındadır.

Enginar , bitkilerin Asteraceae / Compositae familyasına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir . Bu ailenin üyeleri , krizantem, marigolds, papatyalar ve daha birçokları içerir, bu nedenle bunlardan herhangi birine karşı alerjiniz varsa, enginar ekstresi almadan veya enginar yemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Enginarın, karaciğer tarafından doğal olarak açığa çıkan sıvı olan safra akışını arttırarak safra kanalı tıkanmasını daha da kötüleştirebileceği endişesi de vardır. Bu duruma sahipseniz, enginar özü kullanmayın veya doktorunuzla görüşmeden enginar tüketmeyin. Vücuttaki safra akışını arttırarak, safra taşları daha da kötüleşebilir, bu nedenle safra taşlarından muzdaripseniz, enginar tüketirken önlem alın.

Enginar kansere karşı korunma, kardiyovasküler hastalıklarla mücadele, karaciğer ve sindirim sistemini detoks ederek, lif sağlayarak ve kilo vermede yardımcı olur, kan şekerini ve şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olur, anemiyle mücadele etmek için iyi bir kaynak demir sağlar ve cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirir, antioksidan güce sahiptir .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz