Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Endokrin Sistem Nedir?

Endokrin Sistem Nedir?

Endokrin Sistem Nedir?

Endokrin Sistem Nedir?

Hormon sağlığınızı tam olarak anlamak için, endokrin sisteminizi ve hormonlarınızın homeostazı korumak için nasıl birlikte çalıştığını bilmek kesinlikle yardımcı olacaktır. Endokrin sistem, kan dolaşımınıza endokrin bezlerinizdeki hücrelerden salınan kimyasal maddeler olan farklı organlar ve hormonlar arasındaki ilişkiyi koordine etmekten sorumludur.

 

Hormonlarınız dolaşımda olduktan sonra, hücre içinde veya yüzeyinde bulunan reseptörlere bağlanarak belirli dokuları veya hücreleri hedef alırlar. Bu hormonlar kimyasal haberci olarak çalışırlar ve vücudunuzun günlük fonksiyonlarında anahtar rol oynarlar.

Endokrin sistem, beyninizden vücudunuzdaki diğer bezlere bilgi göndermekten sorumlu olan hipofiz bezi veya “ana bez” dahil birçok bezden oluşur. Hipofiz bezi aynı zamanda vücutta dolaşan ve önemli fonksiyonları olan birçok hormon üretir.

Hipofiz bezi iki farklı doku tipinden oluşur: Klasik hormonları sentezleyen ve serbest bırakan ön hipofiz ve hipotalamusta yapılan nörohormonları salgılayan posterior hipofiz bezi.

Ön hipofiz bezinin salgıladığı iki hormon, uygun gelişiminizden ve gelişiminizden sorumlu olan büyüme hormonu ve doğumdan sonra süt üretimini teşvik eden hormon olan prolaktindir.

Tropik hormonlar ayrıca bir endokrin bezi olan ön hipofiz bezi tarafından üretilir ve salgılanır ve diğer endokrin bezlerini de hedefler. Bu hormonlar şunları içerir:

  • tiroid uyarıcı hormon (ayrıca tirotropin de denir)
  • folikül uyarıcı hormon
  • lüteinleştirici hormon
  • Adrenokortikotropik hormon

Posterior hipofiz bezi kendi başına hormon üretmez, ancak hipotalamik bölgede, vasopressin ve oksitosinde yapılan iki hormonu depolar ve salgılar ve sonra bunları kan dolaşımına bırakır.

Endokrin sistemin diğer önemli bezleri arasında pineal bez, tiroid bezi, paratiroid bezleri, timus bezi ve adrenal bezleri bulunur.

İnsan vücudunu dolaşan iki ana hormon grubu vardır – amino asitlerden (protein hormonları, peptitler ve aminler) ve lipitlerden (steroidler) türetilenler. İşte bu hormon alt gruplarının hızlı bir dökümü:

  • Amin hormonları : Amino asitlerin triptofandan (melatonin gibi) ve tirozinden (tiroid hormonları ve dopamin gibi) sentezlenen hormonlar.
  • Peptid hormonları : Kısa zincirli amino asitlerden oluşan ve antidiüretik hormonu (vazopressin adı verilen) ve oksitosini içeren hormonlar.
  • Protein hormonları : Daha uzun polipeptitlerden oluşan ve büyüme hormonu ve folikül uyarıcı hormonu içeren hormonlar.
  • Steroid hormonları : Kolesterolden elde edilen ve testosteron, östrojenler ve kortizol içeren hormonlar.

Bu hormonlar mesaj gönderdiğinde, mesajı işleyen ve hedef hücrenin tepkisini başlatan spesifik olayı veya hücresel mekanizmaları işaret eden hormon reseptörleri tarafından alınırlar.

Görebildiğiniz gibi, tüm endokrin sistem vücudunuzda dolaşan hormon seviyesini kontrol etmek için birlikte çalışır. Bu hormonlardan sadece biri bile biraz dengesiz olduğunda, büyümenizi, cinsel gelişiminizi ve fonksiyonunuzu, uykunuzu, metabolizmanızı ve açlığınızı etkileyen yaygın sağlık sorunlarına yol açabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz