Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Emzirmek Zayıflatır Mı ?

Emzirmek Zayıflatır Mı ?

Emzirmek Zayıflatır Mı ?

Hamilelik sonrası alınan kiloların verilmesi büyük problemdir. Fakat önerilen, emziren bayanların ilk 6 ay boyunca herhangi bir diyet girişimine bulunmamalarıdır. Çünkü emziren annelerin çocuklarına sağlıklı bir süt verebilmesi için beslenmelerine ilk 6 ay boyunca özen göstermeleri gerekir.

Emziren bayanlar zaten bu süre zarfında ister istemez kilo verecekleri için artı olarak diyet yapmalarına gerek yoktur. Fakat egzersiz yapabilirler. Egzersiz yapmaları için herhangi bir engel yoktur. Onlar için oldukça faydalı olacaktır.

Bebeklerde ilk 6 ay boyunca ek besinlere geçilmediği için bebek sadece anne sütü ile beslenir. Buda emziren annelerin, günlük olarak 500-600 kalori harcamaları anlamına gelmektedir. Bu yüzden emziren annelerde bu dönemde kesinlikle zayıflama gerçekleşmektedir. Ayrıca 6 aydan sonra hala anne emzirmeye devam ediyorsa, zayıflaması da daha kolay ve hızlı hale gelebilir. Fakat ilk 6 aylık dönemde anneye kesinlikle diyet yapması yasaktır.

Bu annenin düzensiz ve ağır beslenebileceği anlamına gelmiyor. Sütün artmasını sağlayan besinler anne tarafından mutlaka tüketilmeli ama ağır yiyecekler yemekten de sakınmalıdır. Kısacası yeni doğum yapan annenin her önüne geleni yemesi yanlış olur.

İlk altı aydan sonra diyetisyen eşliğinde kilo vermeye başlamasında bir sakınca yoktur. Diyetisyenine danışarak onun önerdiği şekilde beslenip hem fazla kilolarından kurtulabilir hem de doğum sonrası kaybettiği kalsiyum, demir ve diğer vitaminlerin geri kazanılmasını sağlayabilir. Hamilelikten sonra düzenli ve sağlıklı beslenen annelerin daha hızlı kilo verdiği ve eski formuna kavuştuğu da bir gerçektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz