Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Elmanın Faydaları ve Elmanın Besin Değerleri

Elmanın Faydaları ve Elmanın Besin Değerleri

Elmanın Faydaları ve Elmanın Besin Değerleri

Elmanın çok güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu, kanser hücresi çoğalmasını önlediği, lipid oksidasyonunu azalttığı ve kolesterolü düşürdüğü artık tartışılmaz.

Şimdiki yazımızda elmanın faydaları konusunda duruyoruz. Ayrıca elma sirkesi faydalarıda tartışılmaz. Elma sirkesi fadaları için ayrıca makale paylaşacağım.

Elmanın yararları, en iyi yüksek lifli gıdalardan biri olması sayesinde sindiriminizi iyileştirme yeteneğini içerir  . Elmalar ayrıca , gastrointestinal kanaldaki kolesterole bağlanan ve glikoz emilimini yavaşlatan, çözünür, jelatinli bir polisakarit olan üst bir pektin kaynağıdır .

Elmaları iltihaplanmayı azaltır , kalp sağlığını iyileştirir ve kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca elmalar  , enerjinizi artırabilen hızlı salımlı doğal şekerler sayesinde, egzersiz sonrası veya egzersiz öncesi mükemmel bir  atıştırmalıktır .

Elma içi ve kabuğunda bulunan çeşitli bitki besinleri, bazı kanser, obezite, kardiyovasküler hastalıklar, astım, Alzheimer hastalığı ve hatta diyabet gibi riskleri en aza indirir.

Elmanın Besin Değerleri

Araştırmacılara göre, elma beslenmesinin fitokimyasal bileşimi farklı elma çeşitleri arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Diğer elma türleri iyi seçimler olsa da,kırmızı elma lezzetli ve bazı kaynaklara göre antioksidanlar bakımından en zengin olanıdır.

 

Bir orta boy elma (yaklaşık 182 gram) aşağıdakilere sahiptir ;

 • 6 kalori
 • 1 gram karbonhidrat
 • 5 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 4 gram lif
 • 4 miligram C vitamini (yüzde 14 DV)
 • 195 miligram potasyum (yüzde 6 DV)
 • 4 mikrogram K vitamini (yüzde 5 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 4 DV)
 • 11 miligram manganez  (yüzde 3 DV)

Elma ayrıca A vitamini, E vitamini, niasin, folat, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor da sağlar.

 

Elmanın Faydaları

Elmalar, yüksek antioksidan bir besindir.

Elmalar,  toplam fenolik bileşik konsantrasyonları nedeniyle, tüm meyvelerin arasında kızılcıklarla beraber ikinci sıradadır .

Araştırmalar elma beslenmesinde bulunan faydalı antioksidanların şunları içerdiğini göstermektedir:

 • kuersetin ( kalp sağlığı, dayanıklılık, bağışıklık sistemi için gerekli antioksidan )
 • kateşin ( Beyindeki hücrelerin ölmesini engelleyen ve hasar görmesini engelleyen antioksidan )
 • phloridzin ( kemiklerin zinde kalması ve kemik yoğunluğunun azalmasına engel olan antioksidan )
 • klorojenik asit ( karbonhidratları azaltmada etkili ve kilo kaybında, obezite karşı antioksidan olarak bilinir)

Çalışmalarda, elma gibi antienflamatuar yiyecekler , kersetin tedariklerinden dolayı prostat kanserinin önlenmesi ile bağlantılıdır . Diğer kanıtlar, elma kabuğundaki belirli koruyucu fitokimyasalların, kolon (bağırsak) içindeki kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Fenolikler, flavonoidler ve karotenoidler de dahil olmak üzere renkli meyvelerde bulunan fitokimyasalların , yaygın ancak büyük ölçüde önlenebilir olan birçok kronik hastalık riskini azalttığı bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar, yüksek antioksidan yiyeceklerin “normal yaşlanma, diyabet , kilo yönetimi, kemik sağlığı, solunum fonksiyonu ve gastrointestinal korumanın bilişsel azalması ile ilgili gelişmiş sonuçlar” ile ilişkili olduğunu öne sürmektedir

Birçok çalışma, antioksidanlarla zengin daha taze bitkisel gıdalar tüketen kişilerin, daha düşük iltihaplanma yaşadıklarını ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermektedir.

Elmalarda bulunan spesifik lif tipinin, kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olduğu bilinmektedir . Bu elmalardaki lifler ve polifenoller arasındaki etkileşimlerin kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Antioksidan bakımından zengin meyvelerin felç, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, divertiküloz ve hipertansiyonun önlenmesinde rol oynayacağına dair kanıtlar da vardır.

 

Elmalar özellikle pektin sağladığı bilinmektedir. Pektin, kolesterol ve toksinler dahil olmak üzere, sindirim sistemindeki yağ maddelerine bağlanarak ve bunların giderilmesini teşvik ederek çalışan bir tür çözünebilir lif türüdür.

Elma beslenmesinde bulunan lif sizin tok hissetmenize yardımcı olur. Detoksifikasyon için de önemlidir. Elma beslenmesi sindirim sistemine yarar çünkü pektin vücudun şeker ve kolesterol kullanımını düzenler. Ayrıca kanın ve sindirim sisteminin temizlenmesine de yardımcı olur.

Yüksek lifli diyet  özellikle kolon, mide ve mesane olmak üzere daha iyi genel sindirim sağlığı ile ilişkilidir. Elmalarda bulunan fito-besinler, sindirim organlarını oksidatif strese karşı korumaya, vücudu alkalileştirmeye ve pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Doğal kabızlık rahatlama söz konusu olduğunda , yüksek lifli yiyeceklerin bol tüketilmesi bu sorunu önlemek veya tedavi etmek için harika bir yoldur.

Elma beslemesi doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir. Hafif bir müshil etkisi vardır, Çiğ elma yemeyi deneyin (kabuğuyla yemeyi unutmayın).

 

Bir orta boy elma günlük C vitamininizin yaklaşık yüzde 14’ünü sağlıyor . C vitamini, cilt, göz, bağışıklık ve beyin sağlığı için önemli olan güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Taze sebze ve meyvelerden elde ettiğimiz diğer antioksidanlar gibi, C vitamini de serbest radikallerle savaşmakta ve DNA ile hücrelerin mutasyon ve malformasyondan korunmasına yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar, C vitamininin sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek ve dokuları, özellikle gözlerde ve cildi onarmak için çok önemli  bir vitamin olduğunu göstermektedir. Elma gibi C vitamini bakımından zengin besinler, yaşlanma karşıtı doğal etkilere sahiptir çünkü cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder, yaraları veya kesilmeleri iyileştirir, enfeksiyonlara ve zararlı bakterilere karşı korur.

 

Meyve ve sebze alımının yüksek olması obeziteye karşı korunma ile bağlantılıdır. Elmalar yüksek seviyede önemli besin ve antioksidan sağlarken, hacimlerinin yüksek bir kısmı su ve elyaf olduğundan, kalorileri de düşüktür.

Aslında, kilo vermek için diğer yollara eklendiğinde , elma yardımı ile hızlıca kilo verebilirsiniz .

 

Araştırmacılar, günde beş veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze yemenin yetişkinlerde diyabet oluşumu riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Elmalar ve diğer meyvelerde bulunan bazı flavonoidlerin insülin duyarlılığını arttırdığı bilinmektedir. Bu hem diyabeti hem de uzun süreli kilo alımını önlemenin anahtarıdır.

Elmalar daha yavaş bir oranda kan akışına şeker salma kabiliyetine sahiptir. Bu, kan şekeri seviyelerini daha stabil tuttukları ve potansiyel olarak insülin direncine neden olabilecek kan glukozundaki dalgalanmaları önlediği anlamına gelir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz