Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı İçecekler » Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi Yararları

Elma sirkesi faydaları, yüksek kolesterol, diyabet, akne ve sivilce, boğaz ağrısı,kanser ve kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur .

Elma sirkesi nasıl yapılır ?, Elma şarabını fermente ederek yapılır.Bakteriler şekeri ve mayayı parçalamak için çalışırlar. Kırılan şekeri ve mayayı önce alkole, sonra da sirke haline getirir. Bu elma sirkesinde alkol olduğu anlamına gelmez. Alkol sirkeye dönüşür.

Elma sirkesinin eşsiz özellikleri hakkında yıllar boyunca sadece birkaç çalışma yapılmıştır. Sağlığa faydaları burada listelenen bu birkaç çalışmanın sonuçlarıdır. Daha fazla insan elma sirkesinin farkına vardıkça giderek daha fazla kullanmaya başladı.

Elma Sirkesinin Faydaları

Şeker hastalığı

Araştırmalar , tüm sirke türlerinin aslında diyabetli bireylere yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Günde iki yemek kaşığı aldıktan sonra, diyabetik hastaların normalden daha düşük kan şekeri düzeylerine sahip olduğu bulundu . Bu sirkeyi içeren bir diyetle beslenen hayvanların sadece dört hafta içinde HDL kolesterolünde bir artış olduğu gösterilmiştir .

Kolesterol ve Tansiyonu Düşürür

Elma sirkesinin bir bileşeni olan asetik asidin kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Sirke tüketiminin sonuçlarını görmek için hayvanlara 19 gün boyunca  asetik asit veya plasebo verildi. 19 günün sonunda, asetik asit alan hayvanlar kolesterol ve trigliserit seviyelerinde büyük bir azalma gösterdi.

Elma sirkesi içindeki klorojenik asitlerin vücuda kan basıncını ve [kötü kolesterolünüzü] LDL’yi azalmasında yardımcı olduğu söylenir. LDL, kan dolaşımında biriken ve kristalleşen, kalp krizi ve felce yol açabilen yağdır.

Elma Sirkesi Kanserle Savaşır

Kanser bir tümör olarak ortaya çıkarsa, elma sirkesi tümörü küçültmeye ve hatta kanserli hücreleri öldürmeye yardımcı olabilir.

 

Elma Sirkesi Zayıflatırmı ?

Elma sirkesi diyet yapanların kilo vermesine yardımcı olabilir . 2009 yılında yapılan bir çalışmada , obez bireylerin her gün elma sirkesi alması sağlanmıştır. Çalışma sona erdikten sonra, araştırmacılar elma sirkesi alan grubun trigliseritleri, bel büyüklüğü, vücut ağırlığı ve karın yağında belirgin bir iyileşme gösterdiğini bildirdi .

Diyet yapanlar için, elma sirkesi normalde bir veya iki yemek kaşığı dozda tüketilir.

Elma sirkesi akne ve sivilcelere faydası

Elma sirkesi sivilceler için nasıl kullanılır ? Öncelikle bir bardak suyun üçte birine elma sirkesi geri kalan üçte ikisine su ile doldurup karıştıralım ve ardından sivilceler üzerine bir pamuk yardımı ile sürelim.

Sirke içindeki asitler cilt üzerinde sert olabileceğinden, bu karışım asla seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

Elma Sirkesinin Saçlara Faydası

Kepek çeken herkes yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak su karışımı nı saç diplerine uygulayabilirler. Karışım 15 dakika bekletilmelidir. Bu işlemi haftada bir veya iki defa yapmanız yeterlidir.

Saçlarınız son zamanlarda donuk ve kuru görünüyorsa, 1 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve şampuanlamadan sonra saçlarınızın üzerine dökün.

Kan Şekeri Seviyeleri, İnsülin Duyarlılığı ve Tip II Diyabet

Elma sirkesi, yemeklerden önce tüketildiğinde kan şekeri seviyelerini dengelediği kanıtlanmış asetik asit içerir. Çalışmalar, yemekten önce bir fincan suda elma sirkesi içerek, diyabet öncesi bireylerin yemek sonrası kan şekeri seviyelerini normal bir yetişkinin seviyesine düşürdüğünü ve Tip II Diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini iyileştirdiğini göstermiştir.

Elma Sirkesi Mide Hastalıklarını Tedavi Eder

Elma sirkesi içindeki asetik asit, vücudunuzda alkali bir etkiye sahiptir, bu da sonuçta enerjinizi artıracak ve kronik hastalık ve kanser riskinizi azaltacaktır.

Mide ekşimesi ve asit reflü, sindirim enzimleri ve probiyotik eksikliği nedeniyle midenizdeki pH seviyeleri çok asidik olduğunda mücadele edeceğiniz durumlardır. Elma sirkesi her ikisini de içerir! Bu nedenle, yemeklerden önce bir bardak suda bir çorba kaşığı içmek semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Tıkanıklık ve boğaz ağrısına elma sirkesi

Elma sirkesinin tıkalı sinüsler ve hassas bir boğaz için altta yatan iltihabı azalttığı bilinmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjilerin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak mukoza parçalanmasında da etkilidir.

Elma Sirkesi Dişleri Beyazlatır

Diş fırçasını elma sirkesine batırın, sonra dişlerdeki beyazları körelten bazı lekeleri çıkarmak için dişlerinizi 60 saniye ovalayın. Ayrıca her gün elma sirkesi ile gargara yapmak dişlerinizi beyazlatır ve tartarları zamanla yok eder.

 

Elma sirkesi vücuttaki pH dengesini dengelemeye yardımcı olduğunu düşünüyor . Kan normalde daha alkalidir. Bireyler bir hastalık veya aşırı çalışmadan muzdaripse, pH dengesi atılabilir. Elma sirkesi vücudun doğal dengesinin geri yüklemeye yardımcı olur

İpucu:

Elma sirkesinin en faydalı kısmı şişesinin dibine yerleşir. Bu nedenle kullanımdan önce daima hafifçe sallanması tavsiye edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Yorum Yaz