Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » E Vitamini nedir? E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E Vitamini nedir? E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E Vitamini nedir? E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamininin cilde sağladığı faydaları duymuş olabilirsiniz, ancak vitaminlerin kardiyovasküler sağlık için eşit derecede önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Aynı zamanda, göz sağlığınızı korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan ve sizi makula dejenerasyonundan ve katarakt gelişimi ile ilişkili semptomlardan uzak tutan temel vitaminlerden biridir.

E vitamini nedir?

E vitamininin genel adı tokoferol dür. Serbest radikalleri uzak tutma potansiyeline sahip olan yağda çözünen bir antioksidan olarak bilinir, çünkü bu serbest radikaller çeşitli sağlık sorunlarına yol açan hücre yapısına zarar verir. E vitamini takviyeleri mevcut olmasına rağmen, doğal yoldan E vitamini almak için taze meyve ve sebze tüketmeniz önerilir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

E vitamini nelerde bulunur sorusuna en iyi cevap aşağıdadır

Ayçekirdeği 4 mg

Avokado 2mg

Çam fıstığı 6 mg

Ispanak% 20

Kale% 6

Şalgam yeşillikleri 9 mg

İsviçre pazı% 17

Hardal yeşillikleri% 14

Badem 5

Maydanoz 7 mg

E Vitamini Faydaları

 

 1. Kırışıklıklar için E Vitamini

Cildinizdeki kırışıklık ve ince çizgiler kabustan başka bir şey değildir. Birçok kadın yaşlanma karşıtı ürünler için fazladan para harcıyor, ancak sert kimyasal maddeler yüklü olduklarından, bu ürünler her zaman tatmin edici sonuçlar vermiyor.Cildiniz genç ve kırışıksız kalmak için çok neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle güzellik uzmanları, E vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekleri tüketmeyi öneriyor. Kollajen büyümesine katkıda bulunan antioksidanlarla doludur. Cildinize elastikiyet katan kolajenler cildi pürüzsüz ve genç yapar.

 1. Katarakt Oluşumunu Önler

Çünkü göz sağlığı çoğu insan tarafından göz ardı edilmektedir. Tüm gün bilgisayar ekranına bakıyorsunuz, yatmadan önce akıllı telefonunuzu kullanıyorsunuz, gece geç saatlerde uyuyorsunuz, bunlar,hastalığa ve uzun süreli rahatsızlığa neden oluyor.

E vitamini tüketmek burada harikalar yaratabilir çünkü gözlerinizi kataraktla ilişkili semptomlar geliştirmek konusunda güvende tutma potansiyeline sahiptir. Bu konuda yapılan birçok çalışma, lutein ve zeaksantin ile birleştiğinde, E vitaminin katarakt oluşumunu ve erken maküler dejenerasyonu geciktirdiğini kanıtlamıştır.

 1. Bilişsel İşlevini Geliştirir

Her ne kadar bilişsel düşüş ve hafıza kaybı yaşlılarda yaygın olsa da, E vitamini yüklü bir diyet tüketerek bu psikolojik sorunları hala geciktirebilirsiniz. Son bir çalışmaya göre, E vitamini Alzheimer hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

 1. Kardiyovasküler Sağlık İçin E Vitamini

Kalp hastalıkları ciddidir ve zamanında izlenmelidir. Bu durumda hafif bir ihmal, ciddi kardiyovasküler problemlere yol açabilir. Burada E vitamini devreye giriyor; sadece atardamarları sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki kalp problemlerini yaşama riskini de azaltır. Vücudunuzdaki doğru kan akışı için son derece önemli olan kan damarlarını genişlettiği söylenir.

 1. Osteoartrit Enflamasyonu ile Mücadele

E Vitamini, vücudumuzun daha iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu güçlü bir vitamindir. Diğer şaşırtıcı sağlık yararlarının yanı sıra, osteoartrit iltihabını E vitamini ile tedavi edebilirsiniz. Eklemlerdeki tüm bu iltihaptan kaynaklanan ağrı ve tahrişi giderir. Bir çalışma, osteoartrit iltihabı olan kişilerin, 600 IU’luk bir E vitamini takviyesi ile sadece 10 günde inanılmaz derecede azaltabileceği sonucuna varmıştır.

 1. E Vitamini Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Bağışıklık sisteminize daha fazla özen göstermek esastır, çünkü sizi ishal, ateş, öksürük ve soğuktan koruyan bulaşıcı bakterilerle savaşır. E vitamini diyetinize dahil etmek, bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirir. Vücudunuzun mikropları ve hatta kanserli hücreleri öldürmek için ihtiyaç duyduğu hücrelerin büyümesine katkıda bulunur. E Vitamini bakterileri öldürdüğü bilinen antikorları oluşturan B hücrelerinin büyümesini teşvik eder.

 1. Yara İzlerini İyileştirir

Zarar görmüş cilt hücreleri ve dokuları çekici görünmeyen izler oluşturur. E vitamini iyileştirici özellikleri sayesinde hasarlı hücreleri onarır Ayrıca, yanık ve morluklara çok faydalıdır. Cildiniz besinleri emecek ve tüm bu izler yavaş yavaş solmaya başlayacaktır.

 1. Kan Pıhtılarını Önler

Arterlerdeki pıhtılaşmış kan, kalp durması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği ve felç geçirme duyarlılığınızı artıracağı için son derece tehlikelidir. Üstelik, damarlardaki bu pıhtılar akciğerlere giderse pulmoner emboliye bile neden olabilir. E Vitamini yararlıdır çünkü kan trombositlerinin birleşmesini ve pıhtılaşmasını önleyen kan inceltici olarak işlev görür. Bu nedenle, bu ürkütücü sağlık sorununu önlemek için diyetinize E vitamini ekleyin.

 1. Erken Yaşlanmayı Önler

E vitamini tehlikeli serbest radikallerle savaşan bildiğinden, antioksidan özelliği erken yaşlanmayı engeller. Kötü beslenme, sigara, demir eksikliği vb. Beyaz ve zarar görmüş saçların arkasında birçok neden olabilir, ancak E vitamini diyetinize dahil etmek bu korkutucu sağlık sorunuyla mücadele edebilir.

 1. El ve Tırnaklar İçin Etkili

Saç ve cilt gibi, el ve tırnaklarınızın da beslenmeye ihtiyacı vardır. E vitaminin cildinizi nemlendirdiği bilindiğinden, ellerinizi pürüzsüz ve kusursuz tutar. E vitamini, cildinize transepidermal su kaybını sağlamanın güvenli bir yoludur.

 

Ayrıca, daha güçlü ve sağlıklı tırnaklar için, güzellik uzmanları düzenli aralıklarla tırnaklarınızı E vitamini esansiyel yağına batırmanızı önerir.

 1. Tüketilen Besin Maddelerini Korur

Hiç şüphesiz, aldığımız besin maddeleri vücudunuzu aktif ve enerjili tutar. Ancak bu besin maddelerinin herhangi bir hasardan korunması bile önemlidir. E vitamini vücut hücrelerini onarır ve onları korumak için serbest radikallere karşı bir kalkan görevi görür. Bu besinler vücudunuzda güvenli bir şekilde depolandıktan sonra, vücut organlarını sağlıklı hale getirmek için daha iyi performans gösterirler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz