Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Durian Meyvesi Faydaları

Durian Meyvesi Faydaları

Durian Meyvesi Faydaları

Daha önce durian meyvesini hiç duydunuz mu? Ancak hiç denememiş olanların çoğu gibi, kokan ayaklara benzediği söylenen kokusu nedeniyle biraz değişik bir meyve…

Kokusu, gerçekten o kadar da kötü değil. Aslında tadı oldukça farklıdır. Kremsi ve yumuşak dokusu yoğun lezzetini güzel bir şekilde tamamlar, böylece yemekten zevk alırsınız.

Bu meyveyi besinsel bir süper güç yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Şimdi nedenlerine bakalım.Durian meyvesi faydaları ;

  1. Enerji Seviyesini Artırır

Durian aşırı kalorilidir. Aslında, bu meyvenin büyük bir bölümünü tükete biliyorsanız, çok miktarda kilo alma yolunda olabilirsiniz.100 gramdan küçük bir durian meyvesi, çoğunluğu karbonhidrat olan 300 cal’den fazla bir miktar sağlar. Bu, enerji seviyelerini artırmak için idealdir.

  1. İyi bir ruh halini teşvik eder

Ruh halinin düzenlenmesi için en önemli beyin kimyasallarından biri, serotonin adıyla bir nörotransmiterdir. 

Bunu yapmanın doğal bir yolu, serotonin sentezinde yer alan B6 vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmektir. Durian meyvesi, özellikle ailede depresif hastalık öykünüz varsa, ruh halini düzenlemeye yardımcı olmak için bu özel B vitamin bakımından zengindir. 

Durian meyvesi, B6 vitaminine ek olarak, kendisi serotoninin öncülerinden biri olan amino asit triptofanı da içerir. Bu besin bileşimi sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda uykusuzluğa yardımcı olur.

Uyku eksikliği, kötü ruh halinize olası bir katkıda bulunuyorsa, önümüzdeki birkaç gün boyunca günlük olarak biraz durian tüketmeyi deneyin ve daha iyi uyuduğunuzu gözlemlerseniz rapor edin.

  1. Yaşlanmayı Yavaşlatabilir

Durian meyvesi, içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

C vitamini, hızlandırılmış yaşlanma durumlarını teşvik edebilen serbest radikallerin etkilerini nötralize eden en önemli antioksidan besinlerden biridir. Vücuttaki oksidatif süreçlerin oranını en aza indirerek daha yavaş yaşlanabilirsiniz.

  1. Sindirim Sağlığını Destekler

Durian meyvesi,yüksek miktarda lif içerir.Diyet lifi, bağırsak düzenini ve genel sindirim verimliliğini korumaya yardımcı olmak için çok önemlidir.

Önemli miktarda yağ varlığı ile birleştiğinde yüksek lif içeriği, atık materyalin sindirim sisteminiz boyunca hızlı bir geçiş yapmasını sağlar.

  1. Kanser Riskini Azaltabilir

Durian meyvesi, antioksidan besin maddelerinin varlığı sayesinde diğer birçok bitki bazlı gıda gibi kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir, aynı zamanda atık malzemenin kolonun sağlıklı hücreleriyle temasta geçirdiği zamanı en aza indiren liftir. Kolon kanserinin gelişiminde önemli bir katkıda bulunan faktörlerden birinin dışkı maddesinin uzun süre tutulması olduğuna inanılmaktadır.

Ayrıca hücrelerdeki ve hatta DNA seviyesindeki oksidatif yükün azaltılmasına yardımcı olarak, kansere yol açan hücresel mutasyonlar yaşama riskiniz azaltılabilir.

  1. Doğal Anemi Çözümü

Durian meyvesi, kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyen içerdiği besinlerin spektrumu nedeniyle, tedavi veya önleme amacı ile anemi için çok etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilir. Bunlar arasında demir, folat, C vitamini ve bakır bulunur ve bunların hepsi de alyuvar sayımının korunmasına yardımcı olur.C vitamini varlığı, diyet demirinin emilimini artırmaya yardımcı olur.

  1. Kan Basıncı Düzenlemesi

Durian meyvesi, normal kan basıncının korunmasında kritik bir rol oynayan elektrolit mineral potasyum içerir. Potasyum, fazla sıvıyı vücuttan dışarı atmaya yardımcı olmak ve kan damarı genişlemesini kolaylaştırmak için sodyum için bir denge görevi görür.

Durian meyvesi ayrıca kan damarı esnekliğini kolaylaştırmada yardımcı bir rol oynayan mütevazı bir miktarda kalsiyum içerir, böylece kan hacminde kan basıncı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek gerekli değişikliklerle başa çıkabilirler.

Buna karşılık, bu, hipertansiyonun güçlü bir şekilde ilişkili olduğu kardiyovasküler hastalık ve hatta inme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

  1. Cinsel Sağlığı Geliştirir

Durian cinsel sağlığın birçok yönünü olumlu yönde iyileştiren faydalar sağladığı için sadece afrodizyak özelliklerin aksine cinsel sağlığı destekler. Erektil gücün artmasına katkıda bulunacak olan vücuttaki kan akışını iyileştirebilir, ancak bu hücreler üzerindeki antioksidan etkileri sayesinde dayanıklılığı ve sperm sağlığını da destekleyebilir.

Sperm, diğer herhangi bir hücre tipi gibi, kalitenin bozulmasına neden olabilecek oksidatif hasara maruz kalır. Durian meyvesinin düzenli tüketimini takiben motilite, sperm sayısı ve doğurganlık oranındaki genel artışlar gözlenmiştir.

  1. Sağlıklı Kolesterol Seviyelerinin Desteklenmesine Yardımcı Olun

Durian meyvesi, trigliseritlerin kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir ve ayrıca safra asitlerinin üretimi için kolesterol kullanımını artırarak akut bir düşüş ve LDL değerlerine neden olabilir. Durian’da bulunan lif safra tuzlarını bağlar ve uzaklaştırılmasını teşvik ederek kolesterolün daha fazla safra üretmesini gerekli kılar.

Normal koşullar altında safra geri dönüştürülür ve dolaşımdan çıkarılmaz, bu da kolesterolün daha fazlasını yapmak için nadiren işe yaradığı anlamına gelir. Dolayısıyla, geçici diyare meydana gelebilse de, bu kolesterol değerlerini optimize etmenin güvenli bir yolu olarak düşünülebilir.

Sonuç

Durian’ın yüzeysel kokusunu aşmanın ve birçok sağlık yararından yararlanmaya başlamanın zamanı geldi. Dondurma da yapılan durian meyvesi son derece lezzetlidir veya tatlılara eklendiğinde neredeyse olağanüstü görünen lezzetler yaşayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz