Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Domates sevmeyen varmıdır bilemiyorum. Hemen hemen her yemekte çiğ domates olmasa bile salçası veya işlenmiş domatesleri mutlaka kullanıyoruz. Sevmeyen varsa’da yazmızı okuduktan sonra domates tüketmeye başlayacağından eminim. Küçük bir hatırlatma aşağıdaki domates faydaları çiğ domates için geçerlidir. İşlenmiş domatesler salçalar yapım aşamsında bazı özelliklerini kaybetmiş olabilirler.

Özellikle taze sıkılmış domates suyunun faydaları saymak ile bitmez.

Hemen geçelim domatesin faydalarına ;

 

Domates, çeşitli hastalıklarla savaşmanın yanı sıra sağlığınızı iyi durumda tutmaya yardımcı olan besinler ve antioksidanlarla doludur.

 

Görmeyi iyileştirir: Domateslerde bulunan A Vitamini, görme duyunuzu iyileştirmenin yanı sıra gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

 

 

Kanserle savaşmaya yardımcı olur: Çalışmalara göre, domatesler, özellikle akciğer, mide ve secde kanserleri olmak üzere kanser riskini azaltmada etkili olan büyük miktarda antioksidan likopen içerir.

 

 

Kan sağlığını korumak: Araştırmalar, tek bir domatesin günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık% 40’ını sağlayabildiğini ve ayrıca normal kan sağlığını korumak için gerekli olan A vitamini, potasyum ve demir içerdiğini göstermektedir. Kanamayı ve kanın pıhtılaşmasını kontrol eden K Vitamini, domates kan dolaşımına yardımcı olur.

 

 

Kalp hastalığı riskini azaltır: Domates içindeki likopen sizi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyabilir. Düzenli olarak domates tüketmek, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek kan damarlarında yağ birikmesini azaltır.

 

 

Sindirim için iyi: Günlük domates yemek, hem kabızlığı hem de ishali önlediği için sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilir. Ayrıca sarılığı önler ve toksinleri vücuttan etkili bir şekilde uzaklaştırır.

 

Domateslerde doğal olarak çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller mevcuttur. Bu maddeler ciddi hastalıklara karşı sizleri koruma potansiyeli taşırlar. Beslenmenizde sıklıkla domates tüketmek kemik kaybı, kanser, şeker hastalığı, böbrek taşı, felç, kalp krizi ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu etki göstermektedir..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz