Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Gebelik » Bishop skoru nedir? Doğum için gerekli hazırlıklar nelerdir

Bishop skoru nedir? Doğum için gerekli hazırlıklar nelerdir

Bishop skoru nedir? Doğum için gerekli hazırlıklar nelerdir

Bishop skoru, rahim ağzının genişlemesi ve incelmesi durumudur. Diğer bir deyişle rahim ağzının doğuma hazır olup olmama durumudur.Doktorlar tarafından doğuma girmenin ne kadar muhtemel olduğuna karar vermek için kullanılan bir sistemdir. İndüksiyonu tavsiye edip etmeyeceklerini ve bir indüksiyon un ( doğuma yapay olarak başlama ) normal doğumla sonuçlanmasının ne kadar muhtemel olduğunu belirlemek için kullanırlar.

Puan, serviksin ve bebeğinizin pozisyonu ile ilgili farklı faktörleri dikkate alır. Her bir faktöre bir derece verilir ve daha sonra bu puanlar size genel bir puan vermek için eklenir. Buna Bishop skoru denir çünkü 1960’larda Dr. Edward Bishop tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir.

Bishop Skoru Hesaplama

Puanı hesaplarken doktor için dikkate alacak çeşitli faktörler vardır:

 • Serviksin dilatasyonu. Bu, serviksinizin santimetre olarak ne kadar uzadığını gösterir.
 • Serviksin etkisi . Bu, serviksin ne kadar zayıf olduğu anlamına gelir. Normalde yaklaşık 3 santimetre uzunluğundadır. Emek ilerledikçe kademeli olarak incelir.
 • Serviksin tutarlılığı. Bu, rahim boynunuzun yumuşak mı yoksa sağlam mı olduğu anlamına gelir. Daha önce hamilelik geçiren kadınların genellikle daha yumuşak bir serviksi vardır. Serviks doğumdan önce yumuşar.
 • Serviksin yeri. Bebek pelvisin içine inerken, rahim ağzına – rahim girişine – baş ve rahim ile ilerler.
 • Fetal istasyonu. Bu, bebeğin başı olan doğum kanalına ne kadar dayanır. Genellikle, doğum başlamadan önce, bebeğin başı –5 (yukarı ve pelviste değil) istasyonundan 0’a (bebeğin başının pelviste sıkıca olduğu yer) hareket eder. Doğum sırasında bebek başını açıkça görene kadar (+5) ve bebek teslim edilmek üzere olana kadar vajinal kanalda hareket eder.

Doktorunuz puanlarınızı fiziksel sınav ve ultrason ile hesaplar. Serviksiniz dijital bir sınavla incelenebilir. Bebeğinizin başının yeri ultrasonda görülebilir.

Eğer Bishop skorunuz yüksekse, bu sizin için bir indüksiyonun daha başarılı olacağı anlamına gelir. Eğer skorunuz 8 veya üzerinde ise, spontan emeğin yakında başlayacağının iyi bir göstergesidir. Bir indüksiyon gerekli olursa, başarılı olması muhtemeldir.

Eğer puanınız 6 ile 7 arasındaysa, o zaman iş yakında başlayacaktır. Bir indüksiyon başarılı olabilir veya olmayabilir.

Eğer puanınız 5 veya daha düşükse, bu, emeğin çok yakında kendiliğinden başlaması olasılığının düşük olduğu ve bir indüksiyonun sizin için başarılı olamayacağı anlamına gelir.

İndüksiyon diğer bir terimle doğumun yapay olarak başlatılması

Doktorunuz size bir indüksiyon önerebilir.Doğum indüksiyonunun en yaygın nedeni, hamileliğinizin tahmini son tarihini geçmesidir. Normal bir maternal gestasyon 37-42 hafta arasındadır. Araştırmalar, kadınların bir komplikasyon olmadığı sürece 40 haftaya kadar beklemesi gerektiğini göstermiştir. 40 hafta sonra, indüklenebilir. 42 haftadan sonra hem anne hem de bebek için bazı riskler artıyor. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, bu riskleri azaltmak için 42 hafta sonra indüksiyonu önerebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz da indüksiyon önerebilir:

 • Gebelik diyabetine sahipseniz
 • Büyüme taramaları bebeğinizin gebelik yaşı için daha büyük olacağını tahmin ediyor ise
 • Hamileliğiniz devam ederse sağlığınızı etkileyebilecek önceden var olan sağlık durumunuz var ise
 • preeklampsi (Gebelik haftasından sonra tansiyonu yükselir, buna ödem ve idrarda protein kaçağı eşlik ederse preeklampsi denir. )
 • Bebeğiniz ; utero’da olması gerektiği gibi gelişmiyor
 • Halk dilinde suyunuz gelmez veya kasılmalarınız 24 saat içinde başlamaz
 • Bebeğinizin doğumda müdahale veya özel bakım gerektiren bir teşhis konjenital durumu var ise

İndüksiyon tıbbi bir prosedürdür. Vücudun tıbbi müdahale olmadan doğal dolaşıma izin vermesi çok daha iyidir. Hamilelik doğal bir süreçtir, tıbbi bir durum değildir.

Tıbbi indüksiyon yapmadan önce yani yapay doğuma hazırlıktan önce ;

Bu prosedür sırasında, sağlık uzmanınız parmağınızı vajina içine ve rahim ağzından geçirerek birazcık açık olduğunu fark eder. Amniyotik keseyi rahiminizin alt kısmından el ile ayırırlar ve bu da prostaglandin salınımına neden olur. Prostaglandinlerin salıverilmesi serviksinizi olgunlaştırabilir ve muhtemelen kasılmalarınızın ilerlemesini sağlayabilir.

Bazı kadınlar son derece rahatsız oluyor. Artmış enfeksiyon riski vardır ve bunların etkili olduğuna dair bir kanıt yoktur. Suyun kırılması riski de vardır. Enfeksiyonu önlemek için suyun kırılmasından yaklaşık 24 saat sonra teslimat yapılmalıdır.

Prostaglandinler

İndüksiyon işlemindeki tipik bir sonraki adım, vajina içine bir peser veya jel şeklinde sentetik prostaglandinlerin sokulmasıdır. Bunlar hormonlar gibi davranır ve serviksin genişlemesine ve etkinleşmesine yardımcı olabilir, bu da emeği getirebilir.

Amniyon kesesinin doğum henüz başlamadan yırtılması ve suların gelmeye başlamasıdır Serviksiniz doğum için hazırsa, sağlık uzmanınız membranlarınızı kırmak isteyebilir. Bu, amniyotik kesenizi kırmak için küçük bir çengelli aletin kullanılmasını içerir. Bazen bu tek başına kasılmalarınıza başlamak için yeterli olabilir, yani indüksiyonun bir sonraki aşamasına ilerlemeniz gerekmez.

Artmış enfeksiyon riski, umbilikal prolapsus var. Herhangi bir prosedürde olduğu gibi, sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla riskleri ve faydaları tartmanız ve sizin için doğru eylem şekli olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Sentetik oksitosin (Pitocin) Diğer adıyla Suni Sancı verilmesi

Bu, diğer tüm yöntemler başarısız olduğunda veya sizin için uygun olmadığında kullanılacaktır. Bir IV pompasından sentetik oksitosin verilmesini içerir. Oksitosin, vücudunuzun kasılmaları teşvik etmek için doğum sırasında ürettiği doğal bir hormondur.

Çoğu durumda, kadınların aktif işgücüne girmek için Pitocin damlalarında 6 ila 12 saat arasında bir süreye ihtiyacı olabilir. Genellikle, damla en düşük dozda başlatılır ve kasılmalarınız düzenli hale gelene kadar kademeli olarak artar. Pitocin damlasındaki kasılmalar genellikle doğal olarak olduklarından daha güçlü ve daha ağrılıdır. Kasılma zirvesine, kendiliğinden başlayan bir doğuma benzeyecek kadar yumuşak bir yapı yoktur. Bunun yerine, bu kasılmalar başlangıçta sert vurabilir.

Indüksiyon riskleri

İndüklendiğinizde daha fazla müdahale riski artar. Bu müdahaleler şunları içerir:

 • epidural anestezi
 • yardımlı teslimatlar
 • sezeryan ile doğum ihtimali

Ayrıca, kasılmaların yoğunluğu ve uzunluğu nedeniyle bebeğinize stres oluşturma riski de vardır.

Sağlık hizmet sağlayıcınız, yalnızca doğumun başlamasını beklemenin, müdahale etmekten daha riskli olacağını düşünürse, endüksiyonu önerecektir. Nihayetinde son kararı siz ile birlikte doktorunuz verecektir…

Normal doğum için ne yapmalı ? ve indüksiyon durumuna maruz kalmamak için ipuçları

Stres, oksitosin salımının bilinen bir inhibitörüdür. Eğer emeğinizin doğal bir şekilde başlamasını istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri tamamen rahatlamaktır. Kendinizi şımartın, bilinen streslerden kaçının ve hormonlarınızın akmasına izin verin.

Egzersiz , bebeğinizi doğum için optimum pozisyonuna getirmeye yardımcı olur

Hamileliğiniz boyunca aktif kalmak ve sağlıklı bir beslenmeyi sürdürmek, doğum indüksiyonunda bilinen bir risk faktörü olan gestasyonel diyabetin gelişmesinden kaçınmanın en iyi yoludur.

Sağlıklı doğum için çeşitli yöntemler vardır, ancak bu yöntemlerin etkinliğini destekleyen çok az bilimsel veri vardır. İndüksiyona bir alternatif, bebeğinizin durumunu değerlendirmek için düzenli olarak hastaneye gitmeniz gerektiğini unutmayın

Bishop puanınız, sizin ve doktorunuzun doğum ilerlemenizi anlamasına yardımcı olabilir. Puanınız, doğum indüksiyonu için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için de kullanılabilir.

Eğer doğumunuz 42 haftadan önce kendiliğinden başlamazsa, hem doğumun başlamasını beklerken hem de doğumunuzun tıbbi olarak tetiklenmesinde riskler vardır. Doktorunuz size gereken yardımı mutlaka yapacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz