Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Doğum Kontrol İmplantı Nedir ? Doğum Kontrol İmplantı Hakkında Herşey

Doğum Kontrol İmplantı Nedir ? Doğum Kontrol İmplantı Hakkında Herşey

Doğum Kontrol İmplantı Nedir ? Doğum Kontrol İmplantı Hakkında Herşey

Doğum kontrol implantı nedir ?

Doğum kontrol implantı (AKA Nexplanon) bir kibrit çöpü büyüklüğünde küçük, ince bir çubuktur. İmplant, hamile kalmanızı engelleyen hormonları vücudunuza bırakır.Deri altı implant olarak da adlandırılır. Bir hemşire ya da doktor, implantı kolunuza takar ve bu da 4 yıla kadar hamilelikten korunmayı sağlar.

Doğum kontrol İmplantı nasıl çalışır?

Bir doktor, üst kolun derisinin altına implant yerleştirir. Hamile kalmanızı önlemek için hormon progestini salgılar.

Doğum kontrol implantında bulunan hormonlar hamileliği iki şekilde önler:

Progestin, serviksinizdeki mukusu koyulaştırır, bu da spermin yumurtada yüzmesine engel olur. Sperm yumurta ile buluşamadığı zaman, hamilelik gerçekleşemez.

 

Progestin, yumurtalarınızı, yumurtalıklardan (yumurtlama denir) bırakmalarını engelleyebilir, böylece yumurtlamak için yumurta kalmaz. Yumurtalar serbest bırakılmadığın da, hamile kalamazsın.

 

İmplantın güzel yanı uzun bir zaman sürmesidir. 4 yıla kadar ama kalıcı değildir. Gebe kalmak istediğinize karar verirseniz veya sadece implantınızı kullanmak istemiyorsanız, doktorunuz bunu alabilir. İmplant kaldırıldıktan hemen sonra hamile kalabilirsiniz. Doğum kontrol uygulamanızı kullanarak ekleme ve çıkarma tarihlerinizi takip edebilirsiniz. İmplant doğum kontrol yöntemi avrupada oldukça yaygın kullanılmaktadır

 

Doğum kontrol implantı ne kadar güvenilir ?

 

Bir hemşire veya doktor doğum kontrol implantını kolunuza taktığında, neredeyse hatasızdır, bu da doğum kontrol implantını mevcut en güvenli, en etkili ve uygun yöntemlerden biri haline getirir.

İmplant, en iyi doğum kontrol yöntemlerinden biridir. % 99’dan daha etkilidir.

İmplant çok etkilidir çünkü hata yapma şansı yoktur. Kolunuzda olduğundan, onu almayı unutmaz veya yanlış kullanamazsınız.

Doğum kontrol implantı takıldıktan sonra ne zaman etkili olur

Eğer döneminizin ilk 5 gününde implant takarsanız, hemen hamilelikten korunursunuz.

Eğer implantı döngünüzde herhangi bir zamanda alırsanız, ilk hafta boyunca başka bir doğum kontrolünü (prezervatif gibi) kullanın. İlk haftadan sonra implant çalışmaya başlar ve 4 yıla kadar hamilelikten korunursunuz.

 

Doğum kontrol İmplant nasıl takılır ?

 

İlk olarak, doktorunuz veya hemşireniz, Nexplanon olarak da adlandırılan implantın sizin için iyi bir yöntem olup olmadığını görmek için sağlığınızla ilgili bazı sorular soracaktır. Ayrıca size fiziksel bir sınav da verebilirler.

Doktor veya hemşire size kolunuzun küçük bir alanını uydurmak için bir şans verir. Ardından, cildiniz altındaki implantı kaydırmak için özel bir yerleştirici aracı kullanırlar. İmplantı koymak sadece birkaç dakika sürer.

 

Birkaç gün boyunca implant çevresinde biraz hassasiyet veya şişlik olabilir ve bir veya iki hafta boyunca morarmış görünebilir. Doktorunuz veya hemşireniz, ilk birkaç gün boyunca implantın etrafındaki deriyi nasıl yıkayacağını ve bakım yapacağınızı söyleyecektir.

Doğum kontrol implantları ne kadar güvenli?

İmplant çoğu insan için çok güvenlidir, ancak tüm ilaçların bazı riskleri ve yan etkileri vardır. Doktorunuz implantın sizin için güvenli olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Doğum kontrol implantını kullanmanın riskleri nelerdir?

Nexplanon ile ilgili ciddi problemler nadirdir, ancak birkaç günden uzun süren kol ağrısı, kolda bir enfeksiyon vb. olabilir.

Doğum kontrol implantı yan etkileri ; aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya hemşirenize bildirin:

 

İmplantın takıldığı kolunuzdaki kanama, irin, kızarıklık veya ağrı olursa

Gözlerin ve cildin sararması

Vajinadan normal kanamadan çok daha ağır veya daha uzun kanama

İmplant vücut içinde yer değiştirir ise

Akne ( Sivilce) artışı

Aşırı Baş ağrısı

İmplantınız hakkında herhangi bir endişeniz varsa

 

Emziren kadınlar doğum kontrol implantı takabilirmi ?

 

Evet, emzirirken implantı kullanmak güvenlidir. Ne kadar süt ürettiğine dair bir etkisi olmaz ve bebeğinize zarar vermez. Aslında, emziriyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız, implantın kullanılması harika bir yöntemdir.

 

Yaygın olmayan diğer olası yan etkiler şunlardır:

 

Baş ağrısı

Meme ağrısı

Mide bulantısı

Kilo almak

Yumurtalık kistleri

İmplantın takıldığı yerde ağrı veya morarma

İmplantın takıldığı bir enfeksiyon

Doğum kontrol implantları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

 

İmplant çıkardıktan sonra ne kadar sürede hamile kalabilirim?

 

Hemen hamile kalmak mümkün. İmplantınızı çıkarırsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız, başka bir doğum kontrolü yöntemi kullanın.

 

Genel olarak, implantınızı çıkardıktan sonra tamamen normal hissetmeniz gerekir. Kolunuz implantın birkaç günlüğüne olduğu yerde etrafta hissedebilir veya şişebilir. Bir ya da iki hafta için morarmış görünebilir. Doktorunuz veya hemşireniz, çıkarıldıktan birkaç gün sonra cildinizi nasıl yıkayacağınızı ve bakım yapacağınızı söyleyecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz