Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Gebelik » Doğum Kontrol Hapı Neden Bulantıya Neden olur?

Doğum Kontrol Hapı Neden Bulantıya Neden olur?

Doğum Kontrol Hapı Neden Bulantıya Neden olur?

1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, kadınlar gebeliği önlemede etkili bir yol olarak doğum kontrol haplarına başvurdular . Bugün % 25 kadın doğum kontrol haplarını kullanıyor

Doğum kontrol hapı, doğru şekilde alındığında hamileliğin önlenmesinde %99 Etkilidir . Herhangi bir ilaç gibi, yan etkilere neden olabilir. Bulantı, doğum kontrol haplarının en sık bildirilen yan etkilerinden biridir.

Doğum Kontrol Hapı Neden Bulantıya Neden olur?

Rahatsızlık, mideyi tahriş edebilen östrojenin sonucudur. Yüksek dozda östrojen içeren haplar, özellikle de doğum kontrol hapları, bu hormonun daha düşük dozuna sahip olan haplardan daha fazla mide bulantısına neden olmaktadır. İlk kullanmaya başladığınızda mide bulantısı daha sık görülür.

Doğum kontrol hapından kaynaklanan  bulantıyı nasıl hafifletirsiniz

Bumide bulantısı için spesifik bir tedavi yoktur. Ancak, bu ev ilaçları ile mide bulantısını hafifletebilirsiniz

 • Ekmek ve kraker gibi sadece hafif ve sade yiyecekler tüketin.
 • Güçlü tatlara sahip, çok tatlı veya yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden kaçının.
 • Soğuk sıvıları tüketin.
 • Yedikten sonra herhangi bir aktiviteden kaçının.
 • Bir bardak zencefil çayıda rahatlama sağlar
 • Daha az, daha sık yemek yiyin.
 • Bir dizi derin, kontrollü nefes alın.

Hapın neden olduğu bulantı birkaç gün içinde düzelmelidir. Mide bulantısı devam ederse, doktorunuzu görmek için randevu alın. Rahatsız etmeyen bulantı iştahınız ve kilonuz üzerinde etkili olabilir. Başka bir hap tipine veya farklı bir doğum kontrolüne geçmeniz gerekebilir.

Doğum kontrol hapından kaynaklı mide bulantısı nasıl önlenir

Mide bulantısını önlemek için doğum kontrol hapınızı aç karnına almayın. Bunun yerine, akşam yemeğinden sonra ya da yatmadan önce bir atıştırmalık ile alın. İlacı almadan 30 dakika önce bir antiasit ilacı alabilirsin. Bu midenizin sakin kalmasına yardımcı olabilir.

Doğum kontrol hapını kullanmadan önce, bulantı karşıtı bir ilacın kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bu mide bulantısı ilacı için size bir reçete verebilir, özellikle de bu hap geçmişte sizi hasta hissettiriyorsa. Sadece progestin acil hapları, östrojen ve progestin içeren haplardan daha az bulantı ve kusmaya neden olur.

Mide bulantınız olduğu için doğum kontrol hapını almayı bırakmayın. Yedek olarak başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmıyorsanız hamile kalabilirsiniz

 

Ayrıca doğum kontrol hapının diğer yan etkileri şunlardır ,

 • Meme ağrısı , hassasiyet veya genişleme
 • Baş ağrısı
 • Huysuzluk
 • Cinsel isteksizlik
 • Dönemler arasında veya düzensiz dönemlerde lekelenme
 • Kilo alımı veya kaybı

Bu yan etkilerin çoğu hafiftir. Hapı almaya başladığınızda genellikle birkaç ay içinde giderler. Doğum kontrol hapları kullanımının nadir fakat ciddi bir yan etkisi, eğer tedavi edilmezse akciğerlerinizde (pıhtılaşma embolisi) ve muhtemelen ölümde kan pıhtılaşmasına yol açabilen bacakta bir kan pıhtısıdır .

Bu risk nadirdir. Ancak, hapı uzun süre kullandıysanız, sigara içiyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz, riskiniz artar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz