Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Dereotu Yağı Nedir?Dereotu Yağının Faydaları

Dereotu Yağı Nedir?Dereotu Yağının Faydaları

Dereotu Yağı Nedir?Dereotu Yağının Faydaları

Dereotu Yağı Nedir?

Dereotu Uçucu Yağı tohumlardan ya da taze bitkilerden elde edilebilir, ancak kullanılan yağın büyük kısmı tohumlardan elde edilir.

Dereotu yağını mümkün olduğu kadar kullanmadıysanız, sağlık üzerindeki şaşırtıcı yararlarını okuduktan sonra başlamak isteyeceksiniz.

Dereotu Yağının Sağlığa Faydaları

 

  1. Anne Sütü Arttırıcı

Dereotu yağının bebeklere dost olduğu bilinmektedir ve şimdi süt üretimine de yardımcı olabilir. Son derece güvenlidir ve günlük olarak çayda veya annenin içecek seçiminde tüketilebilir. Hatta iştahı uyardığı ve bebeğin beslenmesini artıracağı için doğrudan meme başı çevresine (seyrek olarak) uygulanabilir.

  1. Anti-Mantar Eylem

Dereotu esansiyel yağı hem topikal olarak hem de tüketildiğinde mantar enfeksiyonlarının tedavisinde olağanüstü iyidir. Doğal mantar önleyicidir.

  1. Saçtaki Bitleri Öldürür

Dereotu esansiyel yağı saç derisi üzerinde istenmeyen zararlı böcekleri öldürmek ve uzaklaştırmak için etkilidir. Sirkeler üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen, yetişkin bitlerin sinir sistemini bozar ve yeniden enfestasyona neden olmalarını önleyen bir çeşit doğal itici görevi görür.

  1. Kaygıyı Azaltır ve Uykuya Yardımcı Olur

Dereotu esansiyel yağı, çocuklarda DEHB semptomlarını ve yetişkinlerde sosyal anksiyete bozukluğunu yönetmeye yardımcı olmak için kullanılan etkili bir doğal anksiyete azaltıcı bir yağdır.

Bu yağın bir kaç damlasını solumak daha kolay uyumanıza ve yüksek stres seviyelerini azaltmasına yardımcı olur. Alternatif olarak, cilde uygulanabilir veya yatmadan önce bir içecek veya yemeğin içinde birkaç damla atılabilir.

 

  1. Anti-Mikrobiyal Eylem

Dereotu esansiyel yağ, bakterilerin kandan temizlenmesine yardımcı olmak için veya solunum yolu veya idrar yollarını etkileyen enfeksiyonlardan iyileşmeye yardımcı olmak için tüketilebilir.

  1. Kanser Önleme Özellikleri

Dereotu yağı, özellikle ağız ve boğazda olmak üzere kansere karşı savunmanızı güçlendirmede çok etkili bir ajandır. Bu, dereotu yağının, özellikle ağız veya boğaz bölgelerinde dokuda hücresel değişikliklere yol açabilecek hasarı bastırmaya yardımcı olan yüksek iltihap önleyici etkisinden dolayı olabilir. Bu antienflamatuar yetenek, ilk başta kanser gelişimine katkıda bulunan oksidatif stresin tamponlanmasına da yardımcı olur.

  1. Antispazmodik Özellikler

Dereotu esansiyel yağı gastrointestinal sağlık ve refah üzerindeki faydaları ile bilinir, bağırsak ağrıları ve kramplarını giderir. Bu, gıda zehirlenmesi, şişkinlik ve ishal ile ilgili semptomların tedavisi için faydalıdır. Bu etki, aynı tip düz kas spazmıyla ilişkili olduğu için adet ağrısına iyi gelmektedir.

  1. Yara İyileşmesini Hızlandırır

Dereotu esansiyel yağı, önceden tespit edildiği gibi, önemli bir anti-bakteriyel özellik taşır. Yaralara uygulandığı zaman enfeksiyonu önleyebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Yarayı alkolle temizleyin ve iyileşme sürecini hızlandırmak için dereotu yağını günde iki kez uygulayın.

  1. Sindirimi Hızlandırır

Dereotu esansiyel yağı GI alanında bir güç kaynağıdır, sağlık ve refah üzerinde sayısız faydaları vardır. Sindirim sisteminin sayısız rahatsızlığını tedavi etmenin yanı sıra, sindirim sürecini uyarabilir ve besin emilim kapasitesini artırabilir.

Bu, ağzımıza koyduğumuz nişastaları parçalayarak sindirim işlemini başlatan tükürük salgısını artırarak başlar. Aynı zamanda, sindirim suyunun artan üretimini teşvik ederek, makro besin maddelerinin kana emilimini kolaylaştırmak için yeterince parçalanmasını sağlar.

 

  1. Dereotu Yağı Şeker Hastalığına Oldukça Faydalıdır

 

Şeker hastaları dereotu yağını güvenle tüketebilir.Dereotu doğal bir insülin görevi görmektedir. Dereotu yağı glikoz değerindeki dalgalanmaları düşürdüğü bilinmektedir. Bu konuda çalışmalar hala devam ediyor.Dereotunda bulunan öjenol diyabet hastalarında kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz