Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Darjeeling Çayı Nedir? Darjeeling Çayı Faydaları

Darjeeling Çayı Nedir? Darjeeling Çayı Faydaları

Darjeeling Çayı Nedir? Darjeeling Çayı Faydaları

Darjeeling Çayı, serbest radikallerle savaşan ve toksinleri ortadan kaldıran bol antioksidan içerir. Darjeeling çayı faydaları arasında kanser riskinin azaltılması, ağız sağlığının iyileştirilmesi, kemik yoğunluğunun artırılması, mide rahatsızlıklarının risklerinin azaltılması, kilo kaybının teşvik edilmesi, kalp hastalıklarının önlenmesi gibi birçok faydası vardır

Darjeeling Çayı Nedir?

Darjeeling, Batı Bengal, Hindistan’ın kuzey bölgesinde, Himalayaların eteklerinde yetişen güzel bir çay çeşididir. Dünya çapında en saf ve en farklı çaylar arasındadır.

Siyah, beyaz, yeşil ve oolong çayı içeren birçok Darjeeling çayı türü vardır. Çayın renginin değişmesine rağmen, Darjeeling çayları genellikle siyah çay olarak pazarlanmaktadır. Bazı Darjeeling çayları misk tadı verirken, diğerleri hafif bir narenciye özüne sahiptir. Eşsiz lezzetinin yanı sıra, Darjeeling çayı bir dizi sağlık faydası sunan faydalı bileşikler içerir.

Darjeeling Çayı Besin Değeri (100 mL başına)

 

B2 Vitamini 0.03 mg -% 2 RDA

B5 Vitamini 0.03 mg -% 0.3 RDA

Folat 11.84 ug -% 3 RDA

Bakır 0.02 mg -% 0.9 RDA

Demir 0.02 mg -% 0.1 RDA

Magnezyum 2.37 mg -% 0.59 RDA

Manganez 0.52 mg -% 0.99 RDA

Fosfor 2.37 mg -% 0.24 RDA

Potasyum 49.73 mg -% 1.4 RDA

Demir 0.02 mg -% 0.1 RDA

Magnezyum 2.37 mg -% 0.59 RDA

Manganez 0.52 mg -% 0.99 RDA

Fosfor 2.37 mg -% 0.24 RDA

Potasyum 49.73 mg -% 1.4 RDA

Darjeeling Çayı Sağlığa Faydaları

 1. Darjeeling Çayı Antioksidan Doludur

Çaylar antioksidan içerir ve Darjeeling çayı bir istisna değildir. Özellikle iki büyük, kompleks bileşik olan theaflavinler ve thearubiginler gibi antioksidanlarda bol miktarda bulunur. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır, toksinleri ortadan kaldırır ve sindirim sırasında zararlı kimyasalları nötralize eder. Zamanla, antioksidan açığı yaşlanmayı hızlandırır, kronik hastalık riskini artırır ve serbest radikallerin getirdiği hücresel hasara neden olur. Darjeeling çayı içmek bunu önlemek için uygun bir yoldur.

 1. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Darjeeling çayı kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Başka bir antioksidan mekanizma yoluyla tümör gelişimini önlemede güçlü olan polifenolik bileşikler içerir. Ayrıca Darjeeling çayı, hücresel mutasyonların sıklığını önleyen veya azaltan anti-mutajenik özelliklere de sahiptir.

 1. Ağız Sağlığınızı İyileştirmeye Yardımcı Olur

Darjeeling çayı günde en az üç kez içmek dişlerinizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kola ve şekerli içeceklerin aksine, Darjeeling çayı dişleri aşındırmaz. Aksine, ağzınızdaki pH değerini değiştirir ve boşluklara ve diş eti hastalığına neden olan bakteriler olan  Streptococcus mutans’ı önlemeye yardımcı olur.

Darjeeling çayı ayrıca yüksek miktarda magnezyum içerir. Magnezyum, kemik ve diş oluşumuna yardımcı olan suda çözünür bir mineraldir. Ayrıca Darjeeling çayı, zayıflamış diş minesinde diş kaybını önlemek için diş çürümesinin erken belirtilerini tersine çeviren önemli miktarda florür içerir.

 1. Kemikler Faydaları

Darjeeling çayı kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir. Çay içen yaşlı kadınların kullanmayanlara göre% 3 daha fazla kemik yoğunluğuna sahip olduğu ve beş yıllık bir süre boyunca çay içenlerin kemik yoğunluğunu daha yavaş kaybettiği gözlenmiştir.

 1. Gastrik Rahatsızlıkların Risklerini Azaltır

Darjeeling çayı içmek iltihaplı mide astarlarını hafifletmeye ve mide ülserini (H.Pylori) kötüleştirebilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Darjeeling çayının bağırsak bütünlüğü için gerekli olan yararlı bakterilere zarar vermeden H. pylori bakterilerinin üretimini etkili bir şekilde engelleyebildiği ortaya çıkmıştır.

 1. Kilo Kaybı Teşvik Yardımcı Olabilir

Darjeeling çayı kilo vermeye çalışan bireyler için ideal bir içecektir. Kalorisi çok düşüktür ve diyet yardımcısı olarak kullanılabilir. Gazlı içecekleri ve şekerli içecekleri Darjeeling çayı ile değiştirmek, kalori ve şeker alımını azaltacak, şeker ve kalori kontrollü diyetin bir parçası olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Darjeeling çayı,yağ emilimini azaltmaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve depolanan yağları yakmayı daha verimli hale getirir.

 1. Kalp Sağlığı İçin Darjeeling Çayı

Bu çayı düzenli olarak içmek kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Darjeeling çayı, LDL kolesterolünün oksidasyonunu azaltan ve kan akışını artıran güçlü antioksidanlar olan polifenoller içerir. Darjeeling çayı ayrıca kalp krizlerini önlemeye yardımcı olan bir flavonoid olan quercetin içerir.

 1. Suyu Vücutta Tutar

Dehidrasyonu önlemek için, doktorlar, diyetisyenler ve beslenme uzmanları günde en az sekiz bardak su önerir ve buna çay da dahil olabilir. Çay, antioksidanlar ve flavonoidlerle dolu bir içecektir. İyi nemlendirilmiş bir vücut ruh halinize olumlu bir etki yapabilir, kasların ve eklemlerin daha iyi çalışmasını sağlayabilir ve kabızlığı önleyerek dışkı atıklarının daha verimli bir şekilde giderilmesine yardımcı olabilir.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Günde en az bir kez Darjeeling çayı içerek grip ve soğuk algınlığı gibi yaygın rahatsızlıklardan kaçınabilirsiniz. Darjeeling çayı, kortizolün olumsuz etkisini engelleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen ve böylece vücudunuzun enfeksiyonlara karşı tepkisini artıran Theanine’ye sahiptir.

 1. Parkinson Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olur

Araştırmalar, polifenol adı verilen güçlü antioksidan bileşikler içeren Darjeeling çayı içmenin beyin üzerinde nöroprotektif etkiler sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bu bileşikler ayrıca serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı da inhibe eder.

 1. Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

Stresi önlemek zor olsa da,bir bardak Darjeeling çayı yaparak stresle başa çıkabilirsiniz. Çay, stres hormonu olarak da bilinen Kortizol üretiminin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, Darjeeling çayı zihinsel uyanıklığı ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, Darjeeling çayı, anında enerji artışı sağlayabilen ılımlı miktarda kafeine sahiptir.

Sonuç

Darjeeling çayı, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu’ndan çay içenler tarafından birinci sınıf bir çay olarak kabul edilir. Süt ve şeker ile alınabilir; Bununla birlikte, doğrudan içmek en iyisi olacaktır, böylece sağlık yararlarının çoğundan yararlanabilirsiniz. Şeker veya süt eklemek, çaydaki antioksidanların ve flavonoidlerin gücünü azaltabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz