Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » D Vitamini Nedir ? D Vitamini Faydaları-D Vitamini Nelerde Var

D Vitamini Nedir ? D Vitamini Faydaları-D Vitamini Nelerde Var

D Vitamini Nedir ? D Vitamini Faydaları-D Vitamini Nelerde Var

D Vitamini Faydaları

D vitamini sağlığa faydaları arasında, kanserin önlenmesi, doğurganlığın arttırılması, kalp damar sağlığının desteklenmesi, kilo kaybının desteklenmesi, depresyonun azaltılması, tip diyabetle mücadele edilmesi, daha güçlü kemiklerin desteklenmesi, kas fonksiyonunun iyileştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve raşitizm tedavisi sayılabilir.

D vitamini eksikliği birçok yönden tehlikelidir. Sadece kemiklerinizi zayıflatmak ile kalmaz, diğer sağlık sorunları için de risk altında tutar. Bu nedenle doktorlar vücudunuzda dengeli D vitamini seviyelerinin korunmasını önermektedir. Ayrıca, yağda çözünen bir vitamindir ve fosfat, magnezyum ve kalsiyum gibi mineral emilimi için mükemmel bir kaynaktır. Bu mucizevi vitamin, dokuları ve kas gelişimini güçlendirmek için yaygın olarak tüketilir.

D vitamini nedir?

D vitamini aynı zamanda “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinir. Çünkü vücudunuz güneşe maruz kaldığında doğal olarak bu vitamini üretir. Çok sayıda insanın, daha az güneş ışığına maruz kalması nedeniyle D vitamini eksikliği yaşar.

D Vitamini eksikliği sizi çeşitli şekillerde etkileyebilir ve genellikle kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve raşitizm gibi göz korkutucu hastalıklar ile sonuçlanır. D vitamini eksikliğinin dişlerinizi zayıflattığı ve bazen de sık görülen kemik kırıklarına yol açtığı doğrudur.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

D vitamini bol almak için ana kaynak güneştir.

Hayvanlar güneşe maruz kaldıklarında D vitamini üretiyorlar.

Beslenmenize bir bardak yağsız süt ekleyebilirsiniz

Yumurta ve tavuk, D vitamini tüketiminin en basit yolu olabilir.

Konserve ton balığı da ideal bir kaynaktır.

Somon balığı bol miktarda D vitamini içerir.

Unutmayın ki en ucuz ve kolay D vitamini almak için güneşe çıkmak yeterlidir.

 

D vitamini Sağlığa Faydaları

 

  1. Bebekler için D Vitamini

D Vitamini bebek sağlığı için temel bir vitamindir. Çocuk uzmanları, bebeklere egzama, atopik dermatit ve astım gibi çocukluk hastalıklarına karşı korudukları için sık sık D vitamini dozları önerdi.

  1. D Vitamini Kanseri Önler

Araştırmalara göre, tüm vitaminler arasında, hücre düzenlenmesi ve sağlığı söz konusu olduğunda D vitamini en önemli olanıdır. Bazı araştırmalar, hormonal olarak aktif bir D vitamini türü olan kalsitriolün, kanserle ilişkili semptomları uzak tutmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Yeni kan damarlarının üretimini yavaşlattığı, kanser hücrelerini tahrip ettiği ve hücre metastazlarını ve çoğalmasını azalttığı bilinmektedir. D vitamini eksikliği, romatoid artrit, Alzheimer hastalığı, hipertansiyon, multipl skleroz, otizm, astım ciddiyeti, vb. Gibi yaşamı tehdit eden diğer bazı hastalıklara neden olabileceği için göz ardı edilmemelidir.

  1. D Vitamini Doğurganlığı arttırır

Düzenli olarak D vitamini alımı önemlidir. Doğurganlık problemleriyle mücadelede D vitamini çok önemlidir.

  1. Kardiyovasküler Sağlık İçin D Vitamini

Sağlıklı bir yaşamın sağlıklı bir kalbe dayandığını söylemek yanlış olmaz. Birçok çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin, kalp ile ilgili tıbbi problemlerden kurtulma şansının% 40 daha az olduğunu iddia etti. Bu riskleri azaltmanın basit ama etkili yolu D vitamini almaktır.

  1. Kilo Vermek İçin D Vitamini

 

Bir çalışmaya göre, D vitamini eksikliği kilo problemleri yaratabilir. Düşük kalorili bir diyet tüketen obez insanlar için günlük D vitamini dozu gereklidir. Bu dozaj, enerji seviyelerini yükseltir ve halsizlik ve baş dönmesinin kilo vermeye çalışanları daha az strese girmesini sağlar. Diyetisyenlerin çoğu, D vitamini yeterli şekilde tüketilmesinin, vücudunuzun aktif ve sağlıklı kalması için de önemli olan daha iyi besin emilimine yardımcı olabileceğine inanırlar.

  1. D Vitamini Depresyonu Azaltır

Kapsamlı bir araştırmadan sonra, uzmanlar depresyonu kontrol ettiğini ve olağandışı bir D vitamini eksikliğinin kaygıya neden olabileceğini bulmuşlardır.

  1. Tip 2 Diyabette D Vitamini

Tip 2 diyabet yetişkinlerde ve çocuklarda yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Bu durum korkutucu çünkü diyabetin gözlerinizi veya kalbinizi olumsuz yönde etkileme olasılığı her zaman vardır. Ayrıca, yeterli miktarda alınan D vitamini, Tip 2 diyabete neden olan faktörlerle de savaşabilir.

  1. Daha Güçlü Kemikler İçin D Vitamini

Sık sık diş veya kemik ağrısı yaşarsanız, zenginleştirilmiş diyetleri tüketmeniz gerekir. Sadece kemiklerinizi daha güçlü tutmakla kalmaz, aynı zamanda kemik yoğunluğu için kalsiyum ve diğer besinleri de alır. Kemik sağlığı için gerekli bir vitamin olduğundan, uzmanlar yiyecek tüketmeyi ve ayrıca yeterli miktarda D vitamini içeren takviyeleri önermektedir.

  1. Kas Fonksiyonunu Geliştirir

D Vitamini kasların güçlü ve yeterli şekilde çalışmasını sağlar.Kaslarınızı güçlendirir, kas büyümesini destekler ve vücudunuzun doku bakımı için gerekli tüm besin maddelerini emmesini sağlar.

 

  1. Rickets davranır

 

D vitamini, kalsiyum ve fosfat eksikliği, iskelet rahatsızlığı olan raşitizme katkıda bulunur. Raşitizm tedavi edilebilir bir kemik problemidir. Doktorunuz, duruma bağlı olarak ekstra bir D vitamini dozu önerecek ve kemiklerdeki bu anormallik kaybolmaya başlayacaktır.

Yukarıda D vitamini eksikliği ne yapar ve d vitamini faydalarını anlatmaya çalıştık.D Vitamini eksikliği tedavisi çok kolay ve ücretsizdir.Aşırı bir rahatsızlık yok ise güneş ışığından bol bol faydalanabilirsiniz.Bu hem kolay hemde hiç bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz