Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Çuha Çiçeği Yağı Nedir? Çuha Çiçeği Yağı Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı Nedir? Çuha Çiçeği Yağı Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı Nedir? Çuha Çiçeği Yağı Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı Nedir? Çuha Çiçeği Yağı Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı Nedir ?

 

Çuha çiçeği yağı, Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki olan akşam çuha çiçeği ( Oenothera biennis ) tohumlarından elde edilir . Adını akşamları açan sarı çiçeklerden alır. Yağ , hem anti-enflamatuar hem de analjezik (ağrı giderici) özelliklere sahip olan bir omega-6 yağ asidi olan gama-linolenik asit (GLA) içerir .

Alternatif pratisyenler, çuha çiçeği yağının akne, diyabetik nöropati, egzama, osteoporoz, sedef hastalığı, premenstrüel sendrom (PMS) ve romatoid artrit dahil olmak üzere çok sayıda sağlık durumunun tedavisinde yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

 

Çuha çiçeği yağı, aromaterapi için yaygın olarak kullanılan, ancak ağızdan tüketilebilen esansiyel bir yağdır . Aşırı kullanıldığında yan etkilere neden olabilir ve kan sulandırıcıları ve nonsteroidal ağrı kesiciler dahil bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Çuha Çiçeği Yağı Nasıl Yapılır ?

Çiçeğin tohumları toplanır ve yağları için soğuk preslenir. Yağ daha sonra diyet takviyesi kullanımı için kapsüllenir, böylece insanlar çuha çiçeği yağı sağlık yararlarından faydalanabilirler. Yağ,  hücre zarları için yapı taşları ve çeşitli hormonlar ve hormon benzeri maddeler sağlayan temel yağ asitlerinde yüksektir .

 

Esansiyel yağ asitleri insan sağlığı için gereklidir, ancak vücut bunları yapamaz onları yiyeceklerden almanız gerekir. Omega-3 yağ asitleri ile birlikte , omega-6 yağ asitleri, beyin fonksiyonunda ve aynı zamanda normal büyüme ve gelişimde önemli bir rol oynar.

 

Vücudunuzun, çuha çiçeği içinde bulunan omega-6 ve balık yağında bulunan omega-3 gibi temel yağ asitleri dengesine ihtiyacı var. Yağ tüketmek emmeyi yavaşlatır, böylece aç hissetmeden daha uzun süre durabiliriz.

Çuha çiçeği yağı da çeşitli terapötik özelliklere sahiptir. PMS ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu ve egzema, akne ve sedef hastalığı gibi kronik cilt şikayetlerini iyileştirdiği bilinmektedir. Bu yağ aynı zamanda bir anti-enflamatuar ajan olarak da kullanılabilir  ve menopoz semptomları, artrit ve daha pek çok şey için faydalı olduğu bilinmektedir.

 

Çuha çiçeği Yağı Faydaları

 

Peki çuha çiçeği yağı nelere iyi gelir.Yazımızı okumaya devam edin.

  1. Hormonlar (PMS + Menopoz)

Yeni başlayanlar için, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar esansiyel yağ asidi içeriği nedeniyle PMS  semptomlarını doğal olarak tedavi etmek için çuha çiçeği yağı alıyor . LA ve GLA gibi yeterli miktarda omega-6 yağ asitlerinin vücuttaki genel hormonal fonksiyonu desteklediği gösterilmiştir.

 

Bir kadının adet öncesi döneminde, göğüs hassasiyeti, şişkinlik, su tutma, akne, depresyon, sinirlilik, sisli düşünme ve baş ağrıları yaşayabilir .Bu belirtilerin çuha çiçeği yağı kullandıktan sonra azaldığı bilinmektedir.

Çuha çiçeği yağı menopoz kullanımı da oldukça yaygındır, çünkü yine bu doğal yağ, hormonları dengelemeye ve istenmeyen menopoz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

  1. Kısırlık tedavisinde Çuha çiçeği yağı

Bir omega-3 yağ asidi olan GLA’nın, başarılı üremenin bir faktörü olan servikal mukus üretimini ve dolayısıyla kısırlık için doğal bir tedaviyi arttırdığı gösterilmiştir . Servikal sıvı, spermin servikste serbestçe yüzmesini sağlamak için hayati önem taşır.

Sağlıklı bir hamileliğe sahip olmak   , servikal sıvısı çok az olan veya olmayan kadınlar için daha zordur, çünkü sperm hareket etmekte güçlük çeker ve spermin kendini sürdürmesi için arkadaşça bir ortam olmayabilir. Çuha çiçeği yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

Çuha çiçeği yağ asitleri, kas dokusunun kasılmasına ve gevşemesine neden olur ve bu, uterus kaslarını hamilelik için hazırlar.

 

  1. Akne tedavisinde çuha çiçeği yağı

Hormonal sivilce birçok insan için, özellikle de ergenlik döneminde dalgalanan hormonlarla uğraşan gençler için zahmetli olabilir. Hormonal bir dengesizlik, hem gençlerde hem de yetişkinlerde akneye yol açabilir ve birçok kişi aknenin doğal olarak tedavi edilebileceğinin farkında değildir .

Omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitlerinin sağlıklı kaynaklardan (çuha çiçeği yağı gibi) uygun bir şekilde alınması aknenin üstesinden gelmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Bu yağ asitleri ayrıca hücre yapısında, sinir fonksiyonunu iyileştirmede ve cilt elastikiyetini arttırmada rol oynar.

 

  1. Saç Dökülmesi

 

Çuha çiçeği yağı saç büyümesini ve kalitesini artırmak için yardımcı olur.

Çuha çiçeği yağını saç derisine ve saça doğrudan uygulayabilirsiniz. Zengin ve nemlendirici bir maske olarak 30 dakika bekletin ve ardından normalde yaptığınız gibi saçınızı yıkayın.

 

  1. Cilt Sağlığı için çuha çiçeği yağı

 

Çuha çiçeği yağının kızarıklık, sıkılık, pürüzlülük ve yorgunluk direnci gibi cilt dokularında yaşa bağlı yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yardımcı olabileceği henüz tam kanıtlanmasada bilinmektedir.

 

Egzama genellikle gıdalara , kimyasal maddelere veya parfüm veya sabun gibi diğer maddelere karşı alerjik bir tepkiden kaynaklanır.Çalışmalar, çuha çiçeği yağının kaşıntı, kızarıklık ve ödem gibi birçok egzama semptomunun giderilmesinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamaktadır .

Sedef hastalığı, cilt hücreleri çok hızlı bir şekilde çoğaldığında ortaya çıkar, bu da cildin altındaki beyazımsı pullarla kaplı şişkin yamalar ile sonuçlanır. Çuha çiçeği yağı yararı, sedef hastalığının doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olma kabiliyetidir

  1. Romatoid Artrit

 

Romatoid artrit  , her iki el, her iki el bileği veya her iki diz gibi, vücudun her iki tarafındaki eklemlerde ortaya çıkan bir tür kronik artrittir. Romatoid artritin nedeni, genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin bir kombinasyonudur.

Bazı çalışmalar çuha çiçeği yağının, romatoid artrit için uygun bir doğal ilaç olabileceğini göstermektedir . Yapılan bir çalışmada, abiye çuha çiçeği yağının 49 kişi üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Elde edilen veriler, çuha çiçeği yağı alan katılımcıların yüzde 94’ünün ağrı ve sabah tutukluğu dahil olmak üzere hastalıkla ilişkili semptomlarda belirgin bir iyileşme bildirdiğini tespit etti

 

  1. Osteoporoz

 

Çuha çiçeği yağı almak, balık yağı ve kalsiyum ile birlikte osteoporozu olan yaşlılarda kemik kaybını azaltıyor ve kemik yoğunluğunu arttırıyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz