Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Çubuk Tarçının Faydaları

Çubuk Tarçının Faydaları

Çubuk Tarçının Faydaları

Çubuk tarçın veya kabuk tarçın, geleneksel olarak birçok antik kültür tarafından kullanılan bir bitkidir. Çubuk tarçın faydaları, gastrointestinal problemler, idrar enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmek gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ve dikkat çekici anti-mantar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bazı çalışmalar, Tarçın’ın diyabet hastalarının şekeri daha iyi metabolize etmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Çubuk Tarçın Nedir ?

Gerçek tarçın veya Cinnamomum Zeylanicum , Sri Lanka’ya özgü küçük yaprak dökmeyen bir ağacın iç kabuğudur ve eski Mısır’da mumyalama için kullanılmıştır. Ayrıca bozulmayı önlemek için gıdaya eklenmiştir.

Kabuk Tarçının Faydaları ;

Mide bulantısını yatıştırır

Tarçın özleri, gastrointestinal problemleri tedavi etmek ve mideyi sakinleştirmeye yardımcı olmak için tıbbi olarak kullanılmıştır. Tarçın, geleneksel olarak ishal ve sabah bulantısıyla mücadele etmek için kullanılan bağırsak gazının parçalanmasına yardımcı olan bir gaz gidericidir .

Bazı hayvan çalışmaları, tarçının aşırı gazın neden olduğu hafif karın rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Şişkin dispepsi, mide bulantısı olan dispepsi, bağırsak kolik ve soğuk ve zayıflatılmış durumlarla ilişkili sindirim atonisinde kullanılır. Bulantı ve kusmayı hafiflettiği bilinmektedir ve hafif büzülmesinden dolayı özellikle infantil ishal için kullanılır.

Çubuk Tarçın İdrar yolu enfeksiyonlarını temizler

Çalışmalar, Tarçın’ın idrar yolu enfeksiyonlarının (Escherichia coli bakterileri) ve vajinal mantar enfeksiyonlarından (Candida albicans) sorumlu mantarın “tamamen bastırdığını” gösterdi.

Tarçın diyabetlilerin daha az insülin kullanmasını sağlar

Bazı çalışmalar, Tarçın’ın diyabet hastalarının şekeri daha iyi metabolize etmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Yetişkin başlangıçlı (Tip II) diyabette pankreas insülin üretir, ancak vücut kan şekerini parçalamak için onu verimli bir şekilde kullanamaz.

Bir çalışma , Tarçın’ın insülinin glikozu metabolize etme yeteneğini geliştirdiğini ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu buldu . Tarçın, anti-oksidan glutatyonu ve MHCP (metilhidroksi kalkon polimer) adı verilen bir flavonoid türü içerir. Tarçının, yağ hücrelerini, şeker metabolizmasını düzenleyen ve böylece kandaki glikoz seviyesini kontrol eden hormon olan insüline daha duyarlı hale getirdiğine inanılmaktadır.

Tarçın Suyu Zayıflatırmı ?

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma özelliği gösteren tarçınlı su ile sağlıklı ve kolay kilo verebilirsiniz.Tarçınlı su nasıl yapılır ? Bunun için bir bardak kaynar suyun içine bir adet çubuk tarçın ekleyip 15 dakika dinlenmeye bırakın.Tarçının yağ yakıcı özelliğinden yararlanmak için içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Her gün aç karına 2 bardak içebilirsiniz

Sindirime yardımcı olur

Tarçın , sindirim sistemini uyarır, zayıf sindirim, kolik, ishal, bulantı ve kusma ve gerginlikte faydalıdır. Tanenler burun kanamasında, adet dönemleri ve ishal ve nezle tıkanıklığını gideren büzücü bir etkiye sahiptir. Tarçın, bulantıyı hafifletmeye yardımcı olan kateşinler adı verilen bileşikler içerir . Tarçın kabuğundaki uçucu yağ, sindirim sırasında yağları parçalayarak vücudun yiyecekleri işlemesine yardımcı olabilir.

Hastalığa neden olan birçok mantar ve virüsü öldür

Hayvan çalışmalarında, tarçın yağı ve tarçın özütünün mantar önleyici, antibakteriyel ve anti-parazitik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin, tarçının Candida albicans, vajinal maya enfeksiyonları ve pamukçuk (oral maya enfeksiyonu), Helicobacter pylori (mide ülserlerine neden olan bakteriler) ve hatta bitlerden sorumlu mantarlara karşı aktif olduğu bulunmuştur.

 

 

Çubuk Tarçın Ağrıları Giderir

Tarçın, prostaglandin inhibe edici etkisi nedeniyle bir ağrı kesici olarak kabul edilir. Günde iki fincan tarçın çayı içmek size ağrılara karşı bir rahatlama sağlar.

Soğuk Algınlığı ve Gribin Giderilmesi

Hindistan ve Avrupa’da tarçın, geleneksel olarak, zencefil ile birlikte “soğuk havalar” gibi koşullar için bir ısınma bitkisi olarak alınmıştır. Bitki , özellikle parmaklar ve ayak parmaklarında dolaşımı uyarır ve artrit için kullanılmıştır. Tarçın ayrıca ağrıyan kaslar ve soğuk algınlığı ve grip gibi diğer viral durum belirtileri için geleneksel bir ilaçtır .

Çubuk Tarçın Zararları

Tarçın kabuğu genellikle uygun miktarlarda kullanmak güvenlidir, ancak alerjik cilt döküntüleri veya mukoza reaksiyonları mümkündür. Tarçın zaman zaman astım geliştirdi ve bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterdi. Çok miktarda tarçın kabuğu tehlikeli sinir sistemi reaksiyonlarına neden olabilir.

Kullanmayın:

Hamilelik sırasında tarçın hormon dengesizliği yaratabilir.Çok sık kullanmamaya özen gösterin

Karminatif etki nedeniyle mide veya bağırsak ülseri yaşıyorsanız , Çubuk tarçın kullanmayın.

Diğer kalıtsal problemleriniz veya başka bir rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Çubuk tarçın hangi hastalıklara iyi gelir

Karın Ağrısı, artrit, astım, sırt ağrısı, şişkinlik, bronşit, kandida, kolera, soğukluk veya soğuk algınlığı ile ağrı, terleme ama soğuk cilt, kabızlık, koroner problemler, ishal, sindirim tahrişi, dismenore, aşırı adet kanaması, ateş, şişkinlik, mide bozukluklar, hemoroidler, hipertansiyon, hazımsızlık, bulantı, nefrit, parazitler, pasif gastrik / pulmoner / bağırsak / böbrek kanaması, sedef hastalığı, mide rahatsızlığı, genetik siğiller.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz