Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Corona Virüs Sıkça Sorulan Sorular

Corona Virüs Sıkça Sorulan Sorular

Corona Virüs Sıkça Sorulan Sorular

Corona virüsün kaynağı nedir. Corona virüs nerede çıktı ?

Coronavirüsler geniş bir virüs ailesidir. Bazıları insanlarda hastalığa neden olur ve diğerleri köpek ve kedi koronavirüsleri gibi sadece hayvanları enfekte eder. Nadiren, hayvanları enfekte eden hayvan koronavirüsleri insanları enfekte etmek için ortaya çıkmıştır ve insanlar arasında yayılabilir. Bunun COVID-19’a neden olan virüs için meydana geldiğinden şüpheleniliyor. Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS), hayvanlardan kaynaklanan ve daha sonra insanlara yayılan koronavirüslerin diğer iki örneğidir.

Bu virüs ilk olarak Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde tespit edildi. İlk enfeksiyonlar canlı bir hayvan pazarına bağlandı, ancak virüs şimdi kişiden kişiye yayılıyor. Kişiden kişiye yayılmanın bir süreklilik içinde olabileceğini unutmamak önemlidir. Bazı virüsler oldukça bulaşıcıdır (kızamık gibi), diğer virüsler ise daha azdır.

Corona virüs belirtileri

En sık görülen belirtiler yüksek ateş , solunum sıkıntısı yani alt ve üst solunum yolu problemleri,  öksürük ve mavimsi dudaklar veya yüz

Havalar ısınınca corona virüs salgını duracak mı ?

Hava ve sıcaklığın COVID-19 yayılımını etkileyip etkilemediği henüz bilinmemektedir. Soğuk algınlığı ve grip gibi diğer bazı virüsler, soğuk havalarda daha fazla yayılır, ancak bu, diğer aylarda bu virüslerle hasta olmanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Şu anda, hava ısındığında COVID-19’un yayılımının azalıp azalmayacağı bilinmiyor. Bulaşma, şiddet ve COVID-19 ile ilişkili diğer özellikler hakkında daha fazla şey öğrenilecek ve araştırmalar devam etmektedir.

 

Corona virüsüne yakalanan biri hastalığı başkasına bulaştırabilirmi ?

COVID-19’a neden olan virüs insandan insana yayılıyor . COVID-19 ile aktif olarak hasta olan biri, hastalığı başkalarına yayabilir. Bu nedenle CDC, bu hastaların daha iyi olana ve artık başkalarına bulaşma riski oluşturmayana kadar hastanede veya evde (ne kadar hasta olduklarına bağlı olarak) izole edilmelerini önerir.

Birinin aktif olarak ne kadar hasta olduğu değişebilir, bu nedenle birisinin izolasyondan ne zaman serbest bırakılacağına dair karar, doktorlar, enfeksiyon önleme ve kontrol uzmanları ve halk sağlığı yetkilileri ile istişare edilerek ve her durumun ayrıntılarını göz önünde bulundurmayı içerir. hastalık şiddeti, hastalık belirtileri ve semptomları ve o hasta için laboratuvar test sonuçlarına bağlı olarak gereken teşhis konulur.

Corona virüsü kapan kişi ne zaman normal hayatına döner ?

  • Hasta, ateş düşürücü ilaçlar kullanmadan ateşsizdir.
  • Hasta artık öksürük dahil semptomlar göstermiyor.
  • Hasta, en az 24 saat arayla toplanan en az iki ardışık solunum örneği üzerinde negatif test yapmıştır.

İzolasyondan serbest bırakılan birinin başkalarına enfeksiyon riski oluşturduğu düşünülmez.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz