Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları

Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları

Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları

Çörek otu yağı tarihçesi

Siyah tohumların insanlık tarafından ne kadar süre kullanıldığını perspektif olarak ifade etmek için, örneğin, “kara kimyon tohumlarının ölüm hariç her şeyi tedavi edebileceğini” söyleyen ve bunun doğal bir dergi olarak kabul edildiğini söyleyen Hz. saati.

Ya da Eski Ahit’in (özellikle de Isaiah C27’nin kitabı) metinlerdeki siyah kimyon tohumlarından bahsettiği gerçeği, dünyanın birçok yerinde hikayeli bir geçmişi olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, yolculuğu Orta Doğu’da başlamıştı, Güneydoğu Asya’da dünyanın yarısı olduğu yerlerin yarısı kadar uzundu.

Oradan, Çin ve Moğolistan dahil olmak üzere Asya’nın kuzey bölgelerine, ardından Avrupa’ya ve ardından Orta Doğu’ya yöneldi. Her ne kadar ekilmekte ve “sadece” kullanıldığına dair kanıtlar, yaklaşık iki bin yıl öncesine dayanıyor olsa da, şansı bundan çok önceleri olmuştu, ancak belgelenmemişti.

Diğer tüm tohumlar olduğu gibi, siyah tohumlar bağımsız bir şekilde büyümezler, daha çok Ranunculaceae familyasına ait yıllık çiçeklenme çalıları tarafından elde edilen meyvelerin içinde yetişirler. Bitki Binom adını Nigella Sativa taşır ve bugün dünyanın birçok yerinde, özellikle Avrupa ve Kuzey Afrika’da yetiştirilmektedir.

Çörek otu Yağı Yararları ve Kullanım Alanları

Şimdi, iyi kısmın zamanı geldi, çörek otu yağı için bulabileceğiniz neredeyse sonsuz kullanım sayısı. Çörek otu yağı sizi rahatsız edecek şeyleri hafifletmede çok etkili olsa da, gerçekçi olmak ve mantıksız tedaviler beklememek önemlidir. Çok sayıda yılan yağı satıcısı size kara tohum yağının kanseri ve benzerlerini iyileştireceğini söyleyecektir, ancak bu kesinlikle sorumsuz ve doğru değil. Kanserli bir büyümenin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir mi? Büyük olasılıkla. Ancak, durumu tekrarlanabilir bir şekilde iyileştirebileceği ihtimali çok düşük.

Bu düşünceyle, bu yağın bizim için neler yapabileceğini kontrol edelim.

  1. Anti-mantar Özellikleri

Mantar enfeksiyonlarının çoğunluğu cilt üzerinde yüzeysel olarak ortaya çıkma eğiliminde olsa da, mantar enfeksiyonları hala vücutta sistematik olarak ortaya çıkabilir. Normal şartlar altında içimizde yaşayan Candida gibi küçük mantar kolonileri olabilir, ancak bağışıklık sisteminin dost probiyotik bakterileri onları kontrol altında tutma konusunda iyi bir iş çıkarır. Bu, özellikle vajinal kanalda Candida albicanları olan kadınlarda geçerlidir.

Maya enfeksiyonları, vücuttaki yararlı bakteri kültürlerini ayırt etmeden öldürerek antibiyotik kullanımının ardından sıklıkla ortaya çıkar ve bu mantarların sayıca hızla artmasına ve hastalıklara neden olmasına neden olur.

Çörek otu yağı tüketimi, bu mantarların hücre çeperlerinin oluşumunu engelleyerek koruyucu mekanizmalarından birini etkin bir şekilde gidermeye yardımcı olur. Buna karşılık öldürmek ve kontrol altına almak çok daha kolay. Yağ ayrıca, penetre edilmesi zor olan derin ayak tırnağı enfeksiyonları hariç lokalize mantar enfeksiyonları için topikal olarak da uygulanabilir.

  1. Alerjileri Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Mevsimsel alerjileri olan kişilerde genellikle günlük alerjenlere reaksiyonu tetikleyen, kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve sulu gözlere neden olan aşırı duyarlı bağışıklık sistemleri bulunur. Astımlılarda bu, akciğerlerde bronkospazmaya neden olma ve solunum zorluğunu tetikleme açısından ciddi olabilir.

Çörek otu yağı, bağışıklık sisteminin toz gibi kritik olmayan alerjenlere karşı duyarlılığını azaltmaya yardımcı olan immünomodülatör fonksiyonlara sahiptir. Bu amaca yönelik günlük diyet takviyesi olarak etkili bir şekilde kullanılabilir, ancak hızlı hareket eden inhalatörün veya doktorunuz tarafından belirtilen diğer ilaçların yerini almamalıdır.

  1. Akne Yönetimi İçin

Uyarı bir kelime – Şiddetli yağ akne varsa kara tohum yağı sizin için işe yaramaz. Ancak, hafif ila orta şiddette sivilce yönetimi için harikalar yapabilir.

Sivilce bileşenlerinden biri enfektif, diğeri enflamatuardır. Çörek otu yağı, iltihabı azaltabilecek ve lokal olarak uygulandığında bakterisit etki gösterebilecek özelliklere sahiptir.

Sayaç sivilce bazlı preparatların çoğu cilde dehidre olan ve lapa lapa kuru lekelerle sonuçlanan bileşenler kullanır. Akne sivilcelerini azaltmak için hızlı bir düzeltme uygulamak yerine nemlendirme özellikleri cildinizin kalitesini ve esnekliğini arttırmaya çalıştığı için çörek otu yağı kullanımında bir sorun yoktur.

  1. Doğurganlığı Artırabilir

Günlük olarak temas ettiğimiz çevresel toksinler ve sahte östrojenlerin çeşitliliği, insan türünün genel verimliliğini kesinlikle olumsuz yönde etkiledi. Son 50 yılda genç erkeklerin ortalama testosteron seviyelerinde hızlı bir düşüş yaşanmış, suçlama bugün yaygın olarak birçok yapay bileşiğin omuzlarına sıkıca yerleştirilmiştir.

Zayıf beslenme, özellikle erkeklerde doğurganlığın azalmasında büyük rol oynar, ancak diyetteki bu eksiklikleri neyse ki düzeltmek de en büyük gelişmeleri sağlar.

Daha önce belirtildiği gibi, kara tohum yağı, vücudun testosteron sentezini kolaylaştırması için ihtiyaç duyduğu makul miktarda doymuş ve tekli doymamış yağlar içerir. Evet, diğer zayıf beslenme seçenekleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte yüksek yağ tüketimi kardiyovasküler riski büyük ölçüde arttırırken, bu temel besin maddelerinin kısıtlanması da kötü haberlere yol açıyor.

Çörek otu yağı, testosteron ve söz konusu sperm üretiminde sperm ve okside edici stresi azaltmaya yardımcı olabilecek ümit verici Thymoquinone gibi birkaç doğal antioksidan bileşiği içerir.

Yalnız kullanıldığında, kara tohum yağı bozulmuş doğurganlığı, düşük testosteron ya da düşük sperm sayısını düzeltemeyebilir, fakat mantıklı bir diyete yardımcı olarak kullanıldığında kesinlikle katkıda bulunur.

  1. Doğal İshal Tedavisi

Çörek otu yağı, gerçek bir antidiarreal ajan değildir, çünkü sadece sulu dışkılara kütle katkısı sağlamak veya suyun yeniden emilimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bakteriyel kökenli ishali rahatlatmaya yardımcı olmak için paha biçilmez olabilir.

Sanitasyonun zayıf olduğu ve içme suyuna temel erişimin bulunmadığı ülkelerde ishal hastalığı yaygın ve ölümcül. Çörek otu yağı takviyeli bir diyet (çörek otu artık Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde düşük gelirli ülkelere özgüdür, bu tür hastalığın yaygın oldu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz