Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Yazımıza peygamber efendimizin (asm) bir hadisi şerifi ile başlayalım. “Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.”

Hadistende anlaşılacağı gibi çörek otunun faydaları oldukça fazladır. Bu sebepten yazımız biraz uzun olacak.

Çörek otu ve Çörek otu yağı

 

Çörek otunun sahip olduğu birçok harikayı öğrendiğinizde, çörek otu yağının tohumlardan temelde farklı olduğunu anlayacaksınız.

 

Çörek otu yağı genellikle tohumlardan bir sıkıştırma prosedürü ile elde edilir, soğuk eksprese edilmiş yağlar daha yararlıdır. Çünkü ısı ekstraksiyonu ile yapılan çörek otu yağı içindeki birçok bileşiği bozabilir. Yüksek saflıkta çörek otu yağları tipik olarak taşıyıcı yağlarla seyreltilmiş olanlardan daha koyu renklidir. Çörek otu yağı tüketim için güvenli olan daha koyu renkli yağların alınması genellikle tavsiye edilir.

 

Çörek otu yağı besin değerleri

 

Çörek otu yağı, genel Omega-3 profili düşük olmasına rağmen, büyük oranda yağ asidi içerir . Daha ziyade, kalp sağlığını destekleyen zengin bir doymamış yağ kaynağıdır (yaklaşık% 58), geri kalanı, bu bağlamda son derece faydalı olmasını sağlayan, testosteron hormonunun sentezinde çok önemli olan doymuş ve tekli doymamış yağlardır. Bu bir yana, çörek otunun aşağıdaki besin değerlerine göz atalım.

 

Protein -210 ug / g

Tiamin – 16ug / g

Riboflavin – 1 ug / g

Piridoksin – 5ug / g

Niasin – 60 ug / g

Folat – 610 IU / g

Kalsiyum – 1.8 mg / g

Demir – 110 ug / g

Bakır – 20 ug / g

Çinko -60 ug / g

Fosfor -5.3 mg / g

 

Uçucu bileşeni (çörek otu yağı, aynı zamanda uçucu bir yağ olarak da bilinir) biyolojik olarak aktif olan fito-bileşiklerinden aşağıdakileri bulabilirsiniz.

 

Timokinon (TQ)

Timohidrokinon (THQ)

Nigellone

dithymoquinone

Eugenol

Timol

karvakrol

4-Terpineol

D-Citronellol

D-Limonen

P-simen

 

Çörek otu Yağı Yararları ve Kullanım Alanları

 

Şimdi, çörek otu yağı faydaları nelerdir göz atalım. Çörek otu yağı sizi rahatsız edecek şeyleri hafifletmede çok etkili olsa da, gerçekçi olmak ve mantıksız tedaviler beklememek önemlidir. Kanserli bir büyümenin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir mi? Kuvvetle muhtemel. Ancak, kanseri yenme olasılığı çok düşüktür.Bunu göz önünde bulundurarak, bu yağın bizim için neler yapabileceğini kontrol edelim.

 

 1. Anti-mantar Özellikleri

 

Mantar enfeksiyonlarının çoğunluğu cilt üzerinde yüzeysel olarak ortaya çıkma eğiliminde olsa da, mantar enfeksiyonları hala vücutta sistematik olarak ortaya çıkabilir.

Maya enfeksiyonları, vücuttaki yararlı bakteri kültürlerini ayırt etmeden öldürerek antibiyotik kullanımının ardından sıklıkla ortaya çıkar ve bu mantarların sayıca hızla artmasına ve hastalıklara neden olmasına neden olur.

 

Çörek otu yağı tüketimi, bu mantarların hücre çeperlerinin oluşumunu engelleyerek koruyucu mekanizmalarından birini etkin bir şekilde gidermeye yardımcı olur. Yağ ayrıca, penetre edilmesi zor olan derin ayak tırnağı enfeksiyonları hariç lokalize mantar enfeksiyonları için sorunlu bölgeye sürülerek uygulanabilir.

 

 1. Alerjileri Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Mevsimsel alerjileri olan kişilerde genellikle günlük alerjenlere reaksiyonu tetikleyen, kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve sulu gözlere neden olan aşırı duyarlı bağışıklık sistemleri bulunur. Astımlılarda bu, akciğerlerde bronkospazmaya neden olma ve solunum zorluğunu tetikleme açısından ciddi olabilir.

 

Çörek otu yağı, bağışıklık sisteminin toz gibi kritik olmayan alerjenlere karşı duyarlılığını azaltmaya yardımcı olan immünomodülatör fonksiyonlara sahiptir. Bu amaca yönelik günlük besin takviyesi olarak etkili bir şekilde kullanılabilir, ancak hızlı hareket eden inhalatörün veya doktorunuz tarafından belirtilen diğer ilaçların yerini almamalıdır.

 

 1. Çörek otu yağı ile Akneleri yok edin

 

Cildinizde şiddetli yağ, akne varsa çörek otu yağı sizin için işe yaramaz. Ancak, hafif ila orta şiddette ise çörek otu yağının cilde faydaları oldukça fazladır.

 

Sivilce bileşenlerinden biri enfektif, diğeri enflamatuardır. Çörek otu yağı, iltihabı azaltabilecek ve lokal olarak uygulandığında bakterisit etki gösterebilecek özelliklere sahiptir.

 

Sivilce bazlı preparatların çoğu cilde dehidre olan ve lapa lapa kuru lekelerle sonuçlanan bileşenler kullanır. Akne sivilcelerini azaltmak için hızlı bir düzeltme uygulamak yerine nemlendirme özellikleri cildinizin kalitesini ve esnekliğini arttırmaya çalıştığı için çörek otu yağı kullanımında bir sorun yoktur.

 

 1. Çörek otu yağı doğurganlığı artırabilir

 

Günlük olarak temas ettiğimiz çevresel toksinler ve sahte östrojenlerin çeşitliliği, insan türünün genel verimliliğini kesinlikle olumsuz yönde etkiledi. Son 50 yılda genç erkeklerin ortalama testosteron seviyelerinde hızlı bir düşüş yaşanmıştır.

Zayıf beslenme, özellikle erkeklerde doğurganlığın azalmasında büyük rol oynar.

Daha önce belirtildiği gibi, çörek otu yağı, vücudun testosteron sentezini kolaylaştırması için ihtiyaç duyduğu makul miktarda doymuş ve tekli doymamış yağlar içerir. Çörek otu yağı, testosteron ve söz konusu sperm üretiminde sperm ve okside edici stresi azaltmaya yardımcı olabilecek ümit verici Thymoquinone gibi birkaç doğal antioksidan bileşiği içerir.

Tek başına çörek otu yağı bozulmuş doğurganlığı, düşük testosteron ya da düşük sperm sayısını düzeltemez, Fakat mantıklı bir diyete yardımcı olarak kullanıldığında kesinlikle katkıda bulunur.

 

 1. Doğal İshal Tedavisi

 

Çörek otu yağı, gerçek bir antidiarreal ajan değildir, çünkü sadece sulu dışkılara kütle katkısı sağlamak veya suyun yeniden emilimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bakteriyel kökenli ishali rahatlatmaya yardımcı olmak için paha biçilmez bir yağdır.

 

 1. Kalp Sağlığını Destekler

 

Düzenli çörek otu yağı tüketimi, aynı anda çalışan birkaç mekanizma sayesinde sağlıklı kalp fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olabilir. Örneğin, yağda bulunan primer yağ tipi, kalp için en faydalı olan ve kalp hastalığına bağlı risk faktörlerinin gelişimini azaltabilecek olan çoklu doymamış çeşittir.

 

Buna ek olarak, çörek otu yağı, tüketildiğinde potansiyel kolesterol düşürücü etkilere sahip bitki bazlı bileşikler olan fitosterollere sahip olduğu bilinmektedir. Birçok doğal kolesterol destek formülasyonu bu bileşiklerden yararlanır ve bunu orta derecede başarı ile yapar.

 

Çörek otu yağı da sağlıklı kan damarı esnekliğini desteklemeye yardımcı olabilir, bu da kan hacmindeki veya kan basıncındaki değişiklikleri daha kolay tolere edebilecekleri ve sonuç olarak zarar görmeyecekleri anlamına gelir.

 

 1. Yaşlanmayı geciktirir

 

Erken yaşlanmanın ilk belirtisi, bireyin hala kronolojik olarak genç olarak kabul edilmesine rağmen, gözle görülür şekilde hasar görmüş veya yıpranmış görünen cilttir. Cildin erken yaşlanmasına katkıda bulunan bir numaralı faktör, zayıf beslenme veya aşırı güneşe maruz kalma sonucu oluşan yüksek oksidatif stres yüküdür.

 

Çörek otu yağı sağlıklı yaşlanmayı desteklemekte yardımcı olabilir, çünkü ağız yolu ile alınabilir veya cilde masaj olarak uygulanır. Zengin antioksidan içeriği, amino asitlerin mevcudiyeti ile birleştiğinde, bu amaç için uygun hale getirmektedir.

Çörek otu yağı cilt yüzeyinde nemin buharlaşmasını sınırlayan bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur.

Cilt doğal olarak iyileşirken kırışıklıkların, ince çizgilerin ve renk bozulmalarının azaldığını görürsünüz.

 

 1. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Çörek otu yağı, aşırı hücresel mutasyonların meydana gelmesini önlemek için arayışında bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilecek güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

 

Oksidatif stresi azaltmak için çörek otu yağı kullanarak ve ardından meydana gelen enflamatuar süreçlerin sayısını azaltarak bağışıklık sisteminin mücadelesini desteklemeye yardımcı olabilirsiniz.

Yağın cilde uygulanması, aşırı güneş ışığına maruz kalmanın neden olduğu cilt kanseri riskinin azaltılmasını da destekleyebilir.

 

 1. Sağlıklı Saç Büyümesini Destekler

 

Saçlarınız ve saç deriniz aşırı stres ve iltihaplanma rahatsızlıklarından muaf değildir, genellikle kaşıntılı lekeler, saçların incelmesi, kuru ve kayıtsız saçlar ve hatta saç dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

Çörek otu yağı, nemlendirmeyi artırdığı saç derisinde bağımsız olarak kullanılabilir, saç kalitesinin gelişmesini destekleyebilir ve hatta sağlıklı saç büyümesini engelleyebilecek enfeksiyonları engellemeye yardımcı olabilir.

 

 1. Kas spazmları azaltmaya yardımcı olabilir

 

Çörek otu yağının iltihaplanan veya sık sık kramp yaşayan kaslara lokal olarak uygulanması, durumun düzeltilmesine yardımcı olabilir, çünkü yağ aşırı kasılmayı azaltabilecek voltaj kapılı kanalları aktive edebilir.

 

 1. Diş Ağrısının Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Çörek otu yağının, diş ağrısının neden olabileceği zonklama ağrısını azalttığı bilinmektedir.

 

 1. Karaciğer Sağlığını Destekler

 

Karaciğer, vücudumuzdaki en zararlı toksinlerin bir kısmını günlük olarak işlediği için şiddetli strese alışkındır.Bununla birlikte, hastalık bu organın verimliliğini azaltabilir, zararlı metabolik ürünlerin birikmesine neden olabilir veya karaciğerin kendi kendine yaralanmasına neden olabilir.

Çörek otu yağı tüketimi, karaciğer enzim fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir ve özellikle hastalıktan sonra veya bir süre alkol kullanan kişilerde karaciğerin doğal iyileşmesini destekleyebilir.

 

 1. Diyabetin Önlenmesi ve Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Düzenli çörek otu yağı tüketimi , pankreasta bulunan ve insülin üretiminden sorumlu olan bir miktar beta hücrenin yenilenmesine yardımcı olabilir .

 

Bu, bireylerin genellikle beta hücre hasarı sonucu bozulmuş insülin üretiminden muzdarip olduğu tip I diyabetin yönetiminde veya önlenmesinde son derece yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak,kandaki aşırı insülin varlığını azaltabildiği için tip II diyabetiklerde de son derece yararlı olabilir.

 

 1. Kilo kaybı için çörek otu yağı

 

Çörek otu yağı zayıflatırmı ? Çörek otu yağı üzerine yapılan ön çalışmalar, kilo verme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bunun için en etkili doğal yollardan biri olduğunu ortaya koydu.

 

Kan glukoz seviyelerini optimize etme, insülin sekresyonunu dengeleme ve karbonhidrat metabolizmasını destekleme yeteneğinin kilo verme konusunda birincil rol oynaması olasılığı yüksektir.

 

 1. Sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olabilir

 

Sedef hastalığı, erken cilt hücrelerinin yüzeye hızlı göç etmesiyle karakterize, ciltte iltihaplı, sızıntı veya hatta ağrı gibi görünebilecek kalın pullu kümelenmelere neden olan bir cilt hastalığıdır. Çörek otu yağının anti-enflamatuar etkileri, göç hızını da azaltarak lokalize enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Cildi nemlendirme kabiliyeti kuruluğu ve tahrişi azaltır, böylece kaşıntıya teşvik edilmezsiniz.

 

 1. Depresif Nöbet Bozukluğuna Yardımcı olabilir

 

Kasılma nöbetleri olarak bilinen türler, bazen diyet modifikasyonu dahil olmak üzere alternatif tedavilerin kullanımı ve hatta çörek otu yağı kullanımıyla hafifletilebilir.

 

 1. Safra Kesesi Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

 

Safra kesesi taşları genellikle çözünmeyen tortular oluşturduğunda ve tıkanmaya neden olduğunda, bazen yağların sindirimini bozduğunda safra kanallarında veya safra kesesinde oluşur.

Çörek otu yağı, safra asitlerinin üretimi de dahil olmak üzere sindirim sürecini uyararak korunmada yardımcı olur.

 

 1. Böcek ısırıklarının tedavisi

 

Çörek otu yağının antienflamatuar etkileri, kaşıntı ve donuk ağrıyı gidermek için kullanılmaktadır.

 

 1. Doğal Böcek Kovucu

 

Çörek otu yağı, doğal sitronellole sahiptir, toksik olma korkusu olmadan evinizde kullanılabilecek etkili bir böcek kovucudur.

 

 1. Romatizma Ağrılarına Yardımcı Olabilir

 

Çörek otu yağı ağrının yönetimine yardımcı olarak eklemlere uygulanabilir.Bununla birlikte, vazelin ile karıştırarak uzun süreli etki için merhem haline getirebilirsiniz.

 

 1. Ağız Sağlığının Geliştirilmesine Yardımcı Olabilir

 

Ağız ve ağız boşluğunun sağlığını desteklemeye yardımcı olmak için çörek otu yağı da kullanılabilir.

Diş macunu ile çörek otu yağını karıştırıp dişleri fırçalayabilirsiniz.Bu, bakteriyel aşırı büyümeyi önlemeye ve ağız kokusu (kötü nefes) yönetmeye yardımcı olacaktır.

 

Not ; Çörek otu yağı alırken soğuk pres çörek otu yağı almaya özen gösterin.Çörek otu yağının zararları yoktur.Ama unutmayınki herşeyin aşırısı zarardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz