Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz yağı inanılmaz sağlık yararları ile doludur. Bu faydalardan bazıları aterosklerotik plakların gelişimini azaltmak, saç dökülmelerini önlemek, kan şekeri yönetmek, sedef hastalığını yönetmek ve erkeklerde doğurganlığı arttırmaktır. Diğer faydalar arasında beyin fonksiyonlarını iyileştirmek, kanser riskini azaltmak, iyi uyumaya yardımcı olmak, kemik sağlığını teşvik etmek ve migren ataklarının sıklığını azaltmak yer alıyor. Ayrıca kırışıklıkları önlemek ve sağlıklı bir cilt sağlamak için de faydalıdır .

 

Ceviz Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

 

Peki ceviz yağı nelere iyi gelir ceviz yağı zayıflatırmı makalemizi okumaya devam edin.

 1. Aterosklerotik Plakların Gelişimini Azaltır

 

Aterosklerotik plak, vasküler bir hasara cevaben kötü kolesterol, yüksek yağ alımı, insülin fonksiyonu ve enflamatuar süreçlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Ceviz yağı, LDL taşıma proteini seviyelerini düşürmek için etkili olan, kolesterol içermeyen çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin oldukları için bu birikintileri azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kalbin ve damarların sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir senaryodur.

 

 1. Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olabilir

 

Ceviz yağı içinde, saç derisine topikal olarak uygulandığında saç köklerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi miktarda potasyum vardır. Birçok saç dökülmesi vakası foliküllerin besleyici ve oksijensiz açlıklarından kaynaklanır, bu da ölüm veya uyuşukluklarına neden olur. Nemlendirici özellikleri ( E Vitamini ve yağ içeriği sayesinde ) ayrıca saç büyümesi için elverişli bir ortamdan daha azına neden olabilecek saç derisi rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur ve kepek tedavisine yardımcı olabilir.

 

 1. Kan şekeri yönetimine yardımcı olur

 

Zaten şeker hastasıysanız veya kan şekeri seviyesini düşürmeye çalışırken, ceviz yağı size yardımcı olabilir. Birincisi, yağ içeren yemekler, glikozun kan dolaşımına emilimini yavaşlatır ve insülin çivisini herhangi bir anda azaltır. Ek olarak, ceviz yağı, pankreasın adacık hücrelerinin zamanında insülin üretmeyi zor bulduğu durumlarda insülin sentezini artırmak için uyarıcı etkilere sahiptir.

 

 1. Sedef hastalığı için ceviz yağı

 

Psoriasis, cildin yamalı pullu bölgeleri olarak ortaya çıkan cildin kurumasına neden olan kronik bir otoimmün hastalıktır. Cildi nemlendirerek, ceviz yağı hastalıkla ilişkili kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur ve açık ülserlerin gelişmesi olasılığını azaltabilir. Ceviz yağının viskozitesi nedeniyle, gece uygulanması ve sabahları uyandıktan sonra yıkanması tavsiye edilir.

 

 1. Erkek Doğurganlığını geliştirir

 

Ceviz yağı aslında erkek kısırlığının yönetiminde çok yararlı bir araçtır, çünkü başarılı bir hamilelik olasılığını önemli ölçüde artıran birkaç doğurganlık parametresini iyileştirir. Birincisi, sperm sayısını artırırken aynı zamanda hareketliliğini ve genel morfolojisini de geliştirir. Anormal şekilli spermlerin dişi yumurtaya girmesi ve kaynaşması zor bir zamana sahiptir ve serviksin aşağısındaki yolculukta bile hayatta kalma eğilimindedir. Bu yağ aynı zamanda kan akışını da iyileştirir, bu da daha güçlü ereksiyonlar sağlar.

 

 1. Beyin İşlevini Geliştirebilir

 

Ceviz yağı bilişsel işlevlerin korunmasına yardımcı olmak, çeşitli nörodejeneratif koşulların gelişimini tamamen geciktirmek veya engellemek konusunda büyük umut vaat etmektedir. Bu hastalıkların büyük bir kısmı iltihaplanma ve anormal beyin proteinlerinin oluşumu ile ilgili göründüğü için, iltihaplanma karşıtı nitelikte olan ceviz yağı bunun oluşmasına önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda beyne kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

 

 1. Kanser Riskini Düşürebilir

 

Doymamış yağlar doğal antioksidanlar olmakla birlikte, başta kansere neden olabilecek oksidatif hasarla mücadele ederken, özellikle ceviz yağı, kanser önleyici etkisinin ardında benzersiz bir mekanizmaya sahip görünüyor. Cevizlerin kanser geliştirme riskini artırabilecek genleri yeniden programlayabildiğine inanılmaktadır.

 

 1. Uyumana Yardımcı Olabilir

 

Ceviz, doğal olarak zengin melatonin kaynaklarıdır, insanlarda uyku uyanıklık döngüsünün düzenlenmesinde önemli olan ve karanlıkta uykunun başlatılmasına yardımcı olan bir nörotransmiter kimyasaldır . Işık varlığında tahrip olur, bu nedenle ceviz yağınızı karanlık bir şişede veya karanlık bir odada saklamak iyi bir fikirdir. Melatonin ayrıca, uyku önleme eğiliminde olan stres hormonu kortizolün etkilerini hafifletmeye yardımcı olur.

 

 1. Kırışıklıkları önlemek yardımcı olabilir

 

Yaşlandıkça, cildimizde bulunan bazı proteinlerin miktarı azalır ve böylece kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Ceviz yağı, cildi besleyen ve bu proteinlerin depolarımızın aşırı tükenmesini önleyen güçlü bir antioksidan besin olan E Vitamini bakımından zengindir . Aynı zamanda cildi nemli tutar, bu da cilde giren ve yapısal bozulmaya neden olan enfeksiyonların çatlaması olasılığını azaltır.

 

 1. Kemik Sağlığını Destekler

 

Ceviz yağı, uygun kemik mineralizasyonunu sağlamada önemli bir rol oynayan azimli bir vitamin olan mükemmel bir K Vitamini kaynağıdır . Kemik mineralizasyonu, kuvvetini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için esansiyel minerallerin kemik matrisine birikmesini ifade eder. Bu da kırılmaları önler ve aynı zamanda osteoporoz gibi rahatsızlıklara neden olan kalsiyumun kemikten sızmasını en aza indirir .

 

 1. Migren Ataklarının Sıklığını Azaltmada Ceviz yağı

 

Ceviz yağı, migren ataklarının tedavisinde ve önlenmesinde büyük umut vaat eden bir mineral olan adil miktarda magnezyum içerir. Çalışmalar, tamamlayıcı magnezyum tüketenleri bu mineralde eksik olanlarla karşılaştırırken, yeterince mineral tüketenlerin migren atağı yaşadıklarını ve çok daha az şiddetli olduklarını göstermiştir. Magnezyum, ayrıca kemik düzenleme ve kan damarı sağlığını içeren başka önemli fonksiyonlara sahiptir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz