Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Çemen Yağı Nedir? Çemen Yağı Faydaları

Çemen Yağı Nedir? Çemen Yağı Faydaları

Çemen Yağı Nedir? Çemen Yağı Faydaları

Çemen Yağı Nedir? Çemen Yağı Faydaları

Çemen Esansiyel Yağı sağlığa faydaları arasında, testosteron seviyelerinin artırılması, mide asiditesinin azaltılması, kilo kaybının teşvik edilmesi, kronik nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi, diyabetin tedavisinde yararlıdır, kanserle mücadelede yardımcı olur, menstrüel ağrının tedavisine yardımcı olur, aromaterapide kullanılır ve solunum sağlığını destekler.

Çemen Yağı Nedir?

Çoğu insan çemen tohumlarını daha önce duymuştur, ancak pek çoğu çemen otundan elde edilen uçucu bir yağın olduğunu bilmemektedir. Bu yağın kendine özgü benzersiz faydaları vardır.Çemen otu yağı nelere iyi gelir ? yazımızda

Çemen Esansiyel Yağının Faydaları

 

 1. Testosteron Düzeylerini Artırır

Çemen Yağı Testosteron Düzeylerini artırmaya yardımcı olur.Testosteron seviyelerinin arttırılması, çoğu erkek için ideal bir durumdur, çünkü cinsel libido, kas geliştirme potansiyeli ve genel refah duygusu anlamındadır.

 1. Çemen Otu Yağı Mide Asitliğini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Çemen esansiyel yağı mide duvarları tarafından hidroklorik asit salgılanmasını azaltarak, mide ekşimesini gidermek ve mide ülseri iyileşmesine izin verir. Bu ülserler aşırı asitliğe bağlı olarak kötüleşir, bu nedenle iyileşme için asitlik azaltılmalıdır.

 1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kilo kaybının gerçekleşmesi için, kalori eksikliğinde olmanız gerekir, ancak aynı zamanda kalorilerin dökülmesini sağlamak için doğru yiyecekleri yediğinizden de emin olmanız gerekir. Özellikle, insülinin kanda olduğu sürece salgılanmasına neden olan ve sırasıyla yağların yanmasını önleyen karbonhidratların kontrolüdür. Çemen yağı, insülin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur, böylece kana girdiğinden şekeri daha verimli bir şekilde çıkarır. İnsülin seviyelerinin, yağın yakıt olarak alınmasına izin vermek için düşük kalması önemlidir. Bu yüzden birçok karbonhidrat diyeti karbonhidrat oranı yüksek diyetlere kıyasla daha fazla kilo kaybı sağlar.

 1. Kronik Nörodejeneratif Bozuklukların Önlenmesine Yardımcı Olun

Çemen Esansiyel Yağı, özellikle geri dönüşümsüz beyin hastalıklarının hızlandırılmış bozulma ve gelişmesini önlemeye yardımcı olarak, beyin işlevini korumak için mükemmel bir yoldur.

En yaygın Alzheimer ve Parkinson hastalığıdır. Tedavisi olmamasına rağmen, bu hastalıkların gelişmesi, beyindeki nörotransmitter seviyelerini olumsuz yönde etkilediği, işlemi hızlandıran spesifik proteinlerin birikmesine ve genel serbest radikal hasarına neden olduğu bilinmektedir.

Günde birkaç damla çemen yağı, iltihapların vücudunuz üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir ve hastalığa yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltabilir.

 1. Diyabet Yönetiminde Yararlı Bir Araç Olabilir

Çemen esansiyel yağının kullanılması insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olabilir ve düzenli direnç egzersizi ile birlikte kullanıldığında kan şekeri kontrolünüzde önemli bir değişikliğe yol açabilir. Diyabetli olmayanlar bile gelişmiş insülin fonksiyonundan faydalanırlar, bu nedenle şeker hastası olmasanız bile çemen yağından vazgeçmeyin.

 1. Kanser Gelişimine Karşı Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Çemen otu yağı, kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurabilen ve apoptoz olarak bilinen çeşitli saponinlere sahiptir. Kanser hücreleri, normal hücrelere ömrünün sona erdiğini söyleyen mekanizmadan yoksun, kontrolsüz bir şekilde büyümek üzere tasarlanmıştır. Bugüne kadar prostat, meme ve kolon kanseri insidansının azaltılmasında çemen yağı etkili olmuştur.Çemen otu yağı kemoterapi ile birlikte kanser hücrelerini öldürmek için en iyi sonucu verir.

 

 1. Çemen Esansiyel Yağı Adet Ağrısının Tedavisine Yardımcı Olur

Çemen yağı, adet döngüsü sırasında meydana gelen ağrı ve krampları azaltmada etkilidir ve yan etkiler olmadan bunu yapar.Bu önemlidir, çünkü hastalığı tedavi etmek için mevcut ilaçlar kanı inceltir. Buda aşırı kanamalara yol açar.

 1. Çemen Yağı Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Çemen esansiyel yağı cildi nemlendirir ve nem kaybını önlemek için bir engel oluşturur. Çemen otu esansiyel yağı da UV hasarının ciltteki etkisini azaltır, bu da doğal güneş ışınlarını engelleme işlevi görür.

 1. Çemen otu bir Galactagogue

Galaktogog, anne sütü üretimini destekleyen bir maddedir ve süt üretmekte zorlanan yeni anneler için özellikle faydalıdır. Aşınmış kanallar, yetersiz süt üretiminin ana nedenlerinden bazılarıdır, ancak çemen yağı bu konuda yardımcı olabilir. Emzirme döneminde günlük alınan birkaç damla yağ süt üretimini uyarmak için yararlıdır.

 1. Çemen Yağı Aromaterapide Kullanılır

Çemen yağı tansiyon düşürme,dinlendirici uykuyu teşvik etme ,ateşin azaltılmasına ve toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için terlemeyi teşvik eder

 1. Çemen Yağı Solunum Sağlığını Destekler

Çemen otu yağı, öksürüğü hafifletmek, balgam söktürücü olarak davranmaya yardımcı olmak ve dekonjestan olarak hareket etmek için rahatça solunabilir.

 

Bu yazımızda çemen yağı nelere iyi gelir sorusuna cevap aradık., Onu kullanan herkes için faydalı olabilecek sayısız sağlık yararına sahiptir. En sevdiğiniz içeceğe yalnızca birkaç damla ekleyerek veya hatta lezzet için yemeğe ekleyerek kullanabilirsiniz. Her zamanki gibi fazla doz zarar getirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz