Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Çay Ağacı Yağı Nedir ? Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Nedir ? Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Nedir ? Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Nedir ? Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı yağı sağlığa faydaları, böcek kovucu olarak faydalıdır, iyi bir el dezenfektanıdır, küçük yaraları ve kesikleri temiz tutmaya yarar, yara iyileşmesini teşvik etmeyi ve tırnak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.Ayrıca Saç dökülmesine karşı etkilidir. Diğer yararları arasında akne tedavisi, kepek yönetimi, sporcu ayağı tedavisi, hafif kulak enfeksiyonu yönetimi, sedef hastalığı yönetimi ve güneş yanığı tedavisi sayılabilir.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Dünyanın bazı bölgelerinde melaleuca yağı olarak bilinen çay ağacı yağı, Avustralya bölgelerine özgü, Melaleuca alternifolia adlı bir mersin bitkisinin yapraklarından elde edilir. Karakteristik rengi ile berrak uçuk sarı arasında değişen ferahlatıcı bir koku taşıyan esansiyel bir yağdır.
Kullanımı son 20 yıl içinde giderek daha popüler hale gelmesine rağmen, zehirli olduğu için oral kullanım için uygun olmadığını belirtmek önemlidir. Organik çay ağacı yağı arıyorsanız çay ağacı esansiyel yağı almanızda fayda vardır.

Çay Ağacı Yağının Sağlığa Faydaları
1. Nemlendirici El Temizleyici

Çay ağacı yağı, gıda zehirlenmesine ve gribe neden olanlar da dahil olmak üzere günlük olarak temas ettiğimiz çok çeşitli bakteri ve virüsleri öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
Çay ağacı yağı bu amaç için tek başına kullanılabilir, çünkü etkilidir, aynı zamanda ellerinizi nemlendirir ve yumuşak tutar. El dezenfektanı üreticileri, gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak için bu bileşeni ürün formülasyonlarına eklemeye başlıyor.

2. Etkili Bir Böcek Kovucu Olarak Çalışabilir

Antimikrobiyel özelliklere sahip olmasının yanı sıra, çay ağacı yağı da böceği uzak tutmada faydalıdır. Örnek olarak, yağın ineklere uygulanması sinekleri ineklerden uzak tuttu. Çay ağacı yağının, zamanımızın en güçlü iticilerinden biri olan DEET’in etkisine eşdeğer veya üstün olduğu iddia edilmektedir.

3. Koltuk altı Kokusunu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Çay ağacı yağı, antibakteriyel özellikleri vardır. Ter normalde kokusuzdur, Ancak ter atıldıktan çok kısa bir süre sonra bakterilere bulaşır. Bu metabolizmada bildiğimiz berbat kokuya neden olur, bu koku ancak bakteriyel kolonileri kontrol ederek azaltılabilir. Çay ağacı yağı bu bakteriyel kolonileri kontrol etmeye yarar.

4. Küçük Yaraları Temiz Tutmanıza Yardımcı Olur

Açık yaralar ve kesikler, bakterilerin kana doğrudan girişini sağlamanın en kolay yollarından biridir.Bununla birlikte, açık yarayı, petrol jölesi ya da hindistan cevizi yağı gibi uygun bir bazda karıştırılmış bir miktar çay ağacı yağı ile kaplayarak, iyileşmeye başlamayı sağlayan bakterilere karşı geçirimsiz bir bariyer oluşturabilirsiniz. Bölgenin uygun şekilde temizlenmesinden sonra günün her saatinde enfeksiyondan korunmak için günde iki kez uygulayın.

5. Yara İyileşmesini de Destekler

Yaraları enfeksiyondan uzak tutmaya ek olarak, çay ağacı yağı da iyileşmeyi hızlandırabilir. Birincisi, normal iyileşmeyi yavaşlatabilen gereksiz iltihaplı prosedürleri en aza indirgemeye yardımcı olur, fakat aynı zamanda iyileşme sürecine yardımcı olan immün hücrelerin üretimini uyarır.Ayrıca antibiyotik merheminize biraz çay ağacı yağı eklemeniz iyileşmeyi hızlandırır.

6. Mantar ve Tırnak Enfeksiyonlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Hindistancevizi yağı ve çay ağacı yağını karıştırarak tırnak etlerine günde iki kez uygulamak en iyisidir. Tedavi süresi bir kaç ay kadar olabilir, ancak birçok kişi 6 aylık bir kullanım süresinin ardından önemli iyileşme bildirmiştir.

7. Sivilce için kullanılabilir

Son yıllarda yapılan araştırmalar, çay ağacı yağının cilde ve yüze uygulanmasının , sivilce tedavisinde en yaygın sivilce ilaçları kadar etkili olduğunu gösterdi.Çay ağacı yağı sivilce dökülmelerinin hem sıklığını hem de şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bu, bakteri istilasının önemli ölçüde azaltılmasını sağlayan çay ağacı yağının antibakteriyel yapısından dolayı olabilir.

8. Kepeklerden Kurtulmanıza Yardımcı Olabilir

Kepek hiçbir şekilde tehlikeli değildir, ancak oldukça çirkin ve utanç verici olabilir. Neyse ki, çay ağacı yağının kaşıntıyı, yongaların üretimini ve hatta genellikle oluşan yağlanmayı kontrol etmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Şampuanınıza çay ağacı yağı ilavesinin ardından semptomlarda ortalama% 40 iyileşme olduğu bulundu. Doğrudan saç derisine birkaç damla da uygulanabilir.

9. Mantar enfeksiyonlarına iyi gelir

Tedavi etmek için var olan mantar önleyici ilaçlar bulunsa da, çay ağacı yağı çok iyi bir başarı oranına sahip güvenli ve etkili bir doğal alternatiftir. % 70’in üzerinde başarı oranına sahiptir.Uygulamak için, hindistan cevizi yağı ile karıştırabilir veya kabartma tozu ile bir hamur yapabilir ve günde iki kez kullanabilirsiniz.

10. Balgam söktürücü özelliği var

Çay ağacı yağı solunduğunda hala bazı tıbbi özellikleri vardır. Nane yağı ile karıştırıldığında doğal dekonjestan özelliklerinin mukus ve burun tıkanıklığını kırmak için çalışmasını sağlar.

11. Güneş yanığı tedavisinde yardımcı olabilir

Güneş yanığı ağrılı bir durum olabilir, ancak çay ağacı yağı gibi yatıştırıcı anti-enflamatuar ajanların uygulanmasıyla hafifletilebilir. Nemlendirici yapısı aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olur ve iltihap önleyici özellikleri, hassas kırmızı cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

12. Sedef hastalığı yönetmenize yardımcı olabilir

Psoriasis, cildin hızlı bir şekilde dökülmesine neden olan ve olgunlaşmamış cilt hücrelerinin kaybedilenlerin yerini almak üzere yüzeye göç etmelerini sağlayan otomatik bir bağışıklık sistemidir. Bu hızlı kayıp bazen belirli alanlarda birikerek bu beyaz plakların oluşmasına neden olur. Antienflamatuar ajanlar, bu hücrelerin göç oranını yavaşlattıkları için sedef hastalığını rahatlatmaya yardımcı olurlar ve ayrıca eşlik eden kaşıntı ve hassasiyeti azaltırlar. Günde iki kez veya etkilenen bölgelere gerektiği kadar uygulayın.

13. Saçlarınızın Bakımı İçin Çay Ağacı Yağı

Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağını düzenli olarak saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınızın bakımını yapmış olursunuz. Bu ikili saçlarınızı besler ve sağlıklı uzamasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz