Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Çarkıfelek çiçeği faydaları,Tutku çiçeği faydaları

Çarkıfelek çiçeği faydaları,Tutku çiçeği faydaları

Çarkıfelek çiçeği faydaları,Tutku çiçeği faydaları

Çarkıfelek çiçeği diğer adıyla tutku çiçeği güney amerika’da ve güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişir.Ayrıca tutku meyvesi içerir.

İnsanlar, tıbbi amaçlar için 16. yüzyıldan beri bu çiçeği kullandılar.

Bazı araştırmacılar, tutku çiçeği takviyelerinin , beynin ruh halini düzenlemeye yardımcı olduğu bir kimyasal olan gama-aminobütirik asit (GABA) seviyelerini artırabileceğinden endişe , uykusuzluk ve bazı ağrı biçimlerinin tedavisinde yardımcı olabileceğine inanmaktadır .

GABA inhibe edici bir nörotransmiterdir.Heyecanlanmaya neden olan nörotransmiterleri sayar ve bu yüzden sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.

Bu şaşırtıcı derecede güzel çiçek, yüzyıllar boyunca morluklar ve kesikler iyileştirmek için kullanıldı.Geleneksel olarak sıcak basmaları gibi menopoz semptomları yaşayan kadınlara rahatlama sağlamak için kullanılmıştır.

 

Çarkıfelek çiçeği (tutku çiçeği ) faydaları ;

 

Uykusuzluğa iyi gelir

Passiflora bitkisi  ( çarkıfelek bitkisi ), çocuklarda iyi bir gece uykusu sağlamak için bile kullanılabilecek hafif bir kaygı önleyici ve hafif sakinleştirici bir bitkidir. Özel bir çalışma, yatmadan önce bir bardak passiflora çiçeği çayı (çarkıfelek çiçeği) içenlerin rahat bir uykuya daldıklarını gördü.

Beyinde, çarkıfelek çiçeğinin indükleyebileceği artmış GABA, uykusuzlukla çok sık ilişkili olan endişeyi de azaltacaktır. Ek olarak, tuku çiçeğinin bir kas gevşetici olduğu bilinmektedir, bu durum uykuya dalmayı zorlaştıracak gerilimi ortadan kaldırmaktadır.

Antioksidan / antienflamatuar

Çarkıfelek Çiçeği içindeki, antioksidan bileşiklerin varlığından dolayı güçlü bir antioksidandır; vitexin, isovitexin, kaempferol, kersetin, rutin, apigenin ve luteolin glikozitlerdir. Özellikle bir bileşik olan quercetin, kapsamlı bir şekilde incelenmiştir, zarar veren serbest radikal moleküllerin gövdesini atmakta son derece etkili olduğu ve enflamasyona neden olan çeşitli enzimleri inhibe ettiği bulunmuştur.

Bu bileşikler ayrıca sinir sistemini rahatlatır ve bel ağrısı gibi sinirle ilgili ağrının giderilmesine yardımcı olur.

Kan basıncını düşürür

Çalışmalar, tutku çiçeği ekstraktının kullanılmasının yüksek tansiyonun (hipertansiyon) azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Günlük bir fincan çarkıfelek bitkisi çayının, hafif hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceği bulundu. Bununla birlikte, kan basıncı ilaç kullananların, kan basıncını tehlikeli seviyelere düşürebileceği için bu bitkiyi tüketmemesi gerektiğini not etmek önemlidir.

Çarkıfelek bitkisi son zamanlarda meşhur olmuş bir çiçek türüdür. Sağlığa faydaları hala araştırılmaktadır. Kalıtsal bir hastalığınız varsa çiçeğin çayını kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz