Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Nedir » Cadı Fındığı Nedir? Cadı Fındığı Faydaları

Cadı Fındığı Nedir? Cadı Fındığı Faydaları

Cadı Fındığı Nedir? Cadı Fındığı Faydaları

90’lı yılların birçok büzücü ve temizleyici toneri, cilt üzerinde tehlikeli derecede sert olan yüksek düzeyde etanol (alkol) içeriyordu. Günümüzde, cadı fındığı gibi doğal bitki bazlı seçenekler var. Doğal bir tonlama maddesi olan cadı fındığı, şimdi güzellik camiasında yeniden popüler.

Ama tam olarak cadı fındığı nedir ? Ve akneli ciltle savaşmak için gerçekten işe yarıyor mu? Özellikle fungal akne tedavisinde ne kadar etkili hepsi yazımızda..

Cadı Fındığı Nedir?

Cadı fındığı iki farklı cinsi Kuzey Amerika’da Bir cinsi Japonyada diğer farklı cinsi Çin’de bulunan bir bitkidir.Diğer ismi sihirli ceviz olarak bilinir. Ağırlıklı olarak cilt bakımında ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Bitki ağırlıklı olarak ABD’nin doğu ve orta batı bölgelerinde ve güney Kanada’da yetişir. Yaprak, ağaç kabuğu ve dalları genellikle ilaç yapımında kullanılır. Sıvı bitkiden çıkarılır ve kurutulmuş yapraklardan, ağaç kabuğundan ve cadı fındığı dallarından damıtılır.

Bu ekstrakt daha sonra genellikle alkol ve arıtılmış su ile karıştırılır. Aloe ve gül suyu gibi diğer cilt bakım bileşenleriyle de kombine edilebilir. Alkolsüz, su bazlı cadı fındığı müstahzarlarının yanı sıra losyonlar, kremler ve merhemler de mevcuttur.

Cadı Fındığı Faydaları

Cadı fındığının ağız yoluyla alındığında ishal, mukus kolit, kan kusma, kan tüberküloz, tüberküloz, soğuk algınlığı, ateş, tümör ve kanser gibi rahatsızlıklar için faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Bununla birlikte, cadı fındığı faydaları kanıtı kesin değildir ve cadı fındığının sindirim sistemini tahriş edebilecek tanenler içerdiği öne sürülmektedir. Bazı kaynaklar kanserojen olabileceğini bile öne sürdü.Ama bunlar henüz ispatlanmadı.

Cadı fındığı ayrıca kaşıntı, ağrı ve şişlik, göz iltihabı, cilt yaralanması, mukoza zarı iltihabı,fungal akne tedavisi, varisli damarlar, hemoroid, çürükler, böcek ısırıkları, küçük yanıklar, akne, hassas saç derisi ve diğer cilt tahrişleri için cilde doğrudan uygulanmıştır.

Cadı fındığı akne eğilimli cildi nasıl tedavi edebilir?

Cadı fındığı yaprağı ekstresi, ağaç kabuğu ekstresi ve cadı fındığı suyu cildi sıkılaştıran büzücü olarak kullanılır. Tanenlerin (bir büzücü molekül sınıfı), şişmeyi azaltmak, hasarlı cildi onarmaya yardımcı olmak ve bakterilerle savaşmak için doğrudan cilde uygulandığında etkili olduğu düşünülmektedir. Fungal akne gibi mantar sivilcesi hastalıklarında temizleme toniği olarak oldukça etkilidir.

Cadı fındığı diğer cilt sorunlarını tedavi edebilir mi?

Egzama ve sedef hastalığında antienflamatuar olarak merhem ve krem ​​formülasyonlarında faydalı olduğu bildiriliyor ama tıp literatüründe buna destek bulunmamaktadır.

Ayrıca böcek ısırıklarını ve sokmalarını tedavi etmede ve hemoroid kaşıntı ve tahrişi yatıştırmada anekdot olarak yararlıdır.Tıbbi olarak daha çok araştırmaya gerek olduğu unutulmamalıdır.

Cadı fındığı cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir mi?

Evet. Cildiniz zaten iltihaplı veya tahriş olmuşsa ( Mantar sivilcesi ) ve üzerine herhangi bir topikal sürüyorsanız, cildin normal bariyer işlevi bozulmadığı için alerjik veya tahriş edici bir reaksiyona maruz kalabilirsiniz – (yani, kimyasalların akmasına izin veren mikroskobik kırılmalara sahiptir).

Cadı Fındığı Suyu Nasıl Kullanılır

Cadı fındığı suyunu doğrudan cildinize püskürterek sivilcelerin üstüne lokal olarak uygulayabilirsiniz. En az 10 dakika beklemenizde fayda vardır. Cadı fındığı suyu aynı zamanda cadı fındığı tonik olarak da adlandırılır. Cadı fındığı tonik her türlü cilt temizleme ve cilt hastalıklarında oldukça etkilidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz