Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » C Vitamini Nedir? C Vitamini Faydaları ve C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Nedir? C Vitamini Faydaları ve C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Nedir? C Vitamini Faydaları ve C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini var olan en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilir. C vitamini sağlığa yararları arasında soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavi edilmesi,hipertansiyonun önlenmesi, kataraktların iyileştirilmesi, kanserin önlenmesi, iyi bir ruh hali teşvik edilmesi, yaşlanma sürecinin yavaşlatılması, sağlıklı kardiyovasküler sistemin desteklenmesi, kolesterol seviyesinin düşürülmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun güvenli tutulması gelir.

 

1930 yılında Albert Szent- Gyorgyi, insan vücudunun temel işlevleri yerine getirmesi için gerekli olan kimyasal askorbik asit – C Vitamini’ni keşfetti.

İnsan vücudunun, vitamin ve mineralleri yiyeceklerle alması gerekir; vitamin eksikliği çok ciddi hastalıklara yol açabilir.Sağlıklı bir yaşam tarzı ve antioksidan bakımından zengin bir beslenme, kanser, hipotiroidizm ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma şansını ortadan kaldırmak için çok önemli olabilir.

C vitamini nedir?

C vitamini, tüketim için insanlığın kullanabileceği en güçlü vitamindir. C vitamini vücut tarafından depolanmaz, bu nedenle düzenli bir alım önerilir, C vitamini açısından zengin besinler yiyerek veya takviyeler alarak bu eksikliği giderebilirsiniz.

C vitamini, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve serbest radikal stresiyle mücadele etmesi için son derece gerekli olan bir antioksidan görevi görür. C vitamini, kollajeni sentezlemek, pürüzsüz metabolik bir fonksiyon çalıştırmak ve ayrıca rejenerasyon sürecini devam ettirmek için vücut tarafından gereklidir. Özet olarak, vücudun genel sağlığını korumak için c vitamini vücut tarafından gereklidir.

C vitamini aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinir ve suda çözünür bir vitamindir.

C Vitamini eksikliği belirtileri kas güçsüzlüğü, aşırı yorgunluk, eklem ağrıları, bacak döküntüleri ve diş eti kanamalarıdır. Düzenli olarak yeterli miktarda C vitamini almak bu semptomların giderilmesine yardımcı olabilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Günlük diyetimiz vitamin ve mineral alımının çoğundan sorumludur. C vitamini taze meyve ve sebzelerde bulunur, takviyeler de c vitamini eksikliğini azaltmanın harika bir yoludur.C vitamini olan meyveler sıralamak ile bitmez. En önemlileri ;

Domates

Kırmızı biber / yeşil biber

Brokoli

Kivi meyvesi

Greyfurt

Limon

Portakal

Çilek

Kavun

Lahana

Patates

Yeşil bezelye

ıspanak

Ananas

Papaya

Kuşburnu ( c vitamini bakımından çok zengin bir meyve )

Bunlar,C Vitamini nelerde bulunur sorusuna mükemmel bir cevaptır.

C Vitamini (Askorbik Asit) Sağlığa Faydaları ( C vitamini faydaları )

 

 1. C Vitamini Soğuk algınlığı önler ve tedavi eder

Soğuk algınlığı yinelenen bir hastalıktır ve bunun için aşı yoktur. C vitamini alımı, soğuk algınlığı ile mücadelede çok faydalı olabilir ve semptomlarının tedavisinde çok yardımcı olabilir. C vitamini grip ve soğuk algınlığı semptomları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

 1. Sağlıklı Dokular İçin C Vitamini

Scurvy vücuttaki doku gelişimini etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. Dokuları, kan damarlarını etkiler ve kemikleri zayıflatır. C Vitamini Bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.

 1. Hipertansiyon İçin C vitamini

C vitamini vücutta yeterli kan akışı için bir uyarıcı görevi görür, kan basıncınızı kontrol altında tutan ve hipertansiyonu önleyen antioksidanlar bakımından zengindir.

 1. C Vitamini Katarakt İyileştirir

Katarakt, genellikle gözdeki kan damarlarına zarar veren serbest radikallerin ve ayrıca vücuttaki besin eksikliğinin bir sonucudur. C Vitamini, gözü dejeneratif maküler hastalıklardan koruyan güçlü bir antioksidandır.

 1. C Vitamini Kanseri Önler

C vitamini sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hücre-DNA hasarından sorumlu olan kansere neden olan serbest radikalleri de hedefler.

 1. İyi Ruh Hali

C vitamini, iyi bir ruh hali ile bağlantılı bir hormon ve nörotransmitter olan norepinefrin üretimini teşvik eder.

 1. C Vitamini Yaşlanma Karşıtı

C vitamini insan vücudundaki kollajen üretiminin çok önemli bir parçasıdır. Kolajen, cildi ve kasları yaşlılıkta bile esnek ve elastik tutan şeydir. Bir antioksidan olarak, C vitamini vücudun içten ve dıştan daha genç kalmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirir.

 1. Sağlıklı Kardiyovasküler Sistem

Çalışmalar, plazmadaki daha yüksek miktarda C vitamininin kalp sağlığının artmasından ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinden gerçekten sorumlu olduğunu gözlemledi. C vitamini ayrıca, kan akışını kolaylaştıran ve kalp krizi riskini hemen azaltır, stres altındaki arterlerin gevşemesine yardımcı olur.

 1. C Vitamini Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Kötü kolesterol veya LDL, kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer hastalıklar ile yakından ilgilidir. C vitamini kandaki kolesterol seviyesini düzenler ve ayrıca vücuttaki kolesterol atılımını uyarır. C vitamini vücudun metabolizması için iyi bir güçlendiricidir ve bu da kolesterol ve yağın vücutta depolanmasını önler.

 1. C Vitamini Bağışıklık Güçlendirici

Vücut, tükettiğimiz yiyeceklerden vitaminler, mineraller ve antioksidanlar kullanarak bir savunma mekanizması oluşturur. C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Düzenli olarak C vitamini alımı vücudun ölümcül hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir.

 1. Anti-alerjik

C vitamini, çoğu alerjik reaksiyondan sorumlu olan histamin üretimini azalttığı için doğal bir anti alerjiktir. Bu, vücudun mevsimsel ve gıda alerjilerinden korunmasında çok faydalı olabilir. Otoimmün hastalık, alerjik reaksiyonun tehlikeli bir şeklidir ve bu sorunu tedavi etmek ve önlemek için C vitamini kullanılabilir.

Alt çizgi

Vitaminler ve mineraller bakımından zengin bütün yiyecekler birçok yaşamı tehdit edici hastalıklarla savaşabilir. C vitamini, vücudun birçok cephede kullandığı en faydalı antioksidanlardan biridir. Unutmayın C Vitamini depolanmaz ve sürekli yenilemek gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz