Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Buğday Yağının Faydaları

Buğday Yağının Faydaları

Buğday Yağının Faydaları

Buğday tohumu yağı veya buğday yağı ikisi aynıdır.Buğday yağının faydaları arasında cildi yatıştırmak, yaşlanma belirtilerini engellemek, sivilceyi ortadan kaldırmak, kalp sağlığını korumak , saçları güçlendirmek, enerjiyi artırmak, diyabeti yönetmek ve kilo kaybı hedeflerine yardım etmek sayılabilir.

 

Buğday tohumu yağı kullanırken , mide-bağırsak sorunları, baş dönmesi riski gibi bazı endişeler vardır. Buğday yağı kullanan insanların çoğunluğunun herhangi bir olumsuz yan etkisi yaşamadığı bilinmekte, ancak buğday yağı kullanmadan önce, bir doktorla konuşmak en iyisidir. Buğday yağı nelere iyi gelir yazımıza devam edelim

 

Buğday Tohumu Yağı Faydaları

 

İnsanlar diyabet, yüksek tansiyon , obezite, saç dökülmesi , kepek, kuru cilt , kırışıklıklar, erken yaşlanma, demans , hafıza kaybı, akne, yorgunluk, sedef hastalığı ve diğer çeşitli sağlık koşulları nedeniyle sık sık buğday tohumu yağı kullanırlar .

 

Buğday Yağı ile Saç Bakımı

 

Buğday yağı, saç görünümünü ve güçlü saçların oluşmasına yardımcı olur ve hatta erken saç kaybını önlemeye ve kepeğe karşı etkilidir.

 

Cilt iltihabını ortadan kaldırır

 

Yüksek seviyelerde tokoferoller , bu yağ içindedir (örneğin, E vitamini gibi), hızlı bir şekilde cildi besler ve kan akışını teşvik eder. Bu yağ, sedef hastalığı, egzama ve diğer yaygın cilt rahatsızlıkları için etkili bir ilaçtır.

Ayrıca buğday yağının cilt sıkılaştırma özellikleri ve düzenli göğüs bölgesine yapılan masajlar ile göğüslerde büyüme ve sıkılaştırma kabiliyeti vardır. Doğal yoldan göğüs büyütme için buğday yağı güvenle kullanabilirsiniz.

 

Kalp Sağlığını İyileştirir

 

Buğday  yağında bulunan omega-3’ün kolesterol seviyesini düşürdüğü ve iyi bir dolaşım sağladığı bilinmektedir . Bu sadece kan basıncında bir azalmaya neden olmaz,  aynı zamanda kalp-damar hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltır . Artan dolaşım ayrıca vücudun çeşitli yerlerinde düzgün bir büyüme ve iyileşme sağlar. Bununla birlikte, bu yağın yüksek seviyede omega-6 yağ asitleri içerdiğini ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde daha yüksek kolesterol seviyesine katkıda bulunabileceğini hatırlamak önemlidir.

 

Yaşlanmayı Önler

 

Buğday yağının antioksidan etkileri sadece cilt için değil vücudun geri kalanı için de iyi bilinmektedir. Cilde buğday tohumu yağı uygulamak oksidatif stresi azaltmaya , kırışıklıkların ve izlerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir ve yeni hücreler arasındaki kolajen oluşumunu arttırır.Dahili olarak, bu yağ ayrıca serbest radikalleri etkisiz hale getirerek kronik hastalık geliştirme riskinizi etkin bir şekilde azaltır.

 

Obeziteyi önler

 

Buğday yağı kullanmak aynı zamanda daha pasif yağ yakmayı destekleyen, kilo vermeye çalışan insanlar için önemli olan metabolik bir desteğe neden olur.Omega-3 yağ asitleri ayrıca yağ olarak birikmeyen vücut için zengin bir enerji kaynağıdır , bu nedenle ölçülü olarak kullanıldığında kalori yakma verimliliğini arttırmaya yardımcı olabilir.

 

Bilişsel Sağlığı Artırıyor

 

Buğday yağında bulunan Evitamini ve A vitamini ile diğer antioksidanların bir araya gelmesi beyni güçlendirmeye yardımcı olduğu kanıtlamıştır. Buğday yağı serbest radikal aktiviteyi nötralize ederek ve beta-amiloid plağın birikmesini önler, bu antioksidanlar nörodejeneratif riskinizi azaltırken, hafızayı güçlendirir.

 

Diyabet kontrol eder

 

Buğday yağında bulunan diğer önemli besinlerden biri, diyetimiz için gerekli bir mineral olan ve aynı zamanda vücuttaki kan şekeri düzenlemesinin ardındaki önemli bir güç olan magnezyumdur .  İnsülin ve glukoz seviyelerinin kontrol altında tutulması diyabetik hastalar ve diyabet geliştirme riski taşıyanlar için önemlidir . Buğday yağında bulunan magnezyum insülin ve glukoz seviyelerini kontrol altında tutar.

 

Enerji Seviyelerini Artırır

 

Sık sık yorgun veya halsiz hissediyorsanız, kahveden daha doğal bir enerji takviyesine ihtiyacınız olabilir . Buğday yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, vücudun kasları için hızla kullanılabilir enerjiye dönüşebilir. Ayrıca, buğday tohumu yağının neden olduğu dolaşımın artması, enerji seviyelerinin de artmasına yardımcı olabilir.

Buğday yağının zararları

Buğday yağının, tehlikeli olarak düşük kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri, cilt tahrişi, kolesterol artışı ve mide rahatsızlığı gibi, farkında olması gereken bazı yan etkileri vardır. Buğday tohumu yağı içerisindeki besinlerin ve bileşiklerin birçoğunun sağlık üzerinde olumlu etkileri olsa da yukarıdaki hastalıklardan birini yaşıyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz