Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Brokolinin Sağlığa Faydaları

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Herhangi bir beslenme uzmanına, tıp doktoruna, nöropat ya da beslenme araştırmacısına kendi kişisel “en iyi 10 sağlıklı gıda” listesinin ne olduğunu sorun brokolinin ilk sıralarda olduğundan emin olabilirsiniz. Brokoli’nin, kanserle savaşan antioksidanlar, lif ve çok sayıda vitamin ve mineral ile yüklü bir sebze olduğu düşünüldüğünde sofralardan eksik edilmeden tüketmek gerekir. Günümüzde brokolinin sayısız tarifi bulunmaktadır

Brokoli Faydaları Nelerdir

Brokoli ilk olarak MÖ altıncı yüzyıldan başlayarak kuzey Akdeniz bölgesinde yenilebilir bir ekin olarak yetiştirildi ve günümüze kadar bu süper sebze sofralarımızda yer buldu. Kısaca brokolinin sağlığa faydaları aşağıda listeledik.

 • Kanseri önlemeye yardımcı olur
 • Düşük kan basıncı ve kolestrol seviyeleri
 • Yaşlanmayı yavaşlatır
 • Daha iyi dişler ve diş eti sağlığı
 • Daha iyi kemik sağlığı
 • Erken yaşlanmış, tahriş olmuş cildin önlenmesi
 • Daha iyi yara iyileşmesi
 • Daha iyi göz sağlığı
 • Detoksifiye kan
 • Karaciğeri korumaya yardımcı olur
 • Daha iyi pH seviyeleri ve düzenlenmiş kan asitliği
 • Geliştirilmiş hormonal sağlık ve adrenenal işleyişi
 • Doğurganlığı arttırır
 • Artan metabolizma ve sağlıklı kiloların daha iyi yönetimi
 • Yaşlılıkta bile daha iyi bilişsel işlev

Çoğu yeşil sebzeler gibi, brokoli de kanser önleme konusunda gerçekten çok önemli bir sebzedir.Brokolinin kanser koruyucu özelliklerinin çok sayıda çalışmada iyi bilindiği ortaya konmaktadır. Brokoli tüketimi, vücudun, antioksidanları sağlanması , enzimlerin düzenlenmesi ve apoptoz ve hücre döngülerinin kontrol edilmesi dahil olmak üzere çeşitli yollarla kanserle mücadele yeteneğini geliştirir.

Brokoli aynı zamanda kalp ve beyin sağlığına yardımcı olan B6 vitamini gibi mineral ve vitaminlerle de doludur . Brokoli beslenme, yüksek kollekstrol ve yüksek tansiyonun düzeltilmesinin yanı sıra kalp krizlerini ve felçlerini önleyerek ve atardamarları temizleyerek kalp sağlığına fayda sağlar .

Brokoli, görünüşünüze geldiğinde bile faydaları vardır. Brokoli’nin yüksek seviyeli Avitamini , cilt sağlığı, göz sağlığı ve hatta doğurganlık için gereklidir. Brokoli, beta-karotende bulunan A vitamini türevi, karaciğer sağlığı, bağışıklık işlevi ve kansere karşı savaştığı gösterilmiştir.

Brokoli ile Beslenme Gerçekleri

Brokoli, teknik olarak Brassica oleracea adı verilen daha büyük bitki ailesinin bir parçası olan lahana ailesindeki yenilebilir yeşil bir bitkidir . Lahanalara çok bağlı olduğu ve aynı beslenme yararlarına sahip olduğu için, brokoli kelimesi İtalyanca olarak “lahananın çiçekli tepesi” anlamına gelir.

Kanserle mücadele yeteneklerinin yanı sıra, brokoli yüksek düzeyde vitamin ve mineral içerdiğinden besinsel bir güç olarak kabul edilir. Aşağıda görebileceğiniz gibi, brokoli, doğal olarak diyet lifi bitki bazlı protein, K vitamini A, C ve daha fazlasıdır.

Bir fincan pişmiş brokolinin besin değerleri

 • 55 kalori
 • 4 gram protein
 • 5 gram fiber
 • 0 gram yağ
 • 100 mikrogram K vitamini (yüzde 276 DV)
 • 101 miligram C vitamini (% 168 DV)
 • 120 miligram A vitamini (yüzde 48 DV)
 • 168 mikrogram folat (yüzde 42 DV)
 • 4 miligram B6 vitamini (yüzde 16)
 • 4 miligram manganez (yüzde 16)
 • 457 miligram potasyum (yüzde 14 DV)
 • 105 miligram fosfor (yüzde 10 DV)
 • 33 miligram magnezyum (yüzde 8 DV)
 • 62 miligram kalsiyum (yüzde 6 DV)

Kanser ile mücadele için brokoli

 

Brokoli, kanserle mücadele eden, karsinojenleri nötralize eden ve toksinlerle mücadele eden en iyi doğal kanser tedavilerinden ve izotiyosiyanat bileşiklerinden biridir. Bunu, toksinlerin zayıf bir diyetten, çevresel maruziyetten, ağır metallerden ve yaşlanma sürecinden kaynaklanan zehirli etkilerini azaltarak yaparlar .

İzotiyosiyanatlar, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran özel “kanserojen öldürücü kimyasalların” salınımını teşvik ederek çalışır. Birçok çalışma, turunçgiller gibi yüksek antioksidan içeren gıdaların kanserli tümör gelişimini önlediğini ve DNA hasarının meydana gelmesini durdurduğunu, dolayısıyla kolon, prostat, mide-bağırsak, meme, akciğer ve diğer kanserlerin riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir .

2. Güçlü Kemikler için Brokoli

 

Brokoli, sağlıklı kemikler, tırnaklar ve dişler için gerekli olan K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyumun mükemmel bir kaynağıdır . Yüksek düzeyde K vitamini ve demir , kemik mineral yoğunluğunu korumak için hayati önem taşır (kan sağlığını ve enerjinizi korumak gibi birçok başka faydaya sahiptir.K vitamini ve D vitaminin kemik metabolizmasını olumlu etkilemek için birlikte çalıştığı ve K vitamini eksikliği veya D vitamini eksikliğinin kemikle ilişkili hastalıklar için riskleri artırdığı konusunda kanıtlar vardır . K vitamini ayrıca kemik metabolizmasında önemli bir mineral olan kalsiyum dengesini de olumlu yönde etkiler.

Brokoli’de bulunan kalsiyum, kalsiyum eksikliğinin önlenmesi ve güçlü dişlerin kemiklerin korunması, özellikle de insanların kemik kırılmaları, kırıklar ve kemik yoğunluğu kayıplarına daha duyarlı hale geldiği daha ileri yaşlarda korunmasında çok önemlidir . Vücudunuz yeterli kalsiyumu alamıyorsa, kanınızda sabit bir miktar kalmasına yardımcı olmak için kemiklerinizdeki kalsiyumu çaldığından,yemeklerinizde daha fazla brokoli tüketmelisiniz

3. Kalp Sağlığını korur

Yüksek oranda meyve ve sebze alımının, özellikle de turpgiller vejetaryen alımının daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Brokolinin yüksek lif içeriği doğal ve hızlı kolekstrol düşürmek için mükemmeldir . Kolesterolün kan akışına girerek vücudunuza girmesini ve vücudundan çıkarmasını engeller.

Brokoli içerisindeki sülforafan, böbrek işlevinin yanı sıra yüksek tansiyon seviyelerini de önemli ölçüde artırabilirken, brokoli içinde bulunan lutein adı verilen bileşik, kalp durmasına yol açabilen arterlerin ve plak oluşumunun kalınlaşmasını önleyebilir.

Brokoli kardiyovasküler sağlığın korunması için önemli olan yüksek seviyeli mineralleri de toplar . Bunlar kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir .

4. Gut ve Sindirim Sağlığını Artırır

Kalp sağlığını geliştirmeye ek olarak, yüksek lifli gıdalar sindirim sistemini de sağlıklı tutar. Yüksek lifli beslenmenin bir parçası olarak tüm besinleri yemek düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder; daha iyi bağırsak ve kolon sağlığı; daha alkali bir sindirim sistemi (bağışıklığı arttıran) kabızlık ve diğer sindirim bozukluklarının önlenmesini sağlar

Brokoli’de bol miktarda bulunan izotiyosiyanat sülforafan bileşikleri, bağırsaktaki zararlı bakterilere karşı güçlü bir şekilde mücadele eder ve sindirim organlarında kansere yol açabilecek oksidasyonu önler.

5. Göz Sağlığını ve Vizyonunu Korur

Brokoli beslenmesinin daha az bilinen bir yararı, gözlerinizi yaşla ilişkili bozukluklardan nasıl kurtardığıdır. Brokoli, göz sağlığı için hayati önem taşıyan ve yaşlılığa iyi bir vizyon sağlayan lutein ve zeaksantin denilen yüksek seviyedeki karotenoidler sayesinde göz sağlığını olumlu yönde etkiler.

Gece görüşünün korunmasına yardımcı olur ve gözlerin retina ve korneada meydana gelen UV hasarını durdururlar.

6. Sağlıklı Cildi Teşvik Ediyor

 

Daha ileri yaşta bile sağlıklı, genç görünümlü bir cildiniz olsun ister misiniz? Daha fazla brokoli yiyin cilt hasarını onarmaya yardımcı olan sülforakran sayesinde, brokoli beslenmesi cildin görünümünü, hissini ve sağlığını korur.

A vitamini ve C vitamininin yüksek seviyeleri kollajen yıkımı,cilt kanseri UV hasarı, kırışıklık ve cilt iltihabını önler.

7. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Brokoli dünyadaki en besleyici gıdalardan biridir. Bir fincan pişmiş brokoli, 50 kaloriden biraz fazla olsa da, iyi bir dozda lif, protein ve detoksifiye edici fitokimyasallar içerir. Brokoli dengeli kan şekeri seviyelerini desteklemek, enerjiyi devam ettirmek ve kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir.

Yemeklerinizdeki düşük kalorili, yüksek besinli yiyecekler tüketin. Brokoli yüksek bir su içeriğine sahip olduğu için hacim yüksektir, bu nedenle tokluk hissi verdiği gibi sizide sağlıklı tutar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz