Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette

Borani Tarifi

Borani Tarifi

BORANİ NEDİR?

Borani veya mastesfenaj geleneksel bir İran mezesidir. Yahudi-Fars mutfağında da yaygın olarak tüketilmektedir.

Ispanak versiyonuna borani-e esfenaj denir . Bu taze başlangıç, sarımsak ve soğanla tatlandırılmış yoğurt ve ıspanaktan oluşur. Ceviz de eklenir.

Borani,soğuk yenir. Tarifte yer alan ıspanak miktarı boraninin rengini etkileyebileceği den az ya da çok yeşil olabilir. Özellikle yaz aylarında çok sağlıklı ve çok taze bir başlangıçtır. Meze olarak veya ızgara et veya sebze gibi diğer birçok hazırlığın yanında servis edilebilir.

BORANİ’NİN KÖKENİ NEDİR?

Pers bilginlerine göre, adı Sasani porandoksundan ( pourandokht ) gelmektedir. Zamanla porani veya porandox’a, ardından borani’ye dönüşecekti. Ancak Farhang Nafisi’ye göre borani adı, İran’da hüküm süren ilk kadın olan Boran (630) adlı İran kraliçesinden gelmektedir.

Bir başka inanış ise, Abbasiler döneminin kurucusu olan İranlı şair Boran’dan gelmektedir. Şah İsmail aşçı Hacı Muhammed Ali Bavarci Bağdadi’ye göre sarımsaklı ve yoğurtlu her şeye borani denir. Hangi sebzeleri eklerseniz ekleyin, bunlar ıspanak, kereviz ve hatta kabak olabilir. 13. yüzyılda Suriye’de Şam mutfağında ıspanaklı borani ortaya çıktı .

BORANİ NASIL YAPILIR

İyi bir borani hazırlamak için taze ıspanak kullanmak şarttır. İyice yıkanmalı, sapları temizlenmeli ve doğranmış olmalıdır. Doğranmış soğan ve sarımsak ile az miktar zeytinyağında on dakika pişirilir.

Piştikten sonra ıspanak, çırpılmış yoğurt eklenerek bir kaba alın. Sıcak ıspanağa yoğurt eklemeyin.

Baharat sadece tuz ve karabiber ile yapılır. Bu şekilde hazırlanan meze, servis edilmeden önce buzdolabında saklanır, Ceviz içleri gevrek kalması için en son eklenir.

BORANİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yalvaç ve Mecitözü yörelerinde ise borani fasulye ve bulgur ile zenginleştirilmektedir. Türkler bazen üzerine birkaç baharatla tatlandırılmış eritilmiş tereyağı eklemeyi severler. Bazen taze nektarin eşlik eder.

Patlıcan, pancar, karton, salatalık, kereviz veya nane içerebilen birçok borani çeşidi vardır. Karamelize soğan, baharat ve ince kıyılmış aromatik otlar ile zenginleştirilebilirler.

Borani Tarifi

Borani, yoğurt ve ıspanakla hazırlanan geleneksel bir İran mezesidir. İran Yahudi mutfağında ve Türkiye’de de yaygındır.

Hazırlık zamanı 20 dakika

Pişirme Süresi 15 dakika

Toplam zaman 35 dakika

Borani Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 kilo taze ıspanak , yıkanmış, sapları ayıklanmış ve doğranmış
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 soğan , doğranmış
 • 2 diş sarımsak , doğranmış
 • 500 gr yoğurt
 • Tuz
 • Karabiber
 • Yeni ayıklanmış iç ceviz

 

Borani yapılışı

 1. Büyük bir tavada zeytinyağını orta ateşte ısıtın ve ardından soğanı ekleyin. Yarı saydam hale gelene kadar hafifçe kahverengileştirin.
 2. Sarımsağı ekleyin ve iyice karıştırın. 1 dakika soteleyin.
 3. Ispanağı ekleyin, iyice karıştırın ve düzenli olarak karıştırarak 10 dakika soteleyin.
 4. Ispanaklar ısınınca bir kaba aktarın, yoğurt, tuz, karabiber ekleyin ve iyice karıştırın.
 5. Servis yapmaya hazır olana kadar buzdolabında bekletin ve servis yaparken ceviz serpin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz