Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Boldo Yağı Nedir,Boldo Yağı Faydaları

Boldo Yağı Nedir,Boldo Yağı Faydaları

Boldo Yağı Nedir,Boldo Yağı Faydaları

Boldo Yağı Nedir ? Boldo Yağı Faydaları

Boldo Yağı Nedir?

Boldo Esansiyel Yağı, bitki peumus boldus’un yapraklarından buharla damıtılarak ekstrakte edilir. Esansiyel yağ, insan vücudunun sağlığı için son derece yararlı kılan çeşitli fitokimyasallara sahiptir.

Boldo Yağı uzun süredir ilacın bir parçası olmuştur ve mide sorunlarını ve diğer karaciğerle ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Boldo esansiyel yağı Peru, Bolivya ve Şili’ye özgüdür. Tipik olarak güneşli bölgelerde yetişen ve Kuzey Amerika ve Akdeniz bölgesinde ticari olarak yetiştirilen bir bitkidir.

 

Boldo Yağı zararları arasında ; Boldo yağı, doktor reçetesi olmadan bir ev ilacı olarak kullanılamadığından diğer yağlardan farklıdır.

Geleneksel tıpta kolayca bulunamayan tıbbi özellikleri taşıyan, doğal olarak meydana gelen en güçlü yağlardan biridir. Dikkatli alınmazsa, küçük miktarların olumsuz etkileri olabilir. Rengi sarı renktedir ve çok hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Hafif bir aşırı doz, insan vücudunda durdurulamaz konvülsiyonlara neden olabilir.

Boldo bitkisinin kurutulmuş yaprakları, enfeksiyonları, karaciğer sorunlarını ve safra kesesi taşlarını tedavi etmek için de kullanılır. Toksisitesi nedeniyle aromaterapide kullanılmamalıdır. Toksik yapısına rağmen, sağlık yararları olağanüstüdür.

Boldo Yağının Faydaları

 

Peki Boldo Yağı nelere iyi gelir

 

 1. Kan Dolaşımı

 

Boldo esansiyel yağı, kan akışını artıran doğal bir uyarıcıdır. Vücuttaki sinirleri, beyni ve genel kan dolaşımını uyarır. Solunum sistemini dengeler ve uygun miktarda oksijenin karaciğere, akciğerlere ve diğer organlara ulaşmasını sağlar.

.

 1. Bağırsak Solucanlarını Yok Eder

Boldo esansiyel yağı doğada toksiktir ve parazitlere saldırır ve onları tamamen öldürür. Her türlü bağırsak solucanını, hatta kancalı kurtları ve onlardan kurtulmayı sağlar.

 1. Rahatlatıcı Özellikleri

Aromaterapi için uygun olmamasına rağmen, boldo yağı narkotiklere benzer şaşırtıcı dinlenme özelliklerine sahiptir. Bu, aşırı doz ölümcül olabileceğinden aşırı derecede tehlikeli yapar, ancak kaslarınızı ve beyninizi rahatlatmak ve sakinleştirmek için çok küçük dozlarda kullanılır.Anesteziklere çok benzeyen yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır.

 1. Sağlıklı Karaciğer için Boldo Yağı

Boldo yağı karaciğeri iyileştirmede ve içerisindeki zararlı toksinlerin atılımını uyarmada çok etkilidir. Aynı zamanda karaciğerin, kendine zarar vermeden karmaşık yiyecekleri parçalamasına yardımcı olan safra üretimini teşvik eder.

 1. Doğada Diüretik

Bir uyarıcı ve temizleyici olarak, Boldo esansiyel yağları vücut üzerinde idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Bu, idrarınızın sıklığını ve miktarını artırma yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. Bu, zararlı toksinlerin, tuzun ve suyun atılmasını teşvik eder. Bu aynı zamanda vücudun LDL kolesterolünü, zararlı yağları vücuttan idrara çıkma yoluyla uzaklaştırdığı için kontrol altında tutar. Bu, kan basıncı sorunlarını azaltmada ve kalp sağlığını geliştirmede çok etkilidir.

 1. Böcek İlacı

 

Boldo esansiyel yağı, doğada toksik olan ve vücuttaki parazitleri öldürme yetenekleri gibi, böceklere de zarar verebilecek kimyasallar içerir.

 1. Romatizma Tedavisine Boldo Yağı

Boldo esansiyel yağı, romatizmadan etkilenen kısımlar etrafındaki kan dolaşımını desteklemede çok faydalı olan uyuşturucu ve uyarıcı etkilere sahiptir. Bazı çalışmalarda romatizma ve bunun gibi diğer hastalıkların nedeni tıkanmış kan akışından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, kan akışını artırarak ve iltihabı azaltarak etkilenen bölgeyi sakinleştirir.

 1. Anti-inflamatuar

Boldo esansiyel yağı, uyarıcı nitelikleri nedeniyle anti-enflamatuar özellikler göstermek için çalışılmıştır. İltihaplanmayı önemli ölçüde azaltmak için topikal uygulamalarda kullanılabilir. Bu yağın oral kullanımı sınırlı olmalı ve sadece bir doktor tarafından reçete edildiğinde alınmalıdır.

 1. Sağlıklı Sindirim

Boldo esansiyel yağı bir uyarıcıdır ve mikrobiyal hareket özelliklerine sahiptir, bu da onu sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece etkili kılar ve dışkıyı düzenlemeye yardımcı olur ve gazları bağırsak kanalından tahliye eder.

 1. Bağışıklık Geliştirir

Boldo esansiyel yağı içindeki antimikrobiyal ve antibakteriyel maddeler, vücudu zararlı enfeksiyonlardan ve virüslerden korumakta çok etkilidir. Bu, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve mevsimsel hastalıklardan korur.

 1. Ateş Tedavisi

Boldo, iltihabı sakinleştiren ve vücuttaki huzursuzluğu azaltan kimyasallar içerir. Bu, bitkisel ilaçlarda ateş düşürücü antipiretik özelliklerinin farkında olduğu gibi yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 1. Fitokimyasallar

 

Boldo esansiyel yağı, oksidatif hasar ve serbest radikallerle savaşmak için vücudun oluşturduğu engeli yükselten çoklu fito kimyasallardan oluşur.

 1. Antiseptik

Boldo esansiyel yağı genellikle antiseptik özelliklerinden dolayı balsamlara ve bu tür merhemlere eklenir. Bu, yaraları enfeksiyondan korur ve daha hızlı iyileşme sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz