Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Bitter Çikolata Yararları ve Bitter Çikolata Besin Değeri

Bitter Çikolata Yararları ve Bitter Çikolata Besin Değeri

Bitter Çikolata Yararları ve Bitter Çikolata Besin Değeri

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter Çikolata sağlık yararları arasında psikolojik sağlığı artırmak, göz sağlığını desteklemek, kan dolaşımını teşvik etmek, bir enerji artırıcı olarak çalışmak, ağız sağlığını desteklemek, iyi bir antioksidan kaynağı, kardiyovasküler sağlığı desteklemek ve öksürüğü tedavi etmek sayılabilir. Diğer yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ruh halinizi iyileştirmek yer almaktadır.

Bitter Çikolata Nedir?

Çikolata severler, uzun vadede sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeden, çikolatanın temel bir besin kaynağı olabileceğini de bilmelidirler. Bir şekilde kendisine eklenen bileşenlere bağlı olarak Beslenme uzmanları,% 70 -% 80 kakao ile yapılan çikolataları tüketmenin genel refahınız için yararlı olduğunu öne sürüyorlar. Bu çeşitlilikten asgari miktarda tereyağı, şeker ve diğer koruyucu maddeleri tüketeceğinizi unutmayın.

Dahası, yüksek çeşitlilik ve kilo alımına ve çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunan kalorileri içerdiğinden, diğer çeşitlerin dahil edilmesinden veya çikolatalı tatlılar yemekten kaçının. Böylece, kakao ve bitter çikolata, psikolojik sağlığınızı iyileştirmek için birlikte çalışır.

Bitter Çikolata Besin Değeri

100 gram bitter çikolata aşağıdaki besinleri içerir.

Bakır% 89

Diyet lifi 11g

Demir 67%

Magnezyum% 58

Manganez% 98

Fosfor% 33

Potasyum% 22

Selenyum% 11

Çinko% 22

Bitter Çikolata Yararları

 

 1. Bitter Çikolata Psikolojik Sağlığı Artırır

Buna inanmayabilirsin ama bitter çikolata tüketmek psikolojik sağlığını iyileştirebilir. Gerilmiş sinirlerinizi yatıştırmaya yarayan, bol miktarda besleyici bir güç merkezidir. Umutsuzluk durumunda bir parça bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Yüksek stres ve kaygı düzeylerini azaltarak durumunuzu kolaylaştıracaktır.

Dahası, araştırmalar sıklıkla koyu çikolata yiyen insanların bilişsel yeteneklerin gelişmiş olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, çeşitli işlevleri yerine getirmenize yardımcı olan konsantrasyonu geliştirmek için lezzetli bir kaynaktır.

 1. Bitter Çikolata Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Bilim adamları, koyu çikolatanın genel göz sağlığınızı iyileştirme potansiyeli olan fantastik bir besin olduğunu açıkladılar. Zayıf görme için kullanışlıdır. Koyu çikolata, göz enfeksiyonlarının oluşumunu da engelleyebilir.

Bununla birlikte, katarakt, kuru gözler veya maküler dejenerasyon gibi göz hastalıkları üzerindeki etkilerini gösteren kanıt yoktur. Ayrıca, tonlarca çikolata yemek yerine göz enfeksiyonuyla karşılaşıyorsanız bir göz doktoruna danışmanız önemlidir.

 1. Kan Dolaşımı İçin Bitter Çikolata

Bitter çikolata, uygun kan dolaşımını kolaylaştıran çeşitli mineral ve vitaminlerin güç kaynağıdır. Beslenme uzmanları düzenli olarak yeterli miktarda bitter çikolata tüketmenin kan damarlarınızı güçlendirebileceğini öne sürüyorlar. Aynı zamanda vücudunuzdaki kan basıncını nötralize etmek için ağız sulandıran bir kaynaktır.

Araştırmalar zararlı kolesterolü atmanın yeterince etkili olduğunu göstermiştir; Ancak, bu konuda daha fazla inceleme yapılmaktadır. Burada, şeker hastalığınız varsa fazla koyu çikolata yemekten kaçınmanız önemlidir.

 1. Bitter Çikolata Enerji Artırıcı Olarak Çalışır

İçinde hafif kakao içeriği olan bir parça bitter çikolata tüketerek enerji seviyelerinizi hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Günlük rutininize dahil edilmesi, ani yorgunluğa katkıda bulunan faktörleri engelleyecektir. Ayrıca, sıkı bir spor salonu seansından önce küçük bir parça çikolata da yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, sürekli yorgunluk ve baş dönmesi durumunda, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabileceğini unutmayın ve mutlaka doktorunuza başvurun.

 1. Ağız Sağlığı İçin Bitter Çikolata

Bu konuyu çelişkili bulabilirsiniz, ancak araştırmalar bitter çikolatanın daha iyi ağız sağlığı sağlamanıza yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Diğer çikolata türleri daha zararlıdır çünkü koyu çikolata gibi teobrom içermezler. Theobromine, diş çürümesine karşı savaşma potansiyeli olan bir bileşendir. Besin ağız sağlığına zarar veren bakterilerle savaşabilir. Hiç şüphe yok ki koyu çikolata ağız sağlığınızı iyileştirebilir, ancak ağız sağlığı ve diş sağlığı için kullanılmaz..

 1. Bitter Çikolata Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidanlarla zenginleştirilmiş koyu çikolata, genel iyiliğiniz için harikalar yaratabilir. Antioksidanların, toksinler, kimyasal, bulaşıcı bakteriler, serbest radikaller ve hatta kanserli hücreler gibi sağlığa zararlı çeşitli faktörleri hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca esas olarak serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi önleyebilirler. Bu hücreler vücutta farklı tipte kanserler üretebilir. Bu nedenle, koyu çikolata tüketmek, vücudunuzun kanser ve diğer zayıflatıcı hastalıklar ile ilişkili semptomlardan uzaklaşmasını önler;

 1. Kardiyovasküler Sağlık İçin

Beslenme uzmanları, az miktarda bitter çikolata tüketmenin kalp sağlığınızı iyileştirebileceğini tavsiye ediyorlar. Doğru kan akışına izin vermek gibi işlevleri yerine getirmeye yardımcı olur. Atardamarlarınızda kanın pıhtılaşmasını, iltihaplanmayı ve hücre hasarını önleyebilir. Ancak, günlük rutininize koyu çikolata eklemeden önce kardiyoloğunuza danışın.

 1. Bitter Çikolata Öksürüğe İyi Gelir

Sürekli öksürükler gerçekten endişe vericidir. Küçük bir parça koyu çikolata tüketerek bu durumu hafifletebilirsiniz. İçinde bulunan bileşen teobrominin öksürüğün, neden olduğu iltihapla birlikte kontrol ettiği söylenir. Ancak uzmanlar, böyle bir durumda daha fazla sağlık probleminden kaçınmak için mutlaka doktorunuza gitmenizi öneriyor.

 1. Sizi Tok Tutar

Bitter çikolatayı yeterli miktarda lifle birlikte bol miktarda besini doldurduğu için sizi tok tutar. Düzenli olarak tükettiğinizde sizi saatlerce doyurur ve size yeterli enerji sağlar. Bu nedenle, biraz bitter çikolata veya bitter çikolata kaplamalı atıştırmalıklar (bitter fındık draje , bitter badem draje veya bitter üzüm draje vb ) evde tutmak akıllıca bir fikirdir. Ani açlık durumunda sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Araştırmalar bitter çikolatanın bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini kanıtladı. Dahili ve harici zararlı faktörlerin zararlı etkilerinden koruma işlevi gören bir antioksidanlar merkezidir. Sonuç olarak hastalığa neden olan bakteri, enfeksiyon, toksinler ve serbest radikallere avlanır. Bunun dışında bitter çikolatada bulunan diğer bileşenler de bağışıklık sisteminizin durumunu iyileştirir.

 1. Ruh halinizi geliştirin

 

Ruh halinizi geliştirmek için lezzetli bir kaynak olabilir. Çalışmalar bitter çikolatanın fenetilamin ile dolu olduğunu ortaya koymuştur. Bileşiğin endorfin saldığı bilinmektedir. İkincisi, ruh halinizi iyileştirmek, iyi hissetmek ve olumlu bir zihin çerçevesine sahip olmak için işlev görür. Dahası, birçok çalışma ayrıca stres hormonlarının, içerdiği özellikler nedeniyle koyu çikolata tüketerek kontrol edilebileceğini de kanıtlamıştır.

 

Önemli Not ;

Koyu çikolata şüphesiz sağlığa zararlı özellikler içermeyen harika bir besindir. Beslenme uzmanları, günlük diyetinize bir miktar öneriyorlar. Ancak fazla miktarda tüketilen herhangi bir şeyin sağlığınıza zarar verebileceği gerçeğini göz ardı etmeyin

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz