Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Bitkisel Tedavi Nedir ? Bitkisel Tıb ile Tedavi

Bitkisel Tedavi Nedir ? Bitkisel Tıb ile Tedavi

Bitkisel Tedavi Nedir ? Bitkisel Tıb ile Tedavi

Bitkiler binlerce yıldır tıpta önemli bir rol oynamıştır.

Her kültür ve her tıbbi sistem şifalı bitkileri tedavi amaçlı kullanmıştır. Binlerce farklı kullanımla binlerce şifalı bitki vardır, bunların çoğu geleneksel ilaçların yanı sıra doğal ilaçlar için de kullanılmaktadır.

Bitkiler, çaylar, vitaminler ve doğal takviyelerde bugün yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkisel tıbbın faydaları geniş olmakla birlikte, bitkisel ilaçların temelini anlamak ve bazı bitkilerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini bilmek önemlidir.

 

Bitkisel tıbbın tarihi nedir?

 

Bitkisel tıbbın kökleri dünyadaki her kültürde, Yunanlılardan Keltlere, Romalılardan Araplara ve Çinlilerden Hintlilere kadar uzanmaktadır

Batı bitkiciliği, sarımsak ve ardıçların tıbbi amaçlı kullanıldığı 1700’lü yılların başlarından beri eski Mısır’a kadar uzanmaktadır. Yunanlılar, farklı bitkileri, mevsimleri ve yeryüzü, hava, ateş ve su gibi elementler ile ilgili farklı bitkilerle ilgili kapsamlı bir bitkisel tıp felsefesi geliştirmişlerdir. Romalılar, Yunan tıbbı teorilerini aldı ve onlara kendi bilgilerini ekledi, bugün hala kullanılan bazı tıbbi uygulamaları zenginleştirdi.

Uzak doğu bitki tedavisi ağırlıklı olarak Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) geleneklerinden gelmektedir. Bu iki tıbbi sistem, vücudu tekrar dengeye getirmek için bitkileri kullanır, böylece kendini iyileştirebilir.

Kuzey Amerika ve Güney Amerika’daki Yerli Amerikalılar gibi diğer gelenekler de tıpta otlar kullandılar.

 

Bitkisel tıbbın prensipleri nelerdir?

Bitki tedavisi, bir hastadaki altta yatan hastalık nedenlerini tedavi etmek için bitkileri kullanmak üzere tasarlanmıştır. İşaretlere ve semptomlara bakmak ve hastalığın tedavisine bakmak yerine, doğru tedaviyi reçetelemek için bitkisel uzmanlar yaşam tarzından fiziksel stres etkisine kadar bütün resme bakmaktadır.

Bir durumun nedeni keşfedildikten sonra, bitki vücudun doğal dengesini yeniden sağlamak için bitki reçete edilir. Bitki tedavisi, farklı bitkilerin dengeyi ve sağlığını korumak için vücutla nasıl çalıştığını anlamaktır.

Otlar aynı zamanda birçok gelenekte, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek ve herhangi bir hastalık ortaya çıkmadan önce genel iyiliğini artırmak için önleyici bir etki olarak kullanılmaktadır.

Birçok ilaç firması, ürünlerinde bulunan bitkilerde bulunan aktif maddeleri kullanıyor olsa da, bitki bilimciler “bitki sinerjisi” adı verilen bir şeye inanırlar. Bu, otun mümkün olduğunca güvenli ve etkili olması için tüm bitkinin kullanılmasının önemli olduğu anlamına gelir. sadece aktif maddeleri çıkarmak yerine. Örneğin, meadowsweet aspirin içinde aktif madde olan salisilik asit içerir. Tek başına aspirin genellikle hassas midelere sahip insanlarda sorunlara neden olurken, meadowsweet de mideyi salisilik asitten korumak için çalışan tanen ve müsilaj içerir. .

 

Bitkiler alternatif tıb için nasıl hazırlanır?

 

Aktif maddeleri çıkarmak için kaynatma kabukları, kökler ve meyveler kaynatılarak yapılır. Sıvı süzülür ve sıcak veya soğuk alınabilir.

Tentürler, etken maddeleri çıkarmak ve korumak için su ve alkol içindeki bitkileri ıslatır. Sıvı daha sonra küçük şişelerde saklanır ve su ile alınır.

İnfüzyonlar çaylar gibi yapılır. Kaynayan su bitki üzerine dökülür ve yaklaşık 10 dakika bekletilir, sıcak bir içecek veya ilaç olarak alınacak bir sıvı yaratılır.

Infüze yağlar doğranmış otlar ve yağ ile yapılır. Karışım ya kaynar su üzerine bir kaseye konur ya da güneş ışığında infüzyona bırakılır.

Kremler otlar ve yağ veya yağdan yapılır. Karışım, gerilmeden ve karanlık şişelere yerleştirilmeden önce yaklaşık üç saat kadar bekler.

 

Merhemler ayrıca yağ veya yağ ile kombine edilmiş bitkilerden yapılır. Merhem, süzülmeden ve ayarlanmadan önce hızlı bir şekilde kaynar su üzerinde ısıtılır.

 

Bitkisel tıbbın faydaları nelerdir?

 

Bitkisel ilaçlar, küçük sıyrıklar ve yanıklardan ciddi hastalıklara kadar birçok farklı hastalığı tedavi etmek için çok yararlı olabilir. Bitkisel ilaçlar çoğunlukla migren, artrit, depresyon ve PMS gibi kalıcı hastalıklar için kullanılır.

 

Bitkisel ilaçların alınması kolaydır ve birçok bitki evde yetiştirilebilir, bu nedenle genellikle küçük şartlar için daha uygundurlar. Bitkisel tedavilerin birçok durumda konvansiyonel tedavilerin yerini alamayacağını ve tüm bitkilerin insan yutulması için güvenli olmadığını belirtmek önemlidir.

Otları kendi başıma kullanabilir miyim?

Birçok insan, günlük ek olarak otlar kullanır veya belirli rahatsızlıkları tedavi eder. Genelde güvenli ve etkili olmakla birlikte, her otu kullanmanın doğru yolu konusunda kendinizi eğitmek önemlidir, çünkü bazılarının yutulması güvenli değildir.

Bitkisel bir takviye almaya karar verirseniz, birçok şifalı bitki diğer ilaçlarla etkileşime girdiğinden, sağlık uzmanınızın bilmesi önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz