Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Güzellik ve Bakım » Biberiye ve Lavanta ile Zeytinyağlı Saç Maskesi

Biberiye ve Lavanta ile Zeytinyağlı Saç Maskesi

Biberiye ve Lavanta ile Zeytinyağlı Saç Maskesi

Saçlarınız her boyamada, fönle kuruturken, saç maşası veya yassı demiri kullandığınızda, sahilde takıldığınızda veya klor dolu bir havuzda yüzerken oldukça yıpranır. Dengesiz beslenme, stres , tıbbi durumlar ve aldığınız ilaçlar, hormonal değişiklikler ve vitamin ve mineral eksiklikleri saçınızı da etkileyebilir.

Özel tedaviler kullanmak, bu kilitleri iyi durumda tutmak için en iyi yol olabilir. Tonlarca kullanıma hazır saç bakımı vardır, ancak çoğu iyi miktarda ilave kimyasal içerir. Saçınızı ilk başta görünmesini ve güzel hissetmesini sağlayabilirler. Bununla birlikte, zamanla, bu geleneksel saç bakımı, kıvırcık ve kuru saçlara uygulanamaz.

Periyodik olarak bir saç bakımı uygulamak, kıvırcık saçların giderilmesine ve hatta hasarlı, bölünmüş uçların onarımına yardımcı olabilir. Harika olan şey, evde yapabileceğiniz ve mutfak dolabınızda bulunan malzemelere sahip olma ihtimalinizin yüksek olması. En sevdiğim seçeneklerden biri de zeytinyağlı saç tedavisi. Zeytinyağı saçın parlamasını sağlar ve diğer büyük yararların yanı sıra saçtan kolayca yıkanabilir.

Zeytinyağlı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saçı tedavi etmek için zeytinyağı kullanmak yeni bir şey değil. Yüzyıllar boyunca parlaklık, yumuşaklık, dolgunluk eklemek ve hatta saçları güçlendirmek için kullanılmıştır.

Başlamak için, zeytinyağını küçük bir kaseye veya cam kavanozun içine dökün. Daha sonra, saçlar için harika bazı esansiyel yağlar olan biberiye, lavanta ve limon otu yağlarını ekleyin .  İyice karıştırın. Sadece zeytinyağı kullanarak kolayca bakım yapabilirsiniz, ancak bu esansiyel yağları eklemek saç bakım kalitesini daha da arttırır:

  • Biberiye hücresel metabolizmayı artırarak büyüme ve kalınlığa yardımcı olur . Bir çalışma saç dökülmesinden muzdarip hastalarda saç büyümesinde artış olduğunu göstermiştir.
  • Lavanta, antimikrobiyal özelliklere sahiptir, kuru saçı önleyebilir ve stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olur, bu da saç büyümesine ve sağlıklı saçların oluşmasına katkı sağlar.
  • Limon otu, saç derisini iyileştirme ve saç köklerini güçlendirme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Kepeğe karşı etkilidir.

Önlemler

Zeytinyağı kullanmak özellikle dokulu, kıvırcık, kalın, kuru veya zarar görmüş saçlar için idealdir. İnce saçlar için uygun olsa da, belki biraz daha az kullanmak veya hindistancevizi yağıyla karıştırmak  bu saç türü için daha iyi sonuç verebilir.

Biberiye ve Lavanta ile Zeytinyağı Saç Bakımı

MALZEMELER:

  • 120 ml organik soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı
  • 10 damla biberiye esansiyel yağı
  • 10 damla lavanta esansiyel yağı
  • 3 damla limon esansiyel yağı

Hazırlanışı ;

  1. İlk önce zeytinyağını küçük bir kaseye veya cam kavanozun içine dökün.
  2. Biberiye, lavanta ve limon otu yağlarını zeytinyağına ekleyin ve iyice karıştırın.
  3. Sıkı bir kapağı olan bir cam kavanozda saklayın.

 

Günde bir kere yatmadan önce uygulamanız tavsiye edilir. En az 30 dk kalmalıdır. Daha sonra şampuanla yıkayabilirsiniz..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz