Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Biberiye Çayı Faydaları

Biberiye Çayı Faydaları

Biberiye Çayı Faydaları

Biberiye Çayı sağlık yararları arasında kan dolaşımını teşvik etmek, ağrıları gidermek, sindirime yardımcı olmak, bakterilerle savaşmak, nefesinizi tazelemek, iyi hafızayı desteklemek ve vücudu toksinlerden arındırmak vardır. Diğer yararları arasında cilt durumunun iyileştirilmesi, iltihaplanma ile mücadele, karaciğer sağlığının desteklenmesi ve psikolojik sağlığın iyileştirilmesi sayılabilir.

Bunun nedeni, bitkide bulunan besinlerin sayısının diğer bitkilerden önemli ölçüde daha fazla olmasıdır. Bitkisel çaylar içinde biberiye çayının yeri başkadır.

 

Biberiye Çayı Nedir?

 

Biberiye bilimsel olarak Rosmarinus officinalis olarak bilinen bir bitkidir. Akdeniz bölgesine aittir. Antik çağda, mutfaklarda lezzet açısından kullanıldı.Bitki üzerinde yapılan birçok çalışmadan sonra, bilim adamları biberiye çayı tüketmenin diğer sağlık sorunlarını da tedavi edebileceğini açıkladılar.

 

Biberiye Çayının Besin Değerleri

 

Bakır 301 mg

Diyet Lif 10 g

Enerji 131 Kcal

Demir 65 mg

Magnezyum 91 mg

Manganez 960 mg

Niasin 912 mg

Pantotenik asit 804 mg

Protein 31 g

Piridoksin 336 mg

Riboflavin 152 mg

Thiamin 036 mg

C Vitamini 21 Mg

Çinko 93 mg

 

Biberiye Çayının Sağlığa Faydaları

 

 1. Kan Dolaşımını Destekler

 

Biberiye çayı kırmızı kan hücreleri üretir ve aynı zamanda kanın düzgün akışını sağlar. Bu işlem aynı zamanda vücudunuzun tüketilen besinlerden elde ettiği vitamin ve mineralleri emmesini sağlayacak metabolik aktiviteleri de kolaylaştırır.

 

 1. Biberiye Çayı Ağrıları giderir

 

Şiddetli ağrı durumunda, analjezik özellikleri ile zenginleştirilmiş, biberiye çayı sizin için faydalıdır. Baş ağrısını azaltmak için biberiye çayı düzenli olarak içmek güvenli bir kaynaktır. Çayın hoş aroması gergin sinirleri yatıştırır ve zihninizi rahatlatır. Ancak, uzmanlar migren durumunda biberiye çayı önermiyorlar.

 

 1. Antibakteriyel özelliklere sahip

 

Antibakteriyel bileşenlerle zenginleştirilmiş biberiye çayı, midenizdeki bakteriyel enfeksiyonları etkili bir şekilde önleyebilir. Yakın tarihli bir çalışmaya göre, H. pylori bakterileri sık sık mide ülserlerine katkıda bulunan en tehlikeli patojenlerden biridir. Düzenli olarak biberiye çayı içtiğinizde, midenizdeki hücreleri ve dokuları güçlendirir ve bu bakterilerden korunursunuz.

 

 1. Biberiye Çayı Sindirimde Yardımcı Olur

 

Biberiye çayı, kabızlık, şişkinlik ve hatta ishalin tedavisi konusunda mükemmel bir doğal tedavi olabilir . Etkili bir şekilde mide rahatsızlıklarını gideren antienflamatuar özelliklere sahiptir. Dahası, beslenme uzmanları ayrıca, sindirimi korumak için haftada en az 3-6 bardak biberiye çayı alınmasını önermektedir. Ayrıca biberiye çayının düzensiz barsak hareketlerini düzenlediği düşünülmektedir.

 

 1. Biberiye Çayı Nefesi Tazeliyor

 

Ağzınızdaki bakterileri biberiye çayı içerek yok edersiniz.Buda ağzınızdaki kötü kokuları yok etmeye yarar.

 

 1. Hafıza için Biberiye Çayı

 

Beslenme uzmanları, biberiyenin hafızayı geliştirmek için gerekli olan pek çok besleyicinin güç merkezi olduğunu önermişlerdir. Ve biberiye çayı da bilişinizi arttırabilir. Düzenli olarak genç yaşta tüketiliyorsa, çay alzheimer ve demans gibi yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını geciktiriyor.

 

 1. Detoksizatör olarak çalışır

 

Biberiye çayı idrar söktürücü olarak çok etkili çalışır, doğal bir detoksifiye edici işlevi görebilir. Aşırı miktarda tuz, toksin, kimyasal ve yağın etkili bir şekilde giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle günlük rutininize dahil etmeye çalışın çünkü detoksifikasyon vücudunuzu sağlığa zararlı faktörlerden koruyabilir.

 

 1. Biberiye Çayı Cilt durumunu iyileştirir

 

Biberiye çayı, cildinizin durumunu iyileştirmeye yardımcı olan yatıştırıcı ve iyileştirici bileşenler içerir . Akne veya lekelerin neden olduğu iltihabı hafifletmek ve eski sivilce izlerini gidermek için hızlı bir kaynaktır. Dahası, cildiniz çayda bulunan besinleri emer ve hızla hasar görmüş ve kuru hücreleri gençleştirmeye başlar.

 

 1. Antiinflamatuar özelliklere sahip

 

Kas ve eklem iltihabı tedavisi söz konusu olduğunda , beslenme uzmanları biberiye çayına güvenirler. Biberiye çayı antienflamatuar özelliklerin bir güç kaynağıdır. Biberiye çayı yaralanma sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için çok faydalıdır.

 

 1. Karaciğer sağlığı için biberiye çayı

 

Karaciğer hassas bir vücut organıdır, Karaciğeriniz, sıklıkla serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres ile birlikte iç ve dış elementlerle savaşacak kadar güçlüdür. Bu nedenle, uygun karaciğer fonksiyonlarını sürdürmek için biberiye gibi yiyecekler tüketmeniz gerekir. Bu şekilde vücudunuz, yaşam kalitenizi etkilemeye katkıda bulunan her şeyden korunacaktır.

 

 1. Psikolojik Sağlığı Geliştirir

 

Psikolojik sağlığı korumak, kararlı ruh hali, açık zihin ve düşük stres ve kaygı düzeylerini içerir. Araştırmalar hormonal dengesizliğin büyük ölçüde stres düzeylerinin artmasına neden olduğunu ve zamanında tedavi edilmezse, stresin psikolojik sağlığınıza zarar verebileceğini göstermiştir. Biberiye çayı içerek bu durumu iyileştirebilirsiniz.

 

En çok sorulan sorular arasında biberiye çayı zayıflatırmı ? sorusu gelmektedir. Kilo vermek için biberiye çayı kullanabilirsiniz.Yalnız unutmayın ki zayıflatma konusunda kesin araştırmalar henüz açıklanmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz