Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Beta Karoten Nedir – Beta Karoten Faydaları

Beta Karoten Nedir – Beta Karoten Faydaları

Beta Karoten Nedir – Beta Karoten Faydaları

Beta Karoten sağlığa faydaları arasında sağlıklı bir gebeliği teşvik etme, cilt sağlığını destekleme, görüşü korumaya yardımcı olma, solunum sağlığını iyileştirme, kalp riskini azaltma, kanseri önlemeye yardımcı olma, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olma, diyabeti önlemeye yardımcı olma, kepek ve diğer saç rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Skleroderma semptomlarını ( Sert ve parlak deri ) azaltmaya yardımcı olur ve akne sivilce ve izlerini azaltmaya yardımcı olur.

Beta Karoten Nedir?

Beta karoten, adından da anlaşılacağı gibi, genellikle havuç sebze ailesi ile ilişkilendirilen karotenoidler olarak bilinen bir bileşikler ailesine aittir. Beta-karoten, canlı renklere sahip gıda ve sebzelerde bol miktarda bulunur ve aslında a vitamininin pro-vitaminidir. Beta karoten tüketen insanların sağlığını ve refahını iyileştirmeye yardımcı olabilecek sayısız faydalı özelliğe sahiptir. Beta karoten ile yakından ilişkili birçok farklı karotenoid antioksidan vardır, ancak bu provitamin en yaygın olanı olmaya devam etmektedir.

Beta karoten takviye faydaları ise yüksek miktarlarda tüketildiğinde E vitamininine dönüşmesidir.. Beta karoten, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda E vitaminine dönüştürülür. Fazla tüketirseniz, basitçe atık olarak elimine edilir. Yeterince canlı renkli meyve ve sebzeleri yediğiniz sürece beta karoten almış olursunuz.

Beta Karotenin Faydaları

 

1. Sağlıklı Bir Hamileliği Teşvik Eder

A vitamini , çok fazla tüketilmesinde önemli risk olmasına rağmen, hamilelik sırasında son derece önemli bir besindir. Bu nedenle, toksisite seviyesi son derece düşük olduğu için beta karoten çekici bir seçenektir. A vitamini, sağlıklı akciğer gelişimi ile birlikte sadece beyin fetüsünün sağlıklı gelişimi için kurallara sahiptir. Hamile kadınların %40’a kadar artan A vitamini alımını ve emzirme döneminde %90’a kadar tüketmeleri önerilir. Bu beta karoteni elde etmenin en iyi yolu, daha fazla bitkisel gıda tüketmektir.

2. Beta Karoten Cildinizi Sağlıklı Tutar

A vitamini, cilt üzerindeki yararlı etkileri ile bilinir, nem içeriğine yardımcı olmasının yanı sıra ultraviyole hasarının cilt üzerindeki etkisini azaltır . Ayrıca güneşe uzun süre maruz kaldıktan sonra oluşan güneş yanığı ve tahriş olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Güneş kremi işlevinin yerini alamasa da cilde nüfuz edebilen hasarı azaltmak için çok etkilidir.

3. Beta Karoten Göz Sağlığına İyi Gelir

Yaşlandıkça, gözlerimiz kaçınılmaz olarak görüşü bozan ve göze giren ışık miktarını azaltan, artan oksidasyon oranlarına maruz kalır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak bilinen yaygın durum, tedavi edilmezse sonunda körlüğe yol açar. Beta karoten ve ilişkili karotenoid ailesi, bu dejenerasyon oranını önemli ölçüde azaltmaya ve gelecek yıllar boyunca görmenin korunmasına yardımcı olabilir. Çinko , C vitamini ve E vitamini gibi modern besinlerle birlikte kullanılan beta karoten , göz sağlığı için en iyi sigortanızdır.

4. Solunum Sağlığını İyileştirir

Beta-karoten, akciğer fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirebilir ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. 

5. Kardiyak Riski Azaltır

Araştırmalar, beta karoten ile birlikte E ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerde yüksek diyetlerin koroner arter hastalığı dahil olmak üzere kardiyovasküler atak yaşama riskini önemli ölçüde azalttığını sürekli olarak göstermiştir. 

  1. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Antioksidan vitaminler, oksidatif hasarı azaltma ve bunun sonucunda hücrelerin istenmeyen mutasyonlarını baskılama yetenekleri sayesinde kanserin önlenmesinde temel dayanak olarak kalmıştır. Kanser öncesi hücrelerde bile, beta karoten’in hücrelerin büyümesini yavaşlattığı ve bağışıklık sisteminin onlarla ilgilenmesine izin verdiği gösterilmiştir.

7. Beyin Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur

Yaşlandıkça beyniniz bilişsel kapasitesini bir dereceye kadar kaybedebilir ve bu da yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Predispoze bireylerde, Alzheimer ve Parkinson hastalığı, özellikle yüksek oksidatif hasar yükü ile birleştiğinde nihai sonuç olabilir. Beta karoten, beyindeki oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olur, bilişsel işlevinizi daha fazla korumanıza yardımcı olur ve ayrıca bunama riskini en aza indirir.

8. Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olabilir

Tip II diyabet, genellikle insülin disfonksiyonu ve insülin duyarlılığının kademeli olarak kötüleşmesi ile birlikte kötü yaşam tarzı alışkanlıklarını takip eder. Enflamasyon ve oksidasyonun tip II diyabetin gelişiminde önemli bir rol oynadığına ve en başta insülin üretiminden sorumlu pankreas hücrelerini etkilediğine inanılmaktadır. Daha düşük glisemik indeks yüküne sahip meyve ve sebzelere ek olarak, beta karotenin insülin duyarsızlığının oluşma riskini azalttığı gösterilmiştir.

9. Kepek ve Saç Durumlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Diyetteki beta karoten ve A vitamini eksikliği, saç derisinin kurumasına neden olabilir ve kepek oluşma olasılığını artırabilir. Eksiklik ayrıca saçların kuru ve cansız görünmesine de neden olabilir. Saç derisi üzerinde hidrate edici özelliklere sahip olan kuruluk en aza indirilmesi ve ilişkili yapışma ve pul gibi kepeklenme beta karoten ile en aza indirilir.

10. Skleroderma Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Skleroderma, doğası gereği otoimmün olan ve cildin sertleşmesine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu hastalığın komplikasyonlarından biri, iyi beta-karoten temini sağlayarak yenilenebilen kan A vitamini düzeylerinin azalmasıdır. Beta karoten durumu iyileştirmese de, durumla ilişkili kronik inflamatuar durumları azaltmaya ve kuru ve sertleşmiş cildin genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

11. Akne Sivilcelerini ve İzlerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Akne, dünya çapında milyonlarca insanın özellikle ergenlik döneminde yaşadığı can sıkıcı bir cilt rahatsızlığıdır. Araştırmalar, A Vitamininin sebum üretimini azaltarak akne salgınlarını yönetmede son derece etkili olduğunu göstermiştir; sebum, foliküller tarafından üretilen ve onları bloke eden ve sivilce olarak bilinen küçük lokalize enfeksiyonların oluşmasına neden olan yağlı maddedir. Beta karoten, A vitamininin her zaman kanda dolaşmasını sağlamak için gerektiğinde dönüştürülebildiğinden A vitaminine tercih edilir.

12. Oral Lökoplaki Tedavisi

Oral lökoplaki , sigara içen veya tütün çiğneyen kişilerde yaygın olarak bulunan, ağız içinde sakız veya yanaklarda bulunabilen kalın beyaz lekeler olarak görülen bir durumdur. İlk bakışta büyük aftlar gibi görünseler de, aslında çoğunlukla iyi huylu olan büyümelerdir. Bununla birlikte, herhangi bir iyi huylu büyümede olduğu gibi, durum ciddi ise kansere dönüşme riskini taşırlar. Beta karoten içeriği yüksek gıdaları tüketen veya takviyelerini kullanan kişiler, iyileşmeler veya genel olarak olumlu sonuçlar bildirmektedir.

13. Gece Görüşünü İyileştirir

Zayıf gece görüşünden muzdarip insanlar, düzenli olarak A Vitamini veya beta karoten bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin ardından görüşün düzeldiğini bildirmektedir. Düşük ışık koşullarında ışığın retinaya odaklanmasını iyileştirdiğine ve görme kabiliyetine izin verdiğine inanılmaktadır.

Son Söz

Beta karoten, birçok meyve ve sebzede bulunan son derece değerli bir pro vitamindir. Güvenlik marjı mükemmeldir, yağda çözünen vitaminlerde yaygın olmayan bir şeydir. Genel hedefleriniz ne olursa olsun, muhtemelen herkes daha fazla beta-karoten tüketiminden yararlanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz