Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Bergamot Yağı Nedir ? Bergamot Yağı Faydaları

Bergamot Yağı Nedir ? Bergamot Yağı Faydaları

Bergamot Yağı Nedir ? Bergamot Yağı Faydaları

Bergamot yağı sağlığa yararları, sindirim problemlerini tedavi etmeyi, hormonları dengelemeyi, stresi ve fiziksel yorgunluğu azaltmayı, iyi bir iştahı desteklemeyi, kaygıyı gidermeye, göğüs tıkanıklığını hafifletmeyi ve ateşi azaltmayı içerir. Diğer yararları diş sağlığını desteklemeyi, cildi güçlendirmeyi ve saç bakımını desteklemeyi içerir.

 

Bergamot Yağı Nedir?

 

Bergamotun tatlı kokulu esansiyel yağı, bergamot portakalı denilen bergamot meyvesinden gelir . İnsanlar hoş kokusundan dolayı aroma maddesi olarak ve parfümeride kullandılar. Ayrıca, yüksek kolesterol seviyesini düşüren brutieridin ve melitidin içermektedir. İşte bergamot esansiyel yağının faydaları.

 

Bergamot Yağı Faydaları ? Bergamot yağı nelere iyi gelir

 

 1. Sindirim Sorunlarına iyi gelir

 

Bergamot yağı, sindirim sistemini iyileştirir, kolay sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasını destekler. İştahsız çocuklar için de faydalıdır. Bergamot esansiyel yağının günlük kullanımı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mide düzensizliklerini tedavi edebilir.

 

 1. Hormonal Dengesizlik İçin

 

Yağ, üreme hormonları ve pankreas hücrelerinin insülin üretimi de dahil olmak üzere çeşitli hormonların üretilmesinden sorumlu olan endokrin bezleri üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bergamot yağının düzenli kullanımı, çoğunlukla menopoz ve menstrüasyonla ilişkili kadınlarda hormonal problemleri azaltır. Kan şekeri seviyesini kontrol ettiği için diyabetli kişiler için de faydalıdır.

 

 1. Bir Antidepresan Olarak Bergamot Yağı

 

Bergamot yağı, ruh halindeki değişimleri tedavi ettiği ve enerjiyi arttırdığı için antidepresan olarak kullanılabilir. İçindeki özellikler dolaşım ve hormon salgılanmasını iyileştirir zihinsel stresi ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Bergamot yağındaki aktif bileşikler alfa-pinen ve limonen uyarıcı etkiye sahiptir. Günlük aktivitelere ilgi duymama, genel yorgunluk ve hatta iştahsızlık gibi depresyon belirtileriyle karşılaşırsanız, bergamot yağı sizin için hiçbir yan etkisi olmadan çalışabilir. Bergamot yağı aynı zamanda enerji akışını ve iştahı etkileyen sindirim sularını da teşvik eder.

 

 1. Kaygıyı Giderir

 

Bergamot yağı, endişe ve stresi azaltmak için mükemmel bir kaynak olduğundan, rahatlatıcı olarak kullanılabilir .

 

 1. Bergamot Yağı Kesik ve Yaralanmalarda Enfeksiyonları Önler

 

Bergamot yağı antimikrobiyal özellikler içerir. Kesik ve yaraları tedavi eder ve enfeksiyonu önler. Hafif bir analjezik etkiye sahip olduğu için çocuklar üzerinde kullanabilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve birkaç damlası bile tetanoz gibi ciddi enfeksiyonları koruyabilir. Etkilenen bölgeyi iyileştirir ve izleri azaltır. Yağdaki fitokimyasal bileşenler, cilt dokularını da onarır.

 

 1. Göğüs Tıkanıklığını Giderir

 

Mevsimsel soğuk algınlığında insanlar bergamot yağını soluyarak öksürük ve göğüs tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara çare buldular. Çocuklar göğüs ağrısı çekiyorsa, göğüse az miktarda bergamot yağı sürün. Ayrıca solunum zorluğu sırasında 1-2 damla da soluyarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

 

 1. Bergamot Yağı Ateşi Düşürür

 

Bergamot yağının uyarıcı etkisi, ter üretimini artırarak ateş sıcaklığını düşürür. Kan dolaşımı ve hormon üretimine yardımcı olan özellikleri nedeniyle cildiniz ter atmaya başlayınca yüksek ateşi düşürmeye yarar. Ayrıca vücuttaki fazla toksinleri de temizler.

Bergamotun antimikrobiyal özellikleri, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşabilir. Bu yağ, küçük negatif bir etkiye neden olmadan sayısız işlev gerçekleştirme potansiyeline sahiptir. Teneffüs etmenin yanı sıra, yatıştırıcı etkiler için alnınıza, boynunuza ve göğsünüze küçük bir miktar uygulayabilirsiniz.

 

 1. Bergamot Yağı ile Diş Bakımı

 

Bergamot yağı, ağız kokusunu önlemek için ideal bir üründür.Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı mükemmel bir gargara işlevi görebilir. Ağızdaki bakteri üremesini engeller ve tazelik sağlar. Diş macununa 2-3 damla bergamot yağı karıştırabilirsiniz.Ayrıca boşlukları önler ve diş ağrısını azaltır.

 

 1. Bergamot Yağı Parfümeride Kullanım Alanları

 

Bergamot yağı parfümeride canlandırıcı ve hoş kokusundan dolayı yaygındır. Tüm erkek parfüm ürünlerinin üçte birinin ve kadınlar için parfüm ürünlerinin neredeyse yarısının bergamot esansiyel yağını içerdiğini biliyormuydunuz.. Bergamot yağının özellikleri, bakteri üremesini uzak tutarken rahatsız edici ter kokularını kontrol eder.

 

 1. Bergamot Yağı Cildi Besler

 

Bergamot yağı, sivilce izlerini ve diğer cilt lekelerini azaltan bir sikatrizan olarak işlev görür. Akne izlerini, hassas cildinizi etkilemeden çıkarmanın güvenli ve hızlı bir yoludur, bu aynı zamanda pigmentli cilde sahipseniz de yararlıdır. Dahası, bu yağ, yağlı cilde zarar vermez, çünkü hafiftir ve birkaç damlası bile size yeterlidir.

 

 1. Saç Bakımı İçin Bergamot Yağı

 

Kaşıntılı ve kuru saç derisi saç dökülmesine ve saçın zayıf kalmasına neden olur. Bergamot yağının antifungal ve antibiyotik nitelikleri, saçı sağlıklı tutmak için mükemmel bir tonik yapar. Kepek ve saç dökülmesine neden olan kafa derisi enfeksiyonlarını önler. Bergamot yağını normal şampuanınıza 2-3 damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı saç büyümesini sağlar.

Sağlıklı saçları ve cildi korumak için uçucu yağların kullanılması bir trend haline geldi. Gerçekten saç ve cilt dostudur, hassas cildinizi veya saç derinizi tahriş edebilecek sert kimyasallardan arındırılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz