Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğu tıp diliyle gonore, antibiyotik ilacı ile kolayca tedavi edilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşır ve bel soğukluğu olan çoğu kişinin semptomları olmaz.

En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri bel soğukluğu dur

Gonore (bel soğukluğu)  çok yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur, özellikle 20 yaşlarındaki gençler ve yetişkinler içindir. Bel soğukluğu bazen “alkış” veya “damlama” olarak adlandırılır.

Gonore, vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. Enfeksiyon semen (cum), ön-cum ve vajinal sıvılarda taşınır. Gonore, penis, vajina, serviks, anüs, üretra, boğaz ve gözlerinizi enfekte edebilir (ancak bu nadirdir). Belsoğukluğu olan çoğu insanın hiçbir belirtisi yoktur ve tamamen iyi hissetmektedir, bu yüzden enfekte olduklarını bile bilmiyor olabilirler.

Bel soğukluğu genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Ancak eğer bel soğukluğunu yeterince erken tedavi etmezseniz, gelecekte daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, STD testi çok önemlidir.

Seks yaptığınız her seferinde prezervatif kullanarak bel soğukluğunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Gonore  (Bel Soğukluğu) nasıl bulaşır

İnsanlar genellikle enfeksiyonu olan biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girdikleri için gonore (bel soğukluğu)  olurlar. Semen (cum), ön-cum ve vajinal sıvıların cinsel organlarınız, anüsünüz ya da ağızlarınızda ya da içine girmesi durumunda gonore yayılır. Vajina ya da anüste penise kadar gitmezse bile gonore geçirilebilir.

İnsanların bel soğukluğu, vajinal seksten, anal seksten ya da oral sekse sahip olmasının ana yoludur. Elinize sıvı bulaşırsa gözünüze dokunarak gonore de alabilirsiniz. Gonore, annede varsa doğum sırasında bebeğe de yayılabilir.

Bel soğukluğu olan pek çok kişinin herhangi bir belirtisi yoktur, ancak enfeksiyonu başkalarına da yayabilirler. Böylece, cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferinde prezervatif veya kondom kullanmak gonoreyi önlemenin en iyi yoludur.

Boğazın oral gonore olması ya da boğaz gonoresi gibi bir şey var mı?

Evet, oral gonore (be soğukluğu)  gibi bir şey var. Vajinal, anal ya da oral seks yapan biri ile gonore alabilirsiniz. Bununla birlikte, oral gonore, genital gonore(bel soğukluğuna ) göre daha az yaygındır.

Eğer oral gonore alırsanız, gitmeyen kaşıntılı boğaz veya boğaz ağrısı olabilir. Ayrıca yutkunmakta zorlandığınızı da görebilirsiniz. Ancak gonore olan çoğu kişide herhangi bir semptom görülmez.Bu nedenle vajinal, anal veya oral seksiniz varsa STD’ler için düzenli olarak test yaptırmanız çok önemlidir.

Herhangi bir semptom fark ederseniz, eşinize gonore veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi konulduysa veya eşinizin semptomları varsa doktorunuza veya hemşirenize veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezine danışın.

Gonore (Bel Soğukluğu) belirtileri nelerdir?

Gonore her zaman semptomlara sahip değildir, pek çok insan bel soğukluğu yaşadığını bilmiyor.

Bel soğukluğu zor olabilir, çünkü siz veya eşinizin herhangi bir semptomu olmayabilir veya belirtileri fark etmeyecek kadar hafif olabilir. Bazen insanlar bel soğukluğu belirtilerini diğer enfeksiyonlarla karıştırırlar. bel soğukluğu belirtileri enfeksiyon olduktan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar şunları içerir:

Bel Soğukluğu, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta kısırlığa yol açabilir. Ancak ilaçla tedavi etmek genellikle kolaydır. Bu nedenle, ne kadar sağlıklı olursanız olun, düzenli STD testi çok önemlidir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri ; kadınlarda gonore belirtileri

İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi

Sürekli idrara çıkma hissi

Sarımsı veya kanlı olabilen vajinadan anormal akıntı

Dönemler arasında kanama

Acılı cinsel ilişki

Karında ağrı

Ateş

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri genellikle sabahları ortaya çıkar.

 

Erkekler, gonore olurlarsa semptomları daha yüksektir. Erkeklerde gonore belirtileri genellikle enfeksiyonu aldıktan bir hafta sonra başlar. Bunlar şunları içerir: Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri

Penisten sarı, beyaz veya yeşil akıntı

İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi

Testislerde ağrı veya şişlik

Penis üzerinde şişlik veya kızarıklık

Testislerinizin birinde veya her ikisinde ağrı ve / veya şişme

 

Bel soğukluğu, anal sekse sahipseniz anüsünüzü de enfeksiyon edebilir ya da enfeksiyonu vücudunuzun başka bir kısmından (banyoya gittikten sonra silerek, anüsten) yayılabilir. Anal bel soğukluğu  genellikle hiçbir belirti göstermez. Ancak anüsünüzde bel soğukluğu belirtileri şunları içerebilir:

Anal bel soğukluğu belirtileri ;

 

Anüs içinde veya etrafında kaşınma

Anüsünden deşarj

Kaka yaptığınız zaman ağrı

 

Bel Soğukluğu, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta kısırlığa yol açabilir. Ancak ilaçla tedavi etmek genellikle kolaydır. Bu nedenle, ne kadar sağlıklı olursanız olun, düzenli STD testi çok önemlidir.

 

Gırtlaktaki gonore (bel soğukluğu) enfeksiyonları da nadiren semptomlara neden olur. Semptomlar ortaya çıkarsa, genellikle sadece boğaz ağrısı olur.

Siz veya partnerinizde bu belirtiler varsa bir uzmana gözükün. Hamile olup olmadığınızı kontrol etmeniz özellikle önemlidir. Bel soğuklu yaşadığınızdan  emin olmanın tek yolu test yaptırmaktır.

 

Gonore nasıl tedavi edilir?

Bel Soğukluğu, antibiyotiklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Cinsel eşinizin de tedavi edilmesi gerekiyor. Bel soğukluğu tedavisi yapmazsanız, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik reçete edecektir. Bazı bel soğukluğu antibiyotiklere direnç gösterir ve tedavi edilmesi zordur, bu nedenle doktorunuz size iki antibiyotik verebilir.

(Bel soğukluğu) Gonore tedavi edilmezse ne olur?

Bel soğukluğu yaygın olsa da ve her zaman semptomlara neden olmamasına rağmen, tedavi edilmezse büyük bir sorun haline gelebilir.

Bel soğukluğu, uterus ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. PID ilk başta herhangi bir semptom göstermeyebilir, ancak Kronik ağrı, infertilite veya ektopik gebeliğe yol açabilecek kalıcı hasara neden olabilir.

Erkeklerde, tedavi edilmemiş bel soğukluğu enfeksiyonu epididime (testislerden sperm taşıyan bir tüp) yayılabilir ve testislerde ağrıya neden olabilir. Nadiren sizi kısırlaştırabilir.

 

Bel soğukluğuna sahip olmanız da, AIDS’e neden olan virüsün HIV bulaşma veya yayılma hızını artırır. Nadiren tedavi edilmeyen gonore kanınıza, cildinize, kalbe veya eklemlere yayılabilir ve ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölüme neden olabilir.

Belsoğukluğu nasıl önleyebilirim?

Gonore cinsel temas yoluyla yayılır. Bu nedenle, bel soğukluğunu önlemenin en iyi yolu düzenli olarak test edilmek ve eğer cinsel ilişkide olduğunuzda prezervatif kullanmaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz