Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Behçet Hastalığı Nedir ?

Behçet Hastalığı Nedir ?

Behçet Hastalığı Nedir ?

Behçet hastalığı vücudun çeşitli bölgelerini etkileyen bir hastalık türüdür. Eğer hastalığınız varsa, ağzınızda veya cinsel organlarınızda pamukçuk olabilir. Bazı daha ciddi belirtiler gözlerdeki ve vücudun diğer kısımlarında iltihap şişme, ısınma, kızarıklık ve ağrı olabilir. Ayrıca eklemler,göz kalp ve beyin damarlarında da görünebilir.Tedavi süreci oldukça uzundur.

Günümüzde Behçet hastalığının sebebi veya sebepleri hala kesin bir şekilde bulunamamıştır. Genetik veya bazı bakteri ve mikropların zamanla elverişli ortam bulması ile ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Hastalığın adı, ilk defa onu tarif eden doktordan, Dr. Hulusi Behçet’ten geliyor.

Behçet sendromu hakkında önemli noktalar

  • Behçet semptomunuz varsa, muhtemelen ağzınızda veya cinsel organlarda pamukçuk vardır. Bazı daha ciddi belirtiler gözlerdeki ve vücudun diğer kısımlarında şişme, ısınma, kızarıklık ve ağrı olabilir.
  • Teşhis, semptomların ortaya çıkması uzun zaman alacağından zaman alabilir. Belirtilerinizi ve ne zaman ortaya çıktığını takip etmek, doktorun hastalığı teşhis etmesine yardımcı olabilir.
  • Behçet sendromu vücudun birkaç bölümünü etkileyebileceğinden, birden fazla doktora görünmeniz gerekebilir
  • Behçet sendromu bulaşıcı değildir; bir kişiden diğerine bulaşmaz.
  • Behçet sendromunun tedavisi yoktur. İlaçlar, dinlenme ve egzersiz gibi tedavi, ağrıyı hafifletmeye ve ciddi sorunları önlemeye yardımcı olacaktır.

Kimler Behçet hastalığı riski altında

Behçet hastalığı özellikle 20-45 yaş arasında görülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre daha çok akdeniz, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde görünmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz