Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Çocuk Sağlığı » Bebeklerde Aşı Nedir ? Bebeklerde Aşı çeşitleri ve ay ay aşı takvimi

Bebeklerde Aşı Nedir ? Bebeklerde Aşı çeşitleri ve ay ay aşı takvimi

Bebeklerde Aşı Nedir ? Bebeklerde Aşı çeşitleri ve ay ay aşı takvimi

Yeni doğan çocuklarda aşı

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu korumak ve güvenli ve sağlıklı tutmak için elinizden geleni yapmak istersiniz. Aşılar bunu yapmanın önemli bir yoludur.Aşılar , çocuğunuzu bir dizi tehlikeli hastalıktan korumanıza yardımcı olurlar.

Çocukluk döneminde birkaç aşı yapılmasını tavsiye ederiz. Küçük çocuklar için aşı yönergeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bebek ve küçük çocuklar için aşıların önemi

Yeni doğanlar için anne sütü birçok hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bağışıklık bir yıl içinde yıpranır ve birçok çocuk da anne sütü ile beslenmez.

Çocukların anne sütüyle beslenip beslenmediği, aşıların onları hastalıklardan koruması ile belli olur. Aşılar ayrıca, küçük çocuklardan 4-5 yaş çocuklara ve yetişkinlere hastalık yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirler.

Aşılar, çocuğunuzun vücudunda belirli bir hastalığın bulaşmasını taklit ederek çalışır. Bu, çocuğunuzun bağışıklık sistemini , antikor adı verilen silahlar geliştirmeye yönlendirir. Bu antikorlar, aşının korunmasını amaçladığı hastalık ile savaşır. Yerleştirilen antikorlarla, çocuğunuzun vücudu hastalıktan gelecekteki enfeksiyonu yenebilir.

Aşılama programı

Bir bebek doğduktan sonra hemen aşılar verilmez. Her biri farklı bir zaman çizelgesinde verilir. Çocuğun hayatının ilk 24 ayı boyunca çoğunlukla aralıklıdırlar ve çoğu bir çok aşamada veya dozda verilir.

Aşılama programını tek tek hatırlamak zorunda değilsin. Çocuğunuzun doktoru süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Tavsiye edilen aşılama zaman çizelgesinin bir taslağı aşağıda gösterilmiştir.Bazı çocukların sağlık durumlarına göre farklı bir programa ihtiyacı olabilir.

Aşağıda 2018 yılı aşı tablosu verilmiştir..

Bebeklerde Aşı Çeşitleri ve Bebeklerde Aşı Yaşları

Bu aşıların her biri hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır.

 • HepB, hepatit B’ye karşı korur (karaciğerin enfeksiyonu). HepB üç çekimde verilir . İlk atış doğum anında verilir.
 • RV , diyarenin önemli bir nedeni olan rotavirüse karşı korur . RV, kullanılan aşıya bağlı olarak iki veya üç doz halinde verilir.
 • DTaP , difteri , tetanoz ve boğmacaya karşı korur (boğmaca öksürüğü). Bebeklik ve çocukluk döneminde beş doz gerektirir. DTaP güçlendiriciler daha sonra ergenlik ve yetişkinlik döneminde verilir.
 • Hib, Haemophilus influenzae tip b’ye karşı korur . Bu enfeksiyon, bakteriyel menenjitin önde gelen bir nedeni olarak kullanılırdı . Hib aşılaması üç veya dört doz halinde verilir.
 • PCV , pnömoni (Zatürre) içeren pnömokok (Akciğer enfeksiyonları) hastalığına karşı koruma sağlar . PCV bir dizi dört dozda verilir.
 • IPV polioya (Çocuk felci) karşı korur ve dört dozda verilir.
 • Grip (grip) gripten Bu, yıllık olarak verilen mevsimsel bir aşıdır. Grip aşısı çocuğunuza her yıl 6 aylıktan başlayarak verilebilir. Grip aşısı Eylül ile Mayıs arasında yapılabilir
 • MMR kızamık , kabakulak ve kızamıkçık (Alman kızamık) karşı korur . MMR iki dozda verilir. İlk doz, 12 ila 15 aylık bebekler için önerilir. İkinci doz genellikle 4 ila 6 yaş arasında verilir. Bununla birlikte, ilk dozdan 28 gün sonra verilebilir.
 • Varicella Suçiçeği karşı korur . Tüm sağlıklı çocuklar için varisella önerilir. İki dozda verilir.
 • Hepa hepatit A’ya karşı korur . Bu, 1 ve 2 yaş arasında iki doz olarak verilir.

 

Bazı anneler bu aşılardan sonra telaş yapmaktadır.Aşılama işlemlerinden sonra bazı ufak ama zararsız yan etkiler olabilir.

Bebeklerde aşıdan sonra yan etkiler ;

 • Aşının yapıldığı yerde aşı sonrası şişlik ve kızarıklık oluşabilir.
 • Bebeğinde kısa sürede düzelen ateş yükselmesi görülebilir.
 • Bebeklerde aşı sonrası huzursuzluk gözlemlenebilir.
 • Bebeklerde aşı sonrası uyku düzensizliği olabilir

 

Tabiki bunlar zararsızdır.Eğer normalin dışında bir etki görürseniz mutlaka doktorunuza danışın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz